Data dodania: 22 lipca 2024 Autor: Rafał Gliński

Na city break do Aten – co zobaczyć w 4 dni? (gotowy plan zwiedzania)

Ateny to jedno z najstarszych miast świata, które przyciąga turystów bogatą historią, kulturą oraz wspaniałymi zabytkami. Planując podróż do stolicy Grecji zadbaj o plan atrakcji, ale pamiętaj też o bezpieczeństwie. Ubezpieczenie turystyczne pomoże Ci oszczędzić problemów i stresu podczas wyjazdu.
city break w atenach

Długość podróży: 4 dni

Atrakcje turystyczne: Akropol, Plaka, Agora Ateńska, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Ogrody Narodowe, Muzeum Archeologiczne, Monastiraki, Wzgórze Likavitos, Muzeum Benaki, Stoá Attaloú, Gazi

Ubezpieczenie turystyczne: od 25 zł

Plan na city break w Atenach

Podróż do Aten może być niezapomnianą przygodą, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz. Dobry plan to pierwszy krok do powodzenia wyprawy. Ułóż harmonogram szybkiego wypadu do Aten na podstawie poniższej propozycji. Ona pomoże Ci bez trudu zaplanować pobyt w stolicy Grecji. Plan zakłada intensywne zwiedzanie, ale bez zbytniego pośpiechu. Jeśli lubisz zwiedzać energicznie, to niniejsze punkty programu możesz odhaczyć nawet w 2 dni!

Dzień 1. Wzgórze Akropol i okolica

Co zwiedzić?

  • Akropol.
  • Muzeum Akropolu.
  • Plaka.

Z centrum miasta (np. z placu Syntagma) wejdziesz na nie pieszo w około 15-20 minut. Możesz podjechać metrem (linią nr 2) do stacji Akropoli. Muzeum oddalone jest o 5 min drogi pieszo. Następnie udaj się na spacer po zabytkowej dzielnicy Plaka, leżącej u stóp Akropolu (raptem 10 minut).

O atrakcjach turystycznych

Zwiedzanie Aten rozpocznij od najbardziej charakterystycznego miejsca – Akropolu. Na wzgórzu znajdują się m.in.: Partenon, Erechtejon, Świątynia Nike i liczne zabytki kultury. Wybierz się do Muzeum Akropolu. Tam obejrzysz bogatą kolekcję starożytnych artefaktów. Z kolei dzielnica Plaka jest pełna wąskich uliczek, sklepów i restauracji.

dzień pierwszy w atenach

Dzień 2. Polityczne i handlowe centrum Aten

Co zwiedzić?

  • Agora Ateńska.
  • Świątynia Zeusa.
  • Ogrody Narodowe.

Wybierz się pieszo lub metrem do stacji Monastiraki (linie nr 1 lub 3) w kierunku Agory Ateńskiej. Świątynia Zeusa Olimpijskiego mieści się 5 minut drogi pieszo od stacji metra Akropoli (linia nr 2). Do Ogrodów Narodowych dostaniesz się z placu Syntagma, głównego rynku Aten.

O atrakcjach turystycznych

Drugi dzień pobytu w Atenach to powrót do dawnego centrum politycznego i handlowego miasta. Jeśli dobrze się rozejrzałeś poprzedniego dnia, to z Akropolu mogłeś ujrzeć Agorę Ateńską. Po obejrzeniu pozostałości starożytnego rynku w Muzeum Narodowym, udaj się na Olimpiejon. Kolejnym punktem programu są Ogrody Narodowe.

dzień drugi w atenach

Dzień 3. Skarby Aten

Co zwiedzić?

  • Narodowe Muzeum Archeologiczne.
  • Monastiraki.
  • Wzgórze Likavitos.

Do Muzeum Archeologicznego dotrzesz pieszo lub metrem – wysiądź na stacji Omonia (docierają tam linie nr 1 i 2). Stamtąd podjedź 2 przystanki linią nr 1 (Biktṓria – Monastiraki). W pobliżu wzgórza dojeżdża linia nr 3 – wysiądź na stacji Evangelismos.

O atrakcjach turystycznych

Trzeciego dnia wizyty w Atenach wybierz się do najważniejszego muzeum w całej Grecji. To ateńskie Narodowe Muzeum Archeologiczne z niezwykłą kolekcją starożytnych skarbów. Później udaj się na targ staroci w handlowej dzielnicy Monastiraki, a może uda Ci się znaleźć coś w stylu dawnych artefaktów. Wejdź na Wzgórze Likavitos (zapisywane również: Lycabettus) lub podjedź kolejką szynową, która wyrusza w pobliżu placu Kolonaki. Na szczycie najwyższego wzniesienia w Atenach masz zapewniony panoramiczny widok na miasto – to idealne miejsce na obserwację zachodzącego słońca.

3 dzień w atenach

Dzień 4. Ateny z przytupem

Co zwiedzić?

  • Muzeum Benaki.
  • Stoá Attaloú.
  • Gazi.

Do muzeum dotrzesz z placu Syntagma, gdzie zakończyłeś zwiedzanie poprzedniego dnia. Pieszo zajmie to około 10 minut, tak samo jak do Agory. Do Gazi dojedziesz metrem linii nr 3.

O atrakcjach turystycznych

Ostatniego dnia krótkiego wypadu do Aten obejrzyj kolekcję greckiej sztuki od starożytności do współczesności. Muzeum Benaki znajduje się w rezydencji rodzinnej Benakisów. Kolejna w planie jest wizyta w odrestaurowanej starożytnej hali targowej. Stoá Attaloú mieści się na terenie Agory Ateńskiej – przejdziesz tam pieszo z Monastiraki. Gazi to nowoczesna dzielnica pełna restauracji, barów i klubów pozwoli Ci rozerwać się przed wylotem z Aten.

4 dzień w atenach

Ubezpieczenie turystyczne do Aten

Polisa turystyczna zapewnia ochronę w wielu sytuacjach, które mogą zdarzyć się podczas podróży. W przypadku nagłego zachorowania lub wypadku, koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Dobre ubezpieczenie pokryje te wydatki w całości oraz zapewni transport medyczny do Polski.

EKUZ w Grecji zapewni Ci wsparcie w nagłym przypadku. Kasa chorych opłaci wizytę u lekarza, który ma zawartą umowę w ramach Narodowego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego (EOPYY). Na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego leki na receptę są refundowane w części.

Ubezpieczenie osobiste obejmuje także prywatne leczenie. Zabezpiecza na wypadek przykrych konsekwencji po kradzieży lub zaginięciu bagażu, a także w razie konieczności odwołania podróży lub opóźnienia lotu.

Co powinna zawierać polisa do Aten?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – pokrywa koszty leczenia i hospitalizacji za granicą.
  • Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – zabezpiecza przed statą w razie całkowitego odwołania lub skrócenia wyjazdu z niezależnej przyczyny.
  • Ubezpieczenie bagażu – chroni przed kradzieżą, zgubieniem lub uszkodzeniem bagażu.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – zapewnia środki na pokrycie szkód finansowych wyrządzonych osobom trzecim.
  • Ubezpieczenie NNW – zadziała po szkodzie na osobie ubezpieczonej, czyli np. po uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
  • Ubezpieczenia specjalistyczne – obejmuje dodatkowe ryzyka, takie jak uprawianie sportów ekstremalnych albo inne aktywności fakultatywne.

Jakie powinny być sumy ubezpieczenia do Aten?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – co najmniej 30 000 euro; koszty ratownictwa i transportu medycznego – minimum 10 000 euro.
  • Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – powinny pokryć do 100% wydatków na wyjazd (maksymalnie do 5000 zł).
  • Ubezpieczenie bagażu – na wypadek utraty, kradzieży czy uszkodzenia lub opóźnienia bagażu gwarantowana kwota powinna wynieść minimum 2000 zł.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – na wypadek wyrządzenia szkód innym, powinno opiewać na sumę około 100 000 euro.
  • Ubezpieczenie NNW – polisa na wypadek trwałego uszkodzenia ciała, kalectwa lub śmierci powinna gwarantować wypłatę minimum 10 000-20 000 euro.

Ile kosztuje polisa turystyczna do Aten?

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ofertyCena polisy na city break do Aten – wypoczynek i zwiedzanie*Cena polisy na city break do Aten – sporty ekstremalne*Cena polisy na city break do Aten – sporty wyczynowe*
You Can Drive
KL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
bagaż: 2000 zł
25 zł47 zł204 zł
Proama
KL: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
31 zł78 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
37 zł73 zł73 zł
mtu24.pl
KL: 300 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
37 zł70 zł309 zł
Generali
KL: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
bagaż: 2000 zł
38 zł97 zł
SIGNAL IDUNA
KL: 150 000 euro
NNW: 30 000 zł
OC: 30 000 euro
bagaż: 2000 zł
38 zł166 zł166 zł
UNIQA
KL: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
bagaż: 3000 zł
45 zł180 zł180 zł
Wiener
KL: 150 000 euro
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 euro
bagaż: 2000 zł
65 zł184 zł184 zł
*polisa dla osoby dorosłej (do 30 lat) na 4-dniowy pobyt w Atenach;
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (12.07.2024).

Sprawdź też: Ubezpieczenie do Grecji – dzięki niemu unikniesz greckiej tragedii

Nocleg w Atenach

W Atenach masz wiele opcji noclegowych, które zaspokoją Twoje potrzeby. W zależności od budżetu i preferencji możesz zdecydować się na jedną z poniższych propozycji lub poszukać czegoś podobnego w okolicy.

Sprawdzaj oferty na różnych platformach noclegowych, aby znaleźć najlepsze opcje w najniższej cenie. Przed dokonaniem rezerwacji porównaj ze sobą alternatywne możliwości i sprawdź opinie gości – w ten sposób upewnisz się w kwestii jakości obsługi i obiektu.

  • Hotele

Szukasz luksusowego hotelu z widokiem na Akropol i gmach parlamentu? W centrum miasta jest sporo hoteli z długimi listami udogodnień, jak choćby: spa, basenami na dachu czy restauracjami, serwującymi tradycyjne greckie dania.

  • Pensjonaty i B&B

Potrzebujesz przytulnego pensjonatu w neoklasycznym budynku blisko stacji metra i atrakcji turystycznych? Pensjonaty i obiekty typu bed & breakfast oferują domową, grecka atmosfera. Takie miejsca noclegowe znajdziesz np. w dzielnicy Plaka.

  • Apartamenty

W Atenach są także w pełni wyposażone apartamenty i studia. Znajdziesz je blisko Muzeum Akropolu albo w samym centrum miasta. Mają kuchnię z pełnym wyposażeniem, co docenią szczególnie rodziny i paczki znajomych.

  • Hostele

Ateńskie hostele mogą mieć artystyczny wystrój i przyjazną atmosferą. Niektóre, mieszczące się w pobliżu stacji i metra i centrum, są popularne zwłaszcza wśród młodych podróżników. Ich lokalizacja świetnie nadaje się na punkt początkowy wycieczek.

Jak przemieszczać się po Atenach

Poruszanie się po Atenach jest dość proste i szybkie. Do dyspozycji jest sporo rodzajów transportu publicznego. Możesz skorzystać także z pojazdów na wynajem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących sposobów na sprawny transport po mieście, aby jak najwięcej czasu spędzić w atrakcjach turystycznych, a nie w ruchu miejskim.

  • Metro

Metro w Atenach jest nowoczesne, szybkie i wygodne. Posiada trzy linie, które łączą najważniejsze części miasta, w tym centrum, lotnisko i główne atrakcje turystyczne (np. Akropol). Bilety kupisz w biletomatach, kioskach i punktach sprzedaży lub w biurach biletowych na głównych stacjach. Możesz je nabyć również przez aplikację mobilną (np. Ath.ena Card).

Pamiętaj, że bilet trzeba skasować przed wejściem do metra – w specjalnym kasowniku na stacji!

  • Tramwaje

Tramwaje łączą centrum Aten z południowymi przedmieściami i wybrzeżem. Jest to wygodny sposób na dotarcie do plaż (m.in. w rejonie Faliron i Glyfada).

  • Pociągi podmiejskie

Pociągi podmiejskie Proastiakos łączą centrum Aten z lotniskiem i innymi miastami w regionie Attyki. Jest to wygodna opcja na dłuższe podróże poza miasto.

  • Autobusy i trolejbusy

Ateny mają rozbudowaną sieć autobusową i trakcję trolejbusową. Pojazdy te obsługują zarówno centrum miasta, jak i przedmieścia. Bilety dostaniesz w kioskach lub automatach na przystankach. Obejmuje je również karta transportowa Ath.ena Card i aplikacja, które można doładować i również w innych środkach transportu publicznego.

  • Taksówki

Taksówki są stosunkowo tanie w porównaniu do innych europejskich miast. Złapiesz je na ulicy, choć pewniej i bezpieczniej zamówić taryfę przez aplikację mobilną (np. Beat).

  • Wynajem samochodu

Wynajem samochodu może być wygodną opcją, jeśli planujesz wyrwać się choć na chwilę z Aten. W mieście znajdują się liczne wypożyczalnie samochodów, w tym na lotnisku.

  • Rower

Ateny nie mają bardzo rozbudowanej infrastruktury rowerowej. W centrum miasta znajdują się jednak ścieżki rowerowe, a rower można wynająć w kilku miejscach. System roweru miejskiego Athens Bike oferuje wynajem sprzętu rowerowego po rejestracji w aplikacji mobilnej.

  • Pieszo

Wiele atrakcji turystycznych znajduje się blisko siebie, co sprawia, że spacerowanie jest świetnym sposobem na poznawanie ateńskich zabudowań. Centrum miasta jest bardzo przyjazne dla pieszych, co gwarantuje niezapomniane spacery.

Bilety wstępu do atrakcji turystycznych

Na city break do Aten rozważ zakup karty Athens City Pass. Obejmuje wstęp do wielu atrakcji, a także transport publiczny.

Akropol / Agora Ateńska / Świątynia Zeusa Olimpijskiego / Dziedziniec Stoá Attaloú

  • Cena: 20 euro (normalny), 10 euro (ulgowy);
  • Bilet łączony: 30 euro (obejmuje Akropol i inne atrakcje, ważny przez 5 dni).
  • Godziny otwarcia: 8:00-20:00 (latem), 8:00-17:00 (zimą).
  • Zniżki: studenci z krajów Wspólnoty (z ważną legitymacją) i osoby powyżej 65. roku życia mają zniżki, a dzieci do 18 lat – wstęp wolny.
  • Bilety znajdziesz na oficjalnej stronie: hhticket.gr.

Muzeum Akropolu

  • Cena: 10 euro (latem), 5 euro (zimą).
  • Godziny otwarcia: poniedziałki: 8:00-16:00, wtorek-niedziela: 8:00-20:00 (latem); zimą godziny otwarcia są skrócone.
  • Zniżki: dzieci poniżej 18. roku życia i studenci mają zniżki.

Wzgórze Likavitos

  • Cena: wstęp na wzgórze jest bezpłatny, kolejka szynowa kosztuje 7,50 EUR (w obie strony), 5 EUR (w jedną stronę).
  • Godziny otwarcia: kolejka szynowa kursuje co 30 minut przez cały dzień.

Święta i długie weekendy w Grecji

W pierwsze niedziele miesiąca od listopada do marca, wstęp do wielu atrakcji jest bezpłatny. Grecy w Atenach, podobnie jak w innych częściach kraju obchodzą święta, które mogą kolidować z planami wycieczkowymi. Sprawdź to przed dotarciem do Grecji.

Święta państwowe i religijne w Grecji

  • Święto Narodowe Grecji – 25 marca.
  • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia.
  • Dzień Ochi – 28 października.

Dowiedz się więcej o pobycie w Atenach

Jakie są główne atrakcje turystyczne w Atenach?

Cztery podstawowe atrakcje Aten to: Partenon na Akropolu z Muzeum Akropolu oraz dzielnice Plaka i Monastiraki. Na wzgórzu mieści się starożytna świątynia oraz nowoczesne muzeum. Historyczne dzielnice Aten pełne są wąskich ulic, sklepów z pamiątkami, restauracji i kawiarni. Plaka jest szczególnie urokliwa ze względu na swoje neoklasyczne budynki i malownicze zaułki​​.

Ile kosztuje pobyt i jedzenie w Atenach?

Ateny są nieco droższe w porównaniu do wielu innych europejskich miast, ale oferują też opcje budżetowe. Koszty zakwaterowania w Atenach różnią w zależności od standardu obiektu – od 38 euro do nawet 161 euro za noc. Fast food kosztuje ok. 9 euro, kawa cappuccino około 3,40 euro, a obiad w przeciętnej ateńskiej restauracji wyniesie Cię co najmniej 16 euro.

Jak najlepiej poruszać się po mieście?

Ateny posiadają dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Transport zbiorowy obejmuje metro, autobusy i tramwaje. Metro najczęściej jest najszybsze, a bilety są stosunkowo tanie (trzeba je skasować przed wejściem do wagonu). Korzystanie z innych środków transportu jest intuicyjne. Do wielu atrakcji dotrzesz o własnych siłach lub z wykorzystaniem np. kolejki torowej.

Autor artykułu: Rafal Glinski

Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!