Data dodania: 25 lipca 2024 Autor: Karolina Dziurka

Na citybreak do Monachium

Citybreak to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz oderwać się od codziennych obowiązków i naładować baterie, odkrywając przy tym nowe miejsca i kulturę. Citybreaki są idealne dla osób, które chcą szybko i efektywnie wykorzystać wolny czas. Jeśli odpowiednio zaplanujesz swój wyjazd, z pewnością maksymalnie wykorzystasz nawet tak krótki wypad i nacieszysz się wszystkimi atrakcjami, które oferuje wybrane miasto. Dowiedz się zatem, co powinieneś zobaczyć w Monachium.
city break w monachium

Plan na citybreak w Monachium

Dzień 1.

Co zwiedzić?

  • Marienplatz – główny plac w Monachium
  • Frauenkirche – Katedra Najświętszej Marii Panny
  • Residenz – Rezydencja w Monachium
  • Theatinerkirche i Odeonsplatz – plac i kościół Teatynów

Wędrówkę rozpocznij od głównego placu w Monachium – Marienplatz, wokół którego skupiają się wszystkie najważniejsze zabytki miasta. Rozejrzyj się, a zobaczysz Nowy i Stary Ratusz, Stary Dwór oraz fontannę z rybą. Później udaj się do Katedry Najświętszej Marii Panny oddalonej o około 300 m. Sprawdź, jak najważniejsza świątynia w Monachium wygląda od środka. Być może trafisz nawet na koncert muzyki poważnej. Następnie przejdź do Rezydencji w Monachium, do której będziesz miał mniej więcej 600 m. Znajduje się tam muzeum, które składa się ze 130 pomieszczeń. Ostatni punkt na mapie dzisiejszego dnia to plac z kościołem Teatynów, który jest oddalony o około 120 m. Tu również możesz podziwiać wnętrza jednej z najważniejszych świątyń tego miasta.

grafika

O atrakcjach turystycznych

  • Marienplatz

Główny plac w Monachium, wokół którego ulokowane są najważniejsze zabytki. Są tu dwa ratusze – stary i nowy. Znajduje się tu także imponujący zegar Glockenspiel, który dwa razy dziennie odtwarza historyczne sceny miasta. Plac ten pełni funkcję ważnego węzła komunikacyjnego i kulturalnego w Hamburgu. Jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych, demonstracji i codziennej aktywności mieszkańców. Główną atrakcją Marienplatz jest imponujący ratusz miejski z XIX wieku, który stanowi doskonały przykład neorenesansowej architektury. Ratusz jest siedzibą burmistrza i rady miejskiej Hamburga. Plac jest ozdobiony różnorodnymi fontannami i pomnikami, które dodają mu uroku. Te elementy architektoniczne są często miejscem spotkań i sesji fotograficznych.

  • Frauenkirche

Kościół Marii Panny w Dreźnie. To najważniejsza świątynia i symbol Monachium. Budowla znana jest z charakterystycznych bliźniaczych wież. Mierzą one 99 metrów wysokości i zakończone są charakterystycznymi kopułami w kształcie cebuli, które stały się symbolem Monachium. Dziś miejsce to pełni funkcję religijną i kulturową. Odbywają się tu koncerty muzyki poważnej. Budowa Frauenkirche rozpoczęła się w 1468 roku i została zakończona w 1488 roku. Katedrę wzniesiono na miejscu wcześniejszego romańskiego kościoła. Frauenkirche jest przykładem gotyku ceglanego, charakterystycznego dla regionu północnych Niemiec. Wyróżnia się prostymi, ale majestatycznymi liniami oraz surowym, minimalistycznym stylem.

  • Residenz

Rezydencja w Monachium, czyli dawny pałac królewski Bawarskiej dynastii Wittelsbachów. Początki Residenz sięgają XIV wieku, kiedy to powstała pierwsza średniowieczna twierdza. W kolejnych wiekach kompleks był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. W XVI i XVII wieku rezydencja została rozbudowana w stylu renesansowym i barokowym, z dodatkiem licznych skrzydeł, dziedzińców i ogrodów. W XVIII i XIX wieku rezydencja była dalej rozbudowywana i modernizowana w stylu klasycystycznym. Obecnie funkcjonuje tam muzeum, które zawiera 130 pomieszczeń. Znajdują się tam między innymi bogato zdobione komnaty mieszkalne, z których korzystali władcy Bawarii. Apartamenty są pełne zabytkowych mebli, gobelinów, obrazów i rzeźb. Budynek składa się z kilkukondygnacyjnych budowli położonych wokół dziesięciu dziedzińców. 

  • Theatinerkirche i Odeonsplatz

Piękny plac otoczony zabytkowymi budynkami, w tym między innymi kościołem Teatynów (Theatinerkirche). To kościół pod wezwaniem św. Kajetana, który jest jedną z najwspanialszych świątyń Monachium. Budynek powstał w latach 1663–1690 na zlecenie księcia Ferdynanda Marii i jego żony Henrietty Adelajdy Sabaudzkiej, jako wyraz wdzięczności za narodziny długo oczekiwanego dziedzica. Kościół jest znakomitym przykładem architektury barokowej z elementami stylu rokoko, inspirowanej włoskimi wzorcami, szczególnie architekturą rzymską. Wnętrze kościoła jest jasne i przestronne, z bogato zdobionymi ołtarzami, freskami i stiukami. Białe wnętrze kontrastuje z bogatymi złoceniami i detalami, co nadaje mu elegancki wygląd.

Dzień 2.

Co zwiedzić?

  • Deutsches Museum – Muzeum Niemieckie
  • Englischer Garten – Ogród Angielski

Drugi dzień zwiedzania rozpocznij od Muzeum Niemieckiego. To duży obiekt, więc z pewnością spędzisz tu większość swojego dnia, przeglądając różne okazy techniki i nauki. Później udaj się do oddalonego o około 1,7 km Ogrodu Angielskiego, aby się dotlenić, przejść się ulicami jednego z największych parków miejskich na świecie i poobcować z przyrodą.

grafika

O atrakcjach turystycznych

  • Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum)

Muzeum Niemieckie zostało założone w 1903 roku przez Oskara von Millera, niemieckiego inżyniera i pioniera techniki. To najstarsze i największe na świecie muzeum techniki i nauki, idealne dla dzieci i dorosłych. Budynek muzeum, zaprojektowany w stylu secesyjnym, rozpoczął swoją działalność w 1925 roku. Miejsce to przyjmuje co roku miliony turystów. Znajduje się tu największa na świecie biblioteka z książkami o tematyce technicznej oraz wystawy poświęcone między innymi przyrodzie, fizyce, astronomii, lotnictwu, architekturze, informatyce czy chemii.

  • Englischer Garten

Ogród Angielski, który został założony w 1789 roku na polecenie księcia Karla Theodora. Projektantem parku był Benjamin Thompson, znany również jako hrabia Rumford, który chciał stworzyć przestrzeń wzorowaną na angielskich ogrodach krajobrazowych. To jeden z największych miejskich parków na świecie. Leży wzdłuż rzeki Izary. Jest to miejsce idealne na relaksujący spacer. Atrakcją ogrodu jest między innymi świątynia Monopteros, Chińska Wieża, jezioro Kleinhesseloher See i obszar przeznaczony dla nudystów, znajdujący się na łące Englischer Garten.

Dzień 3.

Co zwiedzić?

  • Olympiapark – park olimpijski
  • Muzeum BMW
  • Schloss Nymphenburg – pałac barokowy z ogrodami

Trzeci dzień zwiedzania rozpocznij od parku olimpijskiego, a potem przejdź się do Muzeum BMW oddalonego o około 350 m. Dzień zakończ wizytą w pałacu barokowym Schloss Nymphenburg, który jest położony mniej więcej w odległości 5,5 km.

grafika

O atrakcjach turystycznych

  1. Muzeum BMW

Muzeum znajduje się obok siedziby firmy BMW i kompleksu BMW Welt. Zostało otwarte w 1973 roku. Jego współczesna forma jest wynikiem gruntownej renowacji, która miała miejsce w latach 2004–2008. Muzeum opisuje ponad 100-letnią historię marki BMW. Znajdziesz tu najsłynniejsze pojazdy, motocykle, silniki i silniki lotnicze tej marki, które zostały wyprodukowane od początku istnienia BMW. Ekspozycja muzeum składa się z ponad 125 eksponatów. Wystawy obejmują wiele klasycznych i nowoczesnych modeli samochodów BMW, w tym ikoniczne modele sportowe, luksusowe limuzyny, samochody wyścigowe i koncepcyjne.

  1. Olympiapark

Park olimpijski zbudowany na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1972 roku. Projektanci starali się stworzyć nowoczesny kompleks, który harmonizowałby z otaczającą go przyrodą. Charakterystyczne, faliste dachy, wykonane z akrylowych paneli i stalowych lin, nawiązują do alpejskiego krajobrazu Bawarii. Znajduje się tu stadion, hala olimpijska, wieża olimpijska, lodowisko, pływalnia i hala widowiskowa. Stadion można zwiedzać, a na jego terenie regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia, takie jak koncerty, mecze piłkarskie i inne imprezy sportowe. Z około 190-metrowej wieży olimpijskiej możesz podziwiać widok na miasto.

  1. Schloss Nymphenburg

Pałac Nymphenburg z ogrodami w stylu barokowym, który był letnią rezydencją władców Bawarii – Wittelsbachów. Budowę pałacu rozpoczęto w 1664 roku na zlecenie księcia Ferdynanda Marii i jego żony Henrietty Adelajdy Sabaudzkiej jako daru z okazji narodzin ich syna, Maksymiliana II Emanuela. Dawniej w głównym budynku znajdowały się apartamenty królewskie, a w pozostałych częściach pałacu były stajnie, kuchnie, sale rekreacyjne oraz pomieszczenia dla służby i dworu. Pałac posiada także piękny park. Jest to jeden z najciekawszych kompleksów pałacowych w Europie. 

Ubezpieczenie turystyczne do Monachium

Jeśli planujesz wyjazd do Monachium, pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć się na wypadek choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia. Nawet jeśli wyruszasz jedynie na weekend. To bardzo ważne, bo bez ubezpieczenia za opiekę medyczną za granicą będziesz musiał zapłacić.

Na proponowaną wyżej podróż do Monachium wystarczy Ci ubezpieczenie turystyczne uwzględniające wypoczynek i zwiedzanie. Podstawowa polisa składa się z ochrony kosztów leczenia i assistance, ale możesz ją rozszerzyć również o OC oraz NNW.

Ile kosztuje polisa na wyjazd?

Sprawdzimy to na przykładzie 30-letniego Mateusza, który wybiera się na 3 dni do Monachium. Ile zapłaci za polisę na czas swojej podróży?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ochronyCena polisy
SIGNAL IDUNAKL: 85 208 zł
NNW: 15 000 zł
10,74 zł
UNIQAKL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
13,86 zł
ProamaKL: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
17 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
20 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [lipiec 2024]

Nocleg w Monachium

Jeśli szukasz zakwaterowania w Monachium, możesz skorzystać ze specjalnych portali i aplikacji, na których znajdziesz oferty różnych rodzajów noclegów na całym świecie. Ogłoszenia te zawierają pełny opis zakwaterowania, zdjęcia i opinie gości. Jeśli zdecydujesz się na rezerwację noclegu, wszelkich formalności dopełnisz zdalnie. Możesz także sprawdzić strony rezerwacyjne i oficjalne strony hoteli, aby znaleźć najlepsze oferty i promocje. Wiele hoteli oferuje zniżki przy rezerwacji bezpośredniej.

Monachium jest popularnym miastem wśród turystów, więc miejsc noclegowych tu nie brakuje. Dostępne są tu różnej klasy hotele, hostele, apartamenty, pensjonaty, a także kwatery wynajmowane przez osoby prywatne. Cena za dobę różni się w zależności od lokalizacji, standardu noclegu i długości pobytu.

Jeśli chcesz być blisko głównych atrakcji turystycznych, najlepszym wyborem będzie zakwaterowanie w centrum miasta, w okolicach Marienplatz, Altstadt-Lehel, lub Schwabing. Musisz się jednak liczyć z tym, że za nocleg zapłacisz więcej. Z kolei, jeśli wybierzesz zakwaterowanie blisko stacji metra, tramwaju lub głównego dworca kolejowego, zyskasz łatwy dostęp do innych części miasta i okolicznych atrakcji.

Jak przemieszczać się po Monachium?

Monachium oferuje świetnie rozwiniętą sieć transportu publicznego, która umożliwia wygodne i szybkie przemieszczanie się po mieście i jego okolicach. Możesz tu także wypożyczyć rower lub skuter, dzięki czemu z pewnością łatwiej i szybciej będziesz się poruszał. Jak możesz przemieszczać się po Monachium?

1. Transport publiczny

  • S-Bahn (szybka kolej miejska)

S-Bahn to sieć szybkiej kolei miejskiej, która łączy centrum Monachium z jego przedmieściami oraz okolicznymi miastami. Linie S-Bahn są oznaczone literą „S” i numerem (np. S1, S2). Najważniejsze linie przejeżdżają przez centrum miasta, łącząc główny dworzec kolejowy (Hauptbahnhof) z innymi kluczowymi stacjami, takimi jak Marienplatz i Ostbahnhof.

*Ceny biletów: dzieci do 6 lat bezpłatnie, dzieci w wieku od 6 do 14 lat 5,50 euro w jedną stronę, dzieci powyżej 14 lat i dorośli 10,50 euro w jedną stronę, 17 euro za bilet w dwie strony, 75 euro za bilet na 10 przejazdów.

  • U-Bahn (metro)

Monachijskie metro składa się z ośmiu linii oznaczonych literą „U” i numerem (np. U1, U2). Metro jest szybkim i wygodnym sposobem przemieszczania się po mieście. Ważne stacje to Hauptbahnhof, Marienplatz, Sendlinger Tor, Odeonsplatz i Theresienwiese (miejsce Oktoberfest).

*Ceny biletów: w zależności od strefy cena pojedynczego biletu waha się od 1,80 euro do 11,60 euro, a całodniowego biletu – od 9,20 euro do 12,70 euro w zależności od dzielnicy.

  • autobusy

Autobusy uzupełniają sieć transportu publicznego, docierając do miejsc, które nie są obsługiwane przez S-Bahn czy U-Bahn. Autobusy kursują zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach, zapewniając łatwy dostęp do mniej popularnych miejsc.

2. Bilety i taryfy

  1. rodzaje biletów:
  • jednorazowe: ważne na jeden przejazd w jedną stronę. Można je kupić w automatach biletowych, kioskach i przez aplikacje mobilne.
  • dzienne (tageskarte): ważne na nieograniczoną liczbę przejazdów w ciągu jednego dnia. Dostępne są wersje na jedną strefę, dwie strefy lub cały obszar miejskiego transportu.
  1. zakup biletów:
  • automaty biletowe: znajdują się na wszystkich stacjach S-Bahn i U-Bahn oraz na przystankach tramwajowych i autobusowych.
  • aplikacje mobilne: bilety można również kupić przez aplikacje mobilne, takie jak MVV-App, która jest oficjalną aplikacją transportu publicznego Monachium.
  • kioski i punkty sprzedaży: bilety dostępne są także w kioskach, sklepach spożywczych oraz punktach informacji turystycznej.
  1. ważność biletów:
  • kasowanie: bilety jednorazowe i dzienne należy skasować przed rozpoczęciem podróży w specjalnych automatach znajdujących się na stacjach i przystankach.
  • strefy: Monachium jest podzielone na strefy taryfowe. Ważny jest więc zakup biletu na odpowiednią liczbę stref, które obejmują podróż.

3. Rowery i skutery

  1. wypożyczalnie rowerów:
  • MVG Rad: oficjalny system wypożyczania rowerów zarządzany przez miejskie przedsiębiorstwo transportowe. Rowery można wypożyczyć i zwrócić w różnych punktach miasta.

*Cena: opłata jest naliczana minutowo i wynosi 8 centów, a z IsarCardAbo 5 centów.

  • Nextbike: popularny system wypożyczania rowerów, który oferuje łatwy dostęp do jednośladów w wielu lokalizacjach.

*Cena: 1 euro za godzinę lub 5 euro za cały dzień.

  1. skutery elektryczne

Monachium ma wiele firm oferujących wynajem skuterów elektrycznych, takich jak Lime, Bird, i Tier. Skutery można znaleźć i wypożyczyć za pomocą aplikacji mobilnych.

Bilety wstępu do atrakcji turystycznych

Monachium oferuje wiele atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Abyś maksymalnie wykorzystał swój czas w mieście, zaplanuj wizyty z wyprzedzeniem i kup bilety. Poniżej znajdziesz informacje na temat przykładowych atrakcji turystycznych w Monachium oraz cen biletów.

1. Muzeum Niemieckie (Deutsches Museum)

Dorośli – około 15 euro, dzieci i młodzież w wieku od 6 lat do 17 lat – około 5 euro, dzieci poniżej 6. r.ż.– bezpłatnie.

2. Pałac Nymphenburg (Schloss Nymphenburg)

Dorośli – 8 euro, dzieci i młodzież poniżej 18. r.ż.– bezpłatnie. Bilet łączony obejmujący inne atrakcje pałacowe – 15 euro.

3. Muzeum BMW

Dorośli – 10 euro, dzieci w wieku od 7 lat do 18 lat – 7 euro, dzieci poniżej 7. r.ż.– bezpłatnie.

Jednak nie we wszystkich atrakcjach turystycznych musisz kupić bilet. Część z nich dostępna jest zupełnie bezpłatnie, np.:

  • kościół św. Kajetana (Theatinerkirche),
  • Ogród Angielski (Englischer Garten),
  • Marienplatz,
  • Olympiapark.

W Monachium funkcjonują także karty turystyczne, dzięki którym możesz korzystać z wielu atrakcji miasta czy transportu zupełnie za darmo lub ze zniżką. Są to karty:

  • München CityTourCard

Karta turystyczna oferująca darmowy transport publiczny oraz zniżki do ponad 80 atrakcji turystycznych, muzeów, restauracji i sklepów. Cena zależy od liczby dni i stref (np. centrum miasta lub cały obszar MVV).

  • Munich City Pass

Karta oferująca darmowy wstęp do wielu atrakcji turystycznych oraz nielimitowany dostęp do transportu publicznego. Cena zależy od liczby dni. Opłaty zaczynają się od 64,90 euro.

Zakup biletów do atrakcji turystycznych w Monachium jest prosty i możesz to zrobić na kilka sposobów, np. na oficjalnych stronach poszczególnych atrakcji turystycznych lub za pomocą stron agencji turystycznych. Bilety dostaniesz także na miejscu lub w punkcie informacji turystycznej. Wejściówkę do wielu atrakcji otrzymasz również za pomocą aplikacji mobilnych.

Święta i długie weekendy w Niemczech

Planując podróż do Monachium, warto zwrócić uwagę na lokalne święta i długie weekendy, które mogą wpływać na dostępność atrakcji turystycznych, transport publiczny oraz atmosferę w mieście. 

Oto przegląd najważniejszych świąt w Monachium:

  • typowe święta państwowe i religijne, które są dniem wolnym od pracy to: Nowy Rok, Trzech Króli, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, Święto Pracy, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki, Święto Bożego Ciała, Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie,
  • dodatkowym dniem wolnym jest Dzień Zjednoczenia Niemiec, przypadający na 3 października,
  • w Niemczech mają miejsce wydarzenia specjalne, które mogą ograniczać działalność niektórych atrakcji turystycznych:
  • Oktoberfest, przypadający na ostatnie dwa tygodnie września do pierwszego weekendu października,
  • Jarmark Bożonarodzeniowy, trwający zwykle od końca listopada do 24 grudnia.

Dowiedz się więcej o pobycie w Monachium

Dlaczego warto wybrać się na city break do Monachium?

Monachium jest jednym z najbardziej fascynujących miast w Niemczech. W stolicy Bawarii znajduje się wiele zabytków i miejsc kultury, piękna architektura i dużo zielonej przestrzeni. Miasto może poszczycić się także wspaniałą kuchnią i nowoczesnymi atrakcjami, które sprawiają, że jest to idealne miejsce na krótki, lecz intensywny wypad.

Co warto zobaczyć w Monachium?

Monachium to miasto, które ma bogatą historię. Znajduje się tu wiele zabytków, obiektów kulturowych i zieleni. Podczas pobytu w stolicy Bawarii warto zobaczyć między innymi pałac barokowy Schloss Nymphenburg, park olimpijski, Ogród Angielski czy Rezydencję Monachium.

O czym trzeba pamiętać przed podróżą do Monachium?

Dobrym rozwiązaniem przed podróżą do Monachium jest sporządzenie planu wycieczki, który usprawni i uporządkuje wyjazd. Podstawowym elementem planowania podróży jest rezerwacja noclegu i wybranie środka transportu. Warto sporządzić także listę atrakcji turystycznych i plan dnia. Dobrym rozwiązaniem będzie również zapoznanie się z tym, jak działa tamtejszy transport miejski.

grafika
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!