Ubezpieczenie turystyczne

czuj się bezpiecznie i bądź bezpieczny w podróży

Porównaj oferty
grafika

Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?

grafika
Gdy planujesz zagraniczną podróż

Jeśli z dala od domu będzie Ci potrzebna pomoc, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci niezbędne usługi. Wsparcie przyda Ci się szczególnie, jeśli zachorujesz lub doznasz urazu. Poza Polską za leczenie pobierane są opłaty, zwłaszcza poza Europą lub jeśli nie wyrobisz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

grafika
Gdy planujesz urlop w Polsce

W Polsce otrzymasz pomoc medyczną w ramach ubezpieczenia NFZ. Ubezpieczenie turystyczne pozwoli Ci skorzystać z usług prywatnych gabinetów
i klinik. Przede wszystkim jednak zapewni rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu (NNW) i zwolni Cię z obowiązku zapłaty odszkodowania osobom, których własność uszkodzisz (OC w życiu prywatnym). Obowiązek ten przejmie ubezpieczyciel.

grafika
Gdy chorujesz przewlekle, ale chcesz wyjechać

Jeśli Twój lekarz uzna, że możesz podróżować, nie musisz rezygnować z planów wyjazdowych. Pamiętaj jednak, żeby zapewnić sobie pomoc specjalisty, na wypadek gdyby Twoje samopoczucie się pogorszyło.

grafika
Gdy wyjeżdżasz do pracy za granicę

Praca, zwłaszcza fizyczna, to dodatkowe ryzyko urazu lub zachorowania. Zapewnij sobie dostęp do lekarza i badań, aby szybko otrzymać pomoc po wypadku.

grafika
Gdy planujesz weekendowy city break

Kilkudniowe wypady do europejskich stolic lub mniejszych miasteczek stają się coraz bardziej popularne. Nie pozwól, żeby cokolwiek zaskoczyło Cię podczas zwiedzania. Zadbaj o dostęp do lekarza, transport medyczny do Polski i ochronę przed roszczeniami innych osób.

grafika
Gdy wyjeżdżasz spontanicznie

Decydujesz się na podróż w ostatniej chwili? Również możesz się ubezpieczyć. W internetowym kalkulatorze ubezpieczeń kupisz polisę na dzień przed wyjazdem, a nawet w trakcie podróży. Pamiętaj, że ubezpieczyciel może opóźnić start ochrony, jeśli w chwili zawierania polisy już znajdujesz się za granicą.

Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie kosztów leczenia,

dzięki któremu nie będziesz musiał płacić za wizyty u lekarza, badania i potrzebne zabiegi. Koszty leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Assistance,

w skład którego wchodzi szereg dodatkowych usług. Możesz skorzystać z nich m.in., jeśli trafisz do szpitala, a Twoje dzieci zostaną bez opieki, albo gdy nie możesz porozumieć się z lekarzem lub policjantem ze względu na barierę językową.

Ubezpieczenie NNW,

z którego otrzymasz zadośćuczynienie, jeśli złamiesz nogę lub doznasz urazu głowy.

OC w życiu prywatnym,

dzięki któremu to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobom, którym wyrządzisz szkodę.

Ubezpieczenie bagażu,

które pozwoli Ci odzyskać pieniądze wydane na niezbędną odzież i kosmetyki, gdy utracisz walizkę lub dotrze ona do Ciebie z opóźnieniem.

grafika
grafika
Czy wiesz, że

W każdym ubezpieczeniu na wyjazd za granicę otrzymujesz ubezpieczenie kosztów leczenia na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. W ubezpieczeniach na wyjazd w Polsce ten rodzaj ochrony ma mniejszy priorytet, bo przysługuje Ci tu pomoc medyczna w ramach NFZ. Niektóre towarzystwa oferują jednak ubezpieczenie kosztów leczenia także na wypoczynek w naszym kraju, ale z dużo niższą sumą.

Kiedy otrzymasz pomoc ubezpieczyciela?

Gdy zasłabniesz w górach

ubezpieczyciel zapłaci za akcję ratowniczą, transport medyczny do szpitala i opiekę lekarską w placówce.

Gdy wjedziesz rowerem w czyjś samochód

ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie właścicielowi uszkodzonego pojazdu.

Gdy złamiesz kostkę, wchodząc po stromych schodach zamku, który zwiedzasz

ubezpieczyciel wypłaci Ci zadośćuczynienie za ból i cierpienie.

Gdy Twój bagaż nie dotrze do Ciebie na czas

ubezpieczyciel zwróci Ci pieniądze, które wydasz na najpotrzebniejsze przedmioty.

Gdy Twój samolot zostanie odwołany

ubezpieczyciel pokryje koszty noclegu i transportu między lotniskiem a hotelem w dniu zaplanowanego powrotu oraz w dniu, w którym rzeczywiście wracasz do domu.

Gdy spowodujesz wypadek za granicą

ubezpieczyciel zorganizuje pomoc tłumacza, żeby umożliwić Ci porozumienie się z funkcjonariuszem policji, a także pomoc prawnika, który wesprze Cię w kwestiach formalnych.

Gdy trafisz na kwarantannę po kontakcie z osobą chorą na COVID-19

ubezpieczyciel opłaci zakwaterowanie i wyżywienie na czas, o który musisz przedłużyć pobyt.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia turystycznego?

grafika
Miejsce, w którym spędzisz urlop

To, gdzie jedziesz, nieznacznie wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego. Jeśli porównasz ceny polis do kilku europejskich krajów, zauważysz, że różnice, jeśli są, oscylują wokół kilku złotych. Większe różnice widać między ochroną do Europy a ochroną na wyjazd do Azji lub za ocean.

grafika
Twój stan zdrowia

Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, poinformuj o tym towarzystwo, zanim kupisz ubezpieczenie. Twoja składka może wówczas wzrosnąć, ale jednocześnie otrzymasz oferty ubezpieczeń, które zapewnią Ci pomoc, jakiej potrzebujesz, np. ubezpieczenie kosztów leczenia z wyższą sumą.

grafika
Czas pobytu i ochrony ubezpieczeniowej

Ubezpieczenie kupujesz zwykle na cały okres podróży. Zatem jeśli wyjeżdżasz na 1 lub 2 dni, zapłacisz mniej niż na dłuższą podróż. Przykładowo ubezpieczenie na 2 dni do Chorwacji to koszt od 7,73 zł, natomiast ochrona na tygodniowy pobyt w tym kraju kosztuje od 27,05 zł.

grafika
Aktywność, którą planujesz na czas wyjazdu

Jedziesz do Hiszpanii, żeby spędzić tydzień na jednej z tamtejszych plaż? Planujesz zwiedzić zabytki Rzymu albo Paryża? Wyjeżdżasz do Austrii, żeby pojeździć na nartach? A może Twoja podróż będzie się wiązała z podjęciem pracy w Niemczech lub Wielkiej Brytanii? Cena ubezpieczenia zależy od tego, jak spędzisz czas w podróży i jakie ryzyko niesie taka aktywność.

grafika
Twój wiek

Minimalnie mniej za polisę płacą dzieci, a więcej – seniorzy. To, jak duże to będą różnice, zależy od towarzystwa. Przykładowo SIGNAL IDUNA oferuje tańsze pakiety nawet 20-latkom. Cena polisy nieznacznie rośnie w przypadku turystów między 30. a 60. rokiem życia. Większy wzrost odczują seniorzy. Podobnie sytuacja wygląda w firmie UNIQA. Z kolei mtu24.pl w ogóle nie różnicuje cen ubezpieczeń ze względu na wiek turysty.

grafika
Zakres ochrony

Twoja składka może być wyższa, jeśli wybierzesz bardziej rozbudowany pakiet ubezpieczeniowy. Pamiętaj jednak, żeby wybrać taką ochronę, która zapewni Ci pomoc podczas aktywności, którą planujesz na czas urlopu.

grafika
Czy wiesz, że

Jeśli kupujesz ubezpieczenie w trakcie podróży lub gdy już jesteś w miejscu docelowym, ubezpieczyciel może zastosować karencję, czyli opóźnić start ochrony o kilka godzin lub kilka dni. Postaraj się więc kupić ubezpieczenie jeszcze przed wyjazdem.

Sekcja Q&A

To musisz wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym

Co to jest ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego, które zapewnia ochronę na czas podróży. Zrekompensuje wydatki, gdy:

  • zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi i będzie Ci potrzebne leczenie,
  • zgubisz się w górach, a Twoi bliscy zawiadomią ratowników,
  • wyrządzisz szkodę innej osobie,
  • stracisz swój bagaż i będziesz musiał kupić najpotrzebniejsze rzeczy.

Ubezpieczenie turystyczne w podstawowym zakresie zapewnia ochronę podczas wyjazdu rekreacyjnego (wypoczynku i zwiedzania), a w niektórych firmach także podczas amatorskiego uprawiania sportu (np. jogi lub aerobiku). Jeśli zamierzasz uprawiać bardziej ryzykowne dyscypliny lub wyjeżdżasz do pracy za granicę, przyda Ci się rozszerzenie.

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Nie, ale zdecydowanie warto je mieć. Zwłaszcza jeśli wyjeżdżasz za granicę. Coraz więcej turystów decyduje się na zakup ubezpieczenia podróżnego, aby nie martwić się, że zostaną bez pomocy, gdy zachorują lub doznają urazu.

UWAGA! W niektórych krajach posiadanie ubezpieczenia lub pewnych jego elementów jest obowiązkowe. Od niedawna we Włoszech musisz mieć OC, jeśli zamierzasz korzystać z tamtejszych stoków narciarskich.

Czy każda polisa turystyczna pokryje koszty leczenia?

Jeśli kupujesz polisę turystyczną na zagraniczny wyjazd, ubezpieczenie kosztów leczenia będzie jej podstawą. Każda oferta składa się wówczas z takiej ochrony. Nieco inaczej jest w przypadku ubezpieczeń na wyjazd w Polsce. Ze względu na to, że każdy Polak jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym i ma prawo do opieki medycznej w ramach NFZ, ubezpieczenie kosztów leczenia ma w naszym kraju drugorzędne znaczenie. Zwykle jednak towarzystwa dodają ubezpieczenie kosztów leczenia do pakietu. Suma jest wówczas niższa, np. 5000 zł. Może się przydać, jeśli będziesz musiał skorzystać z leczenia w prywatnym gabinecie lub klinice.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Wiele towarzystw, które działają na polskim rynku, ma w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne. Ich oferty znajdziesz na stronach ubezpieczycieli oraz w kalkulatorze ubezpieczeń. Kalkulator pozwoli Ci porównać propozycje kilku ubezpieczycieli i wybrać najkorzystniejszą.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia na wyjazd nie są drogie. To, ile zapłacisz, zależy przede wszystkim od długości okresu ochrony, stanu Twojego zdrowia i aktywności, jaką planujesz na czas pobytu. W mniejszym stopniu na cenę wpływa też Twój wiek i cel podróży. Ubezpieczenie turystyczne na tydzień w jednym z krajów europejskich kosztuje od 22 zł. To około 3 zł za dzień ochrony.

Czy mogę kupić ubezpieczenie turystyczne w trakcie podróży?

Tak. Dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń online możesz kupić ubezpieczenie z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że jeśli znajdujesz się już poza Polską, ubezpieczyciel może zastosować karencję.

Czym jest karencja w ubezpieczeniu turystycznym?

Karencja to opóźnienie startu ochrony ubezpieczeniowej o kilka godzin lub dni. Ubezpieczyciele stosują karencję, jeśli kupujesz polisę, będąc już za granicą. Taki zabieg ma zapobiec wyłudzeniom odszkodowania, czyli sytuacjom, w których turysta kupi ubezpieczenie dopiero wtedy, gdy dojdzie do wypadku. Zanim nabędziesz polisę z drogi na wakacje lub z miejsca docelowego, sprawdź w OWU, czy ubezpieczyciel zastosuje w Twoim przypadku karencję i ile ona wyniesie.