Data dodania: 22 lipca 2024 Autor: Tomasz Sowa

Czarnogóra – ubezpieczenie turystyczne od 4,62 zł za dzień ochrony!

Ten mniej znany wśród polskich turystów kraj na Bałkanach warto odkryć ze względu na jego różnorodność krajobrazu, wspaniałe plaże, malownicze góry i zabytkowe miasteczka. W Czarnogórze nie wesprze nas EKUZ, więc powinniśmy wykupić ubezpieczenie turystyczne, jeśli nie chcemy z własnej kieszeni płacić za leczenie w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Jak wybrać taką ochronę i ile ona kosztuje? Podpowiadamy!
ubezpieczenie turystyczne do czarnogóry
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Co warto zobaczyć w Czarnogórze?
  2. Które dokumenty są potrzebne, by przekroczyć granicę Czarnogóry?
  3. Czy Czarnogóra to bezpieczny kraj?
  4. W jaki sposób zadbać o zdrowie i higienę w Czarnogórze?
  5. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Czarnogóry?
  7. Co przyciąga turystów do Czarnogóry?

Atrakcje turystyczne w Czarnogórze – mniej znany kraj, wiele do zobaczenia!

Gdy myślimy o wyjeździe na Bałkany, to od razu przychodzi nam na myśl Chorwacja, Bułgaria czy Grecja. Zdecydowanie rzadziej bierzemy pod uwagę Czarnogórę. To błąd, ponieważ ten niewielki kraj ma do zaoferowania wiele atrakcji – zarówno urokliwe miasta oraz miasteczka, jak i wspaniałe plaże i majestatyczne góry!

co zobaczyć w czarnogórze

Oto miejsca w Czarnogórze, które warto odwiedzić:

  • Kotor – miasteczko położone nad Zatoką Kotorską wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które zachwyci nas krętymi uliczkami, średniowiecznymi murami obronnymi, placem Trg od Oružja czy katedrą św. Tryfona;
  • Budva – popularny kurort nadmorski z pięknymi plażami (np. Mogren), w którym będziemy się dobrze bawić także po zmroku, a w dzień zwiedzimy stare miasto, średniowieczną cytadelę czy katedrę św. Jana;
  • Sveti Stefan – miasto położone na malutkiej wyspie w pobliżu Budvy, które łączy z lądem grobla, tutaj wypoczniemy na plażach;
  • Park Narodowy Durmitor – część Gór Dynarskich, przejdziemy się po szlakach, będziemy mogli podziwiać wspaniałe krajobrazy z najwyższym szczytem Bobotov Kuk o wysokości 2522 m n.p.m.;
  • Herceg Novi – miasto leżące w pobliżu granicy z Chorwacją, które słynie z fortec (np. Kanli kula), ogrodów i świątyń (monastyr Savina), to miejsce do zwiedzania zabytkowego starego miasta i podziwiania architektury;
  • Perast – zabytkowe miasta w Zatoce Kotorskiej, które słynie z barokowej architektury;
  • Bar – największy port kraju oraz miasteczko pełne zabytkowych budowli, w tym Pałacu Króla Mikołaja z XIX wieku, odkryjemy tutaj ruiny Starego Baru z pozostałościami fortecy, akweduktu i świątyń;
  • Park Narodowy Biogradska Gora – jedno z najstarszych chronionych miejsc w Europie, które słynie z dziewiczych lasów i jezior, w tym jeziora Biograd;
  • Podgorica – stolica Czarnogóry, w której nowoczesność miesza się z historią, zobaczymy cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego i Muzeum Archeologiczne;
  • Park Narodowy Lovćen – góry z najwyższym szczytem Jezerski Vrh, z którego roztacza się widok na Zatokę Kotorską;
  • Cetinje – historyczna stolica Czarnogóry z monastyrem, pałacem królewskim i muzeami.

W Czarnogórze zobaczymy wspaniałe zabytki, wypoczniemy na plażach i wybierzemy się w trekking. Tutaj żaden turysta nie będzie się nudził!

Dokumenty na podróż do Czarnogóry – które będą potrzebne?

Do Czarnogóry obywatele polscy mogą wjechać, posługując się:

  • paszportem,
  • paszportem tymczasowym,
  • dowodem osobistym.

Na terytorium Czarnogóry osoby z dowodem osobistym i paszportem mogą legalnie przebywać do 30 dni. Należy również pamiętać, by dokument tożsamości był ważny co najmniej 3 miesiące od planowanego wjazdu do tego kraju. Do 90 dni można przebywać w Czarnogórze z paszportem, a powyżej tego okresu należy wyrobić wizę.

alert
Uwaga

Obywatele Polski, którzy nie korzystają z usług hoteli czy pensjonatów, muszą zameldować się w ciągu 24 godzin od wjazdu do Czarnogóry w urzędzie miasta lub gminy!

Jeśli do Czarnogóry wybieramy się samochodem, to wystarczy nam zwykła polisa ubezpieczenia OC. Pamiętajmy, aby mieć dokument przy sobie w razie kontroli drogowej lub kolizji. Warto jednak mieć dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, zwłaszcza assistance i autocasco.

Bezpieczeństwo w Czarnogórze – czy jest się czego obawiać?

Czarnogóra jest bezpiecznym krajem. Władze nie nie wprowadziły nawet najniższego alertu związanego z ryzykiem zamachu terrorystycznego. Również zagrożenie przestępstwami pospolitymi jest na niskim poziomie, choć powinniśmy pamiętać, że w popularnych kurortach nadmorskich dochodzi do drobnym kradzieży.

Rodzaj zagrożeniaOpis zagrożenia w Czarnogórze i sposoby zmniejszenia ryzyka
Kradzieże kieszonkoweZachowanie ostrożności w miejscach zatłoczonych, bazarach, przy atrakcjach turystycznych, miejscowych sklepikach, dochodzi do nich na niestrzeżonych kempingach.
Zagrożenie pożaroweNie rozpalać ognia na otwartej przestrzeni i nie używać środków pirotechnicznych, w razie pożaru stosować się do poleceń służb.
Trzęsienia ziemiW razie wystąpienia trzęsienia ziemi należy schować się pod solidnym blatem stołu lub stanąć we framudze drzwi, chronić głowę, nie wolno opuszczać budynku, dopóki nie minie pierwsze uderzenie, na zewnątrz stań w oddali od ścian budynków, stosowanie się do wskazań służb.
Lokalna flora i faunaW lasach zagrożenie stanowią kleszcze, a w morzu meduzy i jeżowce, poparzenie przez meduzę może być bardzo bolesne i powodować problemy z oddychaniem, wymioty, a nawet utratę świadomości, zaleca się wchodzić do wody w gumowym obuwiu, stosować środki na owady podczas wycieczki po lesie.
Źródło: https://www.gov.pl/web/czarnogora/informacje-dla-podrozujacych.

Zdrowie i higiena w Czarnogórze – najważniejsze informacje

W Czarnogórze nie działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, co oznacza, że będziemy musieli zapłacić tam za leczenie z własnej kieszeni, jeśli nie będziemy posiadali ubezpieczenia turystycznego. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 30 do 50 euro – kwota ta nie dotyczy zabiegów i badań diagnostycznych.

Na wyjazd do Czarnogóry powinniśmy spakować do bagażu kilka rzeczy, które pozwolą zadbać o nasze zdrowie i higienę. Są to:

  • apteczka podróżna – z podstawowymi środkami (przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące), bandażami, opatrunkami, plastrami, gazą;
  • krem do opalania – najlepiej w wysokim filtrem UVA i UVB, ponieważ w Czarnogórze latem słońce jest bardzo intensywne;
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne – ochrona przed intensywnym słońcem;
  • klapki i buty do pływania – ochrona przed ostrymi kamieniami i jeżowcami w wodzie.

W Czarnogórze oprócz wypoczywania na plażach i zwiedzania malowniczych miejscowości możemy wybrać się na trekking. Taka wyprawa wymaga odpowiedniego stroju i obuwia. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą zapas wody i coś energetycznego do zjedzenia.  

Wybór ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry – jak to zrobić?

W Czarnogórze nie działa EKUZ, więc wybór ubezpieczenia turystycznego to kluczowa kwestia. Zależy on przede wszystkim od planowanych aktywności. A w jakim celu turyści z Polski wybierają się do Czarnogóry?

Cel wyjazdu do CzarnogóryProcent wyjeżdżających
Wypoczynek i zwiedzanie98,73%
Jazda na nartach i snowboardzie0,00%
Uprawianie sportów ekstremalnych0,00%
Wyczynowe uprawianie sportów1,27%
Praca fizyczna0,00%
Nurkowanie0,00%
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Podróżni wybierają się do Czarnogóry przede wszystkim w celach czysto turystycznych, a więc wypoczynkowych oraz by zwiedzić kraj. Taka aktywność nie wymaga dodatkowym rozszerzeń, ponieważ jest tą podstawową i nie wiąże się z dodatkowymi ryzykami. Jakie w takim razie ochrony mogą znaleźć się w ubezpieczeniu turystycznym?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance – obecnie większość ubezpieczycieli oferuje je razem, zapewnia pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji, akcji ratowniczej, transportu medycznego, a assistance to wiele usług związanych z problemami podczas podróży (zakwaterowanie, opieka nad dziećmi, pomoc tłumacza, transport);
  • NNW – zapewnia wypłatę odszkodowania za powstały w wyniku wypadku uszczerbek na zdrowiu podczas podróży, wysokość odszkodowania zależy od rodzaju uszczerbku i wysokości sumy ubezpieczenia;
  • OC w życiu prywatnym – działa na takich samym zasadach jak obowiązkowe OC posiadaczy pojazdu, a więc zapewnia pokrycie szkód na mieniu i osobowych spowodowanych przez turystę podczas czynności życiowych (np. jazda na rowerze);
  • ubezpieczenie bagażu – będzie przydatne, gdy bagaż zostanie skradziony, zniszczony lub uszkodzony.

Pamiętajmy, by przed wyborem konkretnego ubezpieczenia turystycznego zajrzeć do OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Dlaczego? Warto w dokumencie sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności, limity i ograniczenia świadczeń czy sposoby likwidacji szkody.

alert
Uwaga

Wysokość sumy ubezpieczenia ma kluczowe znaczenie dla wysokości odszkodowania oraz wsparcia w pokryciu kosztów leczenia!

Cena ubezpieczenia turystycznego do Czarnogóry – ile zapłacisz?

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski możemy przeczytać, by na wyjazd do Czarnogóry wybrać ubezpieczenie kosztów leczenia z sumą co najmniej 30 tys. euro, czyli nieco ponad 128 tys. zł.

Dlatego sprawdzimy, ile kosztuje takie ubezpieczenie za jeden dzień ochrony dla jednej osoby, która wybiera się na 10 dni do tego pięknego kraju w celu zwiedzania i wypoczynku.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Czarnogóry za 1 dzień ochrony
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
4,62 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
4,67 zł
WienerKoszty leczenia – 170 416 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 106 510
5,10 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
5,20 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 50 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
5,70 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
6,10 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 170 416 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 127 811 zł
Bagaż – 1 000 zł
6,84 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [16.07.2024].

Koszt ochrony za jeden dzień przy wskazanej przez MSZ Polski sumie ubezpieczenia kosztów leczenia (30 tys. euro) to jedyne 4,62 zł. Oczywiście możemy wybrać droższe pakiety z wyższymi sumami ubezpieczeń. Natomiast najtańszy pakiet w mtu24.pl z niższą sumą kosztów leczenia w wysokości 80 tys. zł i OC 50 tys. zł kosztuje tylko 3,20 zł za dzień.

Powody wyjazdów do Czarnogóry – co przyciąga turystów?

Wycieczka do Czarnogóry to bardzo dobry pomysł, choć w ostatnim czasie na Bałkanach panują bardzo wysokie temperatury, więc przed podróżą warto sprawdzić prognozę pogody i ostrzeżenia o pożarach oraz upałach. Jednak wizyta w tym bałkańskim kraju ma wiele zalet. Oto one:

  • różnorodność krajobrazów – w Czarnogórze znajdziemy piękne plaże i malownicze góry, lasy oraz jeziora;
  • bogata historia i kultura – wiele zabytkowych miast ze wspaniałą średniowieczną architekturą;
  • cena wyjazdu – pobyt nad Adriatykiem w Czarnogórze będzie tańszy niż w najbardziej popularnych krajach tego regionu;
  • smaczne jedzenie – kuchnia łącząca tradycje bałkańskie, śródziemnomorskie i tureckie (pljeskavica, ražnjići czy ćevapčići);
  • aktywność i sport – możemy tam zarówno uprawiać sporty wodne, jak i wspinaczkę, trekking, a nawet rafting;
  • wygodne podróżowanie – to niewielki kraj, więc poszczególne atrakcje są blisko siebie.

Do zalet Czarnogóry możemy dodać to, że do kraju tego dojedziemy samochodem z Polski – to opcja dla miłośników podróżowania na własnych zasadach.

FAQ – ubezpieczenie do Czarnogóry

Czy EKUZ działa w Czarnogórze?

Nie, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie działa w Czarnogórze, więc trzeba wykupić ubezpieczenie turystyczne we własnym zakresie. Dzięki temu podróżny w razie nagłego zachorowania lub wypadku otrzyma wsparcie ubezpieczyciela i nie będzie musiał płacić rachunków za leczenie z własnych środków.

Jaka suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Czarnogóry?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski wskazuje, że minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do Czarnogóry powinna wynieść 30 tys. euro. Wynika to z faktu, że w kraju tym nie można liczyć na EKUZ.

Jakie dokumenty na wyjazd do Czarnogóry?

Do Czarnogóry obywatele Polski mogą wjechać, posługując się paszportem, paszportem tymczasowym lub dowodem osobistym. Przepisy kraju wymagają, by po przyjeździe w ciągu 24 godzin zameldować się w urzędzie miasta lub gminy. Obowiązek ten nie dotyczy podróżnych, którzy korzystają z usług hoteli i pensjonatów. Przy podróży samochodem wystarczy zwykła polisa OC.

Podsumowanie

  • Czarnogóra to niewielki kraj bałkański, który oferuje wiele atrakcji.
  • Do Czarnogóry wjedziemy na dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy.
  • Czarnogóra to bezpieczny kraj.
  • Na wyjazd do Czarnogóry warto zabrać apteczkę podróżną, ochronę przed słońcem oraz klapki i buty do pływania.
  • W Czarnogórze nie działa EKUZ, więc trzeba na wyjazd się ubezpieczyć.
  • Cena ubezpieczenia turystycznego za 1 dzień ochrony ze wskazaną przez MSZ sumą ubezpieczenia kosztów leczenia (30 tys. euro) to jedyne 4,62 zł.
  • Podróż do Czarnogóry ma wiele zalet, od cen po wiele atrakcji.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/czarnogora/informacje-dla-podrozujacych

    grafika
    Autor artykułu: Tomasz Sowa

    Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

    Podziel się Udostępnij
    Wystaw ocenę

    Dołącz do dyskusji

    0 komentarzy

    avatar autora komentarza

    Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

    Skomentuj jako pierwszy!