Data dodania: 19 lipca 2024 Autor: Tomasz Sowa

Estonia – ubezpieczenie turystyczne od 3,20 zł!

Czy niewielki kraj na północy Europu, gdzie nie ma wysokich gór i rajskich plaż z palmami, może być kuszącą opcją na turystyczny wyjazd? Zdecydowanie tak! Estonia to świetne miejsce na wypoczynek zwłaszcza latem dla osób, które mają dość ponad 30-stopniowych upałów! Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne na taki wyjazd? Sprawdzamy atrakcje i kwestie bezpieczeństwa w Estonii!
ubezpieczenie do estonii
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Co warto zobaczyć w Estonii?
  2. Które dokumenty są potrzebne podczas podróży do Estonii?
  3. Czy w Estonii jest bezpiecznie?
  4. Jak zadbać o zdrowie i higienę podczas wyjazdu do Estonii?
  5. Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Estonii?
  7. Czym Estonia przyciąga turystów?

Atrakcje turystyczne w Estonii – co warto zobaczyć?

Estonia ma powierzchnię 45 339 km². Kraj zamieszkuje 1 328 000 mieszkańców. Możemy więc śmiało powiedzieć, że jest to niewielkie państwo bałtyckie. Kulturowo Estonia jest silnie związana z krajami skandynawskimi, a także z Finlandią.

W Estonii warto zobaczyć:

  • Tallin – w stolicy kraju zachwyca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO stare miasto ze średniowieczną zabudową, w mieście zobaczymy zamek Toompea, Sobór Aleksandra Newskiego, ratusz, Muzeum Sztuki Kumu czy dzielnicę Kadriorg z barokowymi pałacami; 
  • Tartu – drugie pod względem wielkości miasto w Estonii, w którym możemy odwiedzić Muzeum Narodowe Estonii czy AHHAAA Science Centre (opcja dla miłośników nauki), a także zobaczyć zabytkowy ratusz czy katedrę, Tartu to miasto akademickie;
  • Parnu – nadmorski kurort z plażami, promenadą, spa, Parkiem Rannapark, Muzeum Parnu, w mieście odbywają się letnie festiwale;
  • Narva – miasto położone nad Zatoką Fińską przy granicy z Rosją, które słynie z twierdzy;
  • Saaremaa – największa wyspa Estonii na Morzu Bałtyckim, która zachwyca krajobrazami, znajduje się tutaj zamek Kuressaare, krater Kaali po upadku meteorytu, Park Narodowy Vilsandi oraz klify Panga, na Saaremaa zobaczymy również stare wiatraki (podobno było ich kiedyś 800!);
  • Hiiumaa – kolejna estońska wyspa (druga pod względem wielkości), na której znajdziemy spokój, wypoczniemy w pięknych okolicznościach przyrody i pospacerujemy w rezerwatach przyrody;
  • Park Narodowy Lahemaa – największy teren chroniony w Estonii z 21 szlakami turystycznymi o długości 120 km, większość parku zajmują lasy, z czego 15% rośnie na terenach bagiennych, jest tam wiele rzek i strumieni, znajduje się blisko 150 źródeł oraz wodospady;
  • Rakvere – miasto, w którym zobaczymy ruiny średniowiecznego zamku krzyżackiego;
  • Viljandi – niewielkie miasto na południu Estonii, którego symbolem jest truskawka(!), odkryjemy tam ruiny zamku wraz z czerwonym wiszącym mostem (Rippsild), w pobliżu znajduje się jezioro o tej samej nazwie, w mieście odbywa się festiwal muzyki folkowej;
  • Setomaa – region w południowo-wschodniej Estonii zamieszkały przez grupę etniczną Setu/Seto, odwiedzimy Muzeum Seto i poznamy ich kulturę oraz tradycje.

Estonia to świetny i nietypowy kierunek wycieczki. Do tego kraju warto wybrać się latem. Temperatury są wtedy przyjemne, pozwalają na komfortowe zwiedzanie i wypoczynek nad morzem lub jeziorami – odbywa się wtedy wiele festiwali.

Dokumenty do Estonii – które są potrzebne?

Estonia jest częścią Unii Europejskiej oraz należy do strefy Schengen. W związku z tym obywatele Polski mogą swobodnie podróżować do tego kraju. Jednak musimy mieć przy sobie jeden z poniższych dokumentów:

  • paszport,
  • paszport tymczasowy,
  • dowód osobisty.

Podróż do Estonii nie wymaga innych formalności. Należy pamiętać, by dokument tożsamości był ważny. Natomiast w przypadku wyjazdu samochodem trzeba mieć ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia OC pojazdu – zaleca się także posiadanie assistance, NNW i autocasco.

Kolejne dwa przydatne dokumenty to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz polisa turystyczna – więcej informacje na ich temat w dalszej części artykułu.

Bezpieczeństwo w Estonii – na co uważać?

W Estonii jest bezpiecznie. Władze kraju nie wprowadziły wysokiego stopnia zagrożenia terrorystycznego. Uznawany jest on za niski, więc bez obaw możemy zwiedzać Tallin i inne atrakcje turystyczne w Estonii. O jakich zagrożenia w tym kraju informuje MSZ Polski?

Rodzaj zagrożeniaOpis zagrożeń w Estonii i sposoby zmniejszenia ryzyka
Zagrożenie terrorystyczneNiskie, w razie zdarzenia należy bezwzględnie przestrzegać poleceń służb.
Kradzieże kieszonkowe, pobiciaNa średnim poziomie, szczególnie latem oraz na przełomie roku podczas zwiększonego ruchu turystycznego, narażone są na nie osoby samotnie poruszające się po mieście i nietrzeźwe.
Źródło: https://www.gov.pl/web/estonia/informacje-dla-podrozujacych.

Numer kontaktowy z policją to 110. Można również korzystać ze zintegrowanego numeru alarmowego 112. Warto zgłosić podróż do Estonii w systemie Odyseusz.

Zdrowie i higiena w Estonii – jak się przygotować na wyjazd?

Podróż do Estonii nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynym wyjątkiem jest nieobowiązkowe, lecz warte wykonania szczepienie przeciwko boreliozie – szczególnie ważne latem, ponieważ w tym bałtyckim kraju istnieje podwyższone ryzyko ukąszenia przez kleszcze.

W Estonii można spodziewać się chłodniejszych wiatrów i opadów, więc warto wziąć ze sobą kurtkę przeciwwiatrową i przeciwdeszczową. Z pewnością przydadzą się również wygodne buty do zwiedzania.

Do Estonii warto zabrać:

  • apteczka podróżna – z podstawowymi środkami (przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące), bandażami, opatrunkami, plastrami, gazą czy lekami na przeziębienie;
  • repelenty – w przypadku wyjazdu latem przydadzą się środki przeciw kleszczom i innym owadom, 
  • krem do opalania – z filtrem UVA i UVB;
  • okulary przeciwsłoneczne – dla ochrony oczu w słoneczne dni.

W Estonii nie musimy obawiać się zagrożeń związanych z florą i fauną (poza kleszczami). Pamiętajmy jednak, że podczas zwiedzania parków narodowych i dzikich terenów powinniśmy uważać na tereny bagienne.

Ubezpieczenie turystyczne do Estonii – jak wybrać?

Estonia jest członkiem Unii Europejskiej, więc na wyjazd do tego kraju powinniśmy wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten upoważnia do podstawowego leczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym kraju. W Estonii za pomoc medyczną trzeba częściowo płacić.

Dlatego warto wykupić również ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty transportu medycznego, leczenie w prywatnych placówkach czy inne opłaty za niezbędne leczenie (w tym leki). Dodatkowo w pakiecie ubezpieczenia mogą znaleźć się dodatkowe ochrony NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie bagażu. 

Pamiętajmy, by ubezpieczenie turystyczne dopasować do celu wyjazdu i planowanych aktywności. Dzięki temu ubezpieczyciel rozszerzy ochronę o zdarzenie, do których doszło we wskazanych okolicznościach. Jaki cel wyjazdu do Estonii wskazują podróżni z Polski?

Cel wyjazdu do EstoniiProcent wyjeżdżających
Wypoczynek i zwiedzanie98,53%
Jazda na nartach i snowboardzie0,00%
Uprawianie sportów ekstremalnych0,00%
Wyczynowe uprawianie sportów0,47%
Praca fizyczna1,00%
Nurkowanie0,00%
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Ubezpieczenie turystyczne to tak naprawdę pakiet kilku ubezpieczeń. Ich kompozycja zależy od wybranego wariantu ubezpieczenia. Co może wchodzić w skład ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Estonii?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance – pierwsze wiąże się z pokryciem kosztów leczenia, zabiegów, operacji, hospitalizacji, leków i transportu medycznego, a drugie oferuje szereg usług w tym zakwaterowanie, transport, pomoc informacyjna;
  • NNW – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu;
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczyciel pokryje szkody na mieniu i osobach wyrządzone przez podróżnego;
  • ubezpieczenie bagażu – wsparcie, gdy bagaż zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony.

Zanim zdecydujemy się na konkretne ubezpieczenie, powinniśmy zapoznać się ze szczegółami ochrony – znajdziemy je w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

alert
Uwaga

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze ubezpieczenia turystycznego są sumy ubezpieczeń. Wskazują one górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela!

Cena ubezpieczenia turystycznego do Estonii – ile zapłacimy za ochronę?

Koszt ubezpieczenia turystycznego za jeden dzień ochrony liczony jest w złotówkach. Sprawdźmy oferty na wyjazd do Estonii dla 28-letniego turysty, który wybiera się do Tallina w celach wypoczynkowych.

UbezpieczycielZakres ochronyCena ubezpieczenia do Estonii za 1 dzień ochrony
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC – 50 000
3,20 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 85 808 zł
NNW – 15 000 zł
3,60 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł3,90 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC – 50 000
4,20 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
Bagaż – 2 000 zł
4,62 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
4,67 zł
WienerKoszty leczenia – 171 616 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 107 260
5,10 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000
6,70 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [18.07.2024].

Ubezpieczenie do Estonii można kupić już od 3,20 zł za dzień ochrony. Tak więc polisa na 10 dni będzie kosztować 32 zł, co jest ceną jednego obiadu lub biletu do muzeum. Warto więc się ubezpieczyć, ponieważ w razie nieszczęśliwego wypadku lub poważnej choroby koszty leczenia i transportu medycznego będą wielokrotnie wyższe!

Podróż do Estonii – co przyciąga turystów?

Zapewne jest wiele powodów, by odwiedzić Estonię. Wśród nich znajdziemy takie argumenty za wizytą w tym kraju jak:

  • przyroda – piękne krajobrazy, malownicze wyspy, piaszczyste plaże i gęste lasy;
  • kultura i zabytki – ciekawe zabytki, w tym słynne centrum Tallina;
  • przyjemne temperatury latem – osoby zmęczone upałami mogą wybrać nieco chłodniejszą i przyjemniejszą latem Estonię;
  • festiwale i wydarzenia kulturalne – latem w Estonii wiele się dzieje, warto wybrać się na Festiwal Filmowy w Tallinie, festiwal muzyki folkowej w Viljandi czy festiwal muzyki elektronicznej w Parnu;
  • zawodowe – to kraj zaawansowanych technologii, ze świetnymi e-usługami i wysokim stopniem cyfryzacji, dobre miejsce do zakładania startupów;
  • kuchnia – poznanie nowych smaków, to zawsze dobry powód na wycieczkę.

A Ty jak uważasz? Dlaczego warto odwiedzić Estonię? Daj znać w komentarzach!

FAQ – ubezpieczenie do Estonii

Co lepsze na wyjazd do Estonii – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Jedno nie wyklucza drugiego. EKUZ to podstawa, która zapewnia ograniczone wsparcie w ramach publicznej opieki zdrowotnej na obowiązujących w Estonii zasadach (częściowo płatne). Natomiast ubezpieczenie turystyczne pokrywa wszystkie koszty leczenia w tym te w prywatnych placówkach czy koszty transportu medycznego. Za kilka złotych za dzień ochrony z pewnością warto je wykupić.

Które dokumenty zabrać do Estonii?

Na pewno trzeba mieć dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Warto zabrać ze sobą EKUZ i polisę turystyczną. W przypadku podróży samochodem należy mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz potwierdzenie zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Estonii?

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do Estonii należy zwrócić uwagę na zakres ochrony i sumy ubezpieczeń, które wskazują górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ochronę trzeba dopasować do planowanych aktywności. Jak? Wystarczy wskazać ubezpieczycielowi cel wyjazdu.

Podsumowanie

  • Estonia to piękny kraj leżący nad Bałtykiem.
  • Do największych atrakcji Estonii należy centrum Tallina.
  • Na podróż do Estonii wystarczy zabrać dowód osobisty.
  • Na wyjazd do Estonii należy spakować apteczkę podróżną oraz repelenty na kleszcze (wysokie zagrożenie ukąszeniem).
  • Oprócz EKUZ warto być ubezpieczonym podczas podróży po Estonii.
  • Ubezpieczenie turystyczne do Estonii można kupić już od 3,20 zł za dzień ochrony.
  • Estonia to kraj przyjemnych temperatur latem, przyrody, festiwali i zabytków.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/estonia/informacje-dla-podrozujacych

    grafika
    Autor artykułu: Tomasz Sowa

    Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

    Podziel się Udostępnij
    Wystaw ocenę

    Dołącz do dyskusji

    0 komentarzy

    avatar autora komentarza

    Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

    Skomentuj jako pierwszy!