Szukasz odmiany od polskich i słowackich stoków? Sprawdź, co oferują zimowe kurorty w Niemczech. Odwiedź któryś z ponad 680 ośrodków w kraju, a nie pożałujesz! Będziesz chciał jak najszybciej wrócić tam z całą rodziną.
Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Niemczech
Niemcy zapewniają szeroki wybór terenów idealnie przystosowanych do każdego sportu zimowego. Kto szuka miejsca, w którym może wyszaleć się zarówno na stoku, jak i poza nim, znajdzie tam coś dla siebie! Infrastruktura narciarska w Niemczech jest bardzo rozwinięta. Przyjezdni mogą korzystać do woli ze: snowparków, torów saneczkowych czy restauracji.
Nie wiesz, dokąd się wybrać? Aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy przegląd najbardziej popularnych kurortów narciarskich u naszych zachodnich sąsiadów. Oto TOP 5 najchętniej odwiedzanych zimowych ośrodków sportowych dla narciarzy i snowboardzistów w Niemczech!
Oberjoch (Bad Hindelang)
Teren narciarski zlokalizowany jest w uzdrowiskowym regionie Allgäu w Bawarii (dawnej Szwabii). Mieści się w Alpach Algawskich na wysokości 1130–1560 m n.p.m., oferując łatwe trasy o średnim poziomie trudności. Z oślich łączek korzystają początkujący narciarze, natomiast doświadczeni mogą spróbować swoich sił na czarnych nartostradach i trasach freeride’owych. Najbardziej wymagający zjazd (Iseler Standart) ma długość 2,5 km (różnica poziomów to 400 m). Na atrakcyjność pobytu w górach wpływają snowpark i tor saneczkowy o długości 3,5 km.
Ośrodek narciarski Oberjoch zapewnia:
- trasy o łącznej długości 32 km i różnym poziomie trudności:
- zielone i niebieskie o łącznej długości 6 km;
- czerwone o łącznej długości 24 km;
- czarne o łącznej długości 2 km;
- trasy do jazdy po zmroku (17.30–21.00)
- 6 km tras do skialpinizmu;
- 6 wyciągów:
- 4 krzesełkowe;
- 2 orczykowe;
- snowpark.
Balderschwang
Miejscowość narciarska znajduje się w Bawarii w południowych Niemczech. Leży w regionie Allgäu, w Alpach Algawskich, około 15 km na południowy zachód od Sonthofen, przy granicy z Austrią. Najwyższy szczyt ma 1500 m n.p.m., a dolina znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. (przewyższenie wynosi 500 m).
W Balderschwang rośnie najstarsze drzewo w Niemczech. To cis pospolity, którego wiek to ponad 2000 lat.
Ośrodek Narciarski Balderschwang oferuje:
- 37 tras o łącznej długości blisko 36 km:
- niebieskie;
- czerwone;
- czarne;
- najdłuższą trasę o długości ponad 4,5 km;
- obszar 6 ha o sztucznym naśnieżaniu;
- 13 wyciągów:
- 11 orczykowych;
- 2 krzesełkowe (6- i 4-osobowe).
Balderschwang zapewnia ośnieżone stoki z dobrym jakościowo śniegiem (średnie opady w sezonie to 600 cm). Okolica dostarcza unikalne alpejskie widoki w zimowej scenerii. Sezon startuje w połowie grudnia, a kończy się w połowie marca.
Garmisch-Partenkirchen
W Garmisch-Partenkirchen jest dostęp do terenu narciarskiego przyjaznego zarówno dla wprawionych, jak i początkujących narciarzy i snowboardzistów. Najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 2450 m n.p.m., a dolina – 720 m n.p.m. (przewyższenie wynosi 1730 m).
Ośrodek narciarski Garmisch Classic gwarantuje:
- 60 km tras:
- niebieskich;
- czerwonych;
- czarnych;
- tereny do jazdy w głębokim śniegu;
- trudną trasę zjazdową (Kandahar) o długości ok. 3,5 km;
- najdłuższą trasę: zjazd z Osterfelderkopf o długości 8,8 km i różnicy wysokości 1330 m;
- 5 sztucznie naśnieżanych tras w dolinie;
- 18 wyciągów:
- 10 orczykowych;
- 4 gondolowe;
- 4 krzesełkowe (po jednym 6- i 4-osobowym oraz dwa 2-osobowe);
- funpark.
Karnet Top Snow Card daje dostęp do łącznie 87 wyciągów i 214 km tras narciarskich na wysokości 732–2 720 m w regionie: Garmisch-Partenkirchen, Mittenwald oraz po austriackiej stronie.
Teren jest dobrze skomunikowany. Alternatywą do przyjazdu samochodem jest podróż pociągiem do Monachium.
Sezon narciarski trwa od połowy grudnia do początku kwietnia. Najlepsze warunki na stoku panują od grudnia do marca.
Sudelfeld
Sudelfeld znajduje się w rejonie Górnej Bawarii (Oberbayern) na południu Niemiec. Najwyższy szczyt ma wysokość 1563 m n.p.m., a dolina znajduje się na wysokości 763 m n.p.m. (przewyższenie jest równe 800 m).
Ośrodek narciarski Skiparadies Sudelfeld oferuje:
- 27 tras o łącznej długości blisko 30 km:
- niebieskie;
- czerwone;
- czarne;
- najdłuższą trasę o długości 4 km;
- sztuczne naśnieżanie na trasach o długości 20 km;
- 14 wyciągów:
- 9 orczykowych;
- 5 krzesełkowych (po jednym: 8-, 6-, 4-, 3- i 2-osobowym).
Sezon trwa od połowy grudnia niemal do końca marca. Najlepsze warunki narciarskie z naturalną pokrywą śnieżną są w styczniu.
Spitzingsee-Tegernsee
Popularny ośrodek narciarski położony jest w okolicy jeziora Spitzingsee. Leży w Bawarii w odległości 70 km od Monachium. Zapewnia atrakcje na śniegu i szeroki wybór sportów zimowych. Po modernizacji to jeden z 5 najważniejszych ośrodków narciarskich w kraju. Szczyt znajduje się na wysokości 1560 m n.p.m., natomiast dolina schodzi do 980 m n.p.m. (przewyższenie wynosi 480 m).
Ośrodek narciarski Spitzingsee-Tegernsee oferuje:
- 9 tras o łącznej długości 23 km:
- niebieskie;
- czerwone;
- czarne;
- najdłuższa o długości 3,5 km;
- trasy z oświetleniem do jazdy po zmroku o długości 2,5 km;
- trasy ze sztucznym naśnieżaniem na wysokości 980–1693 m n.p.m.;
- 17 wyciągów:
- 13 orczykowych;
- 3 krzesełkowe (dwa 4-osobowe i jeden 2-osobowy);
- kolejka linowa.
Park rozrywki na Unteren Firstalm to świetne miejsce do akrobacji dla snowboardzistów. Sezon narciarski trwa od połowy grudnia niemal do końca marca, jednak najlepsze warunki narciarskie (z naturalnym naśnieżaniem 56–119 cm) panują od grudnia do lutego.
Jak przygotować się do wyjazdu narciarskiego do Niemiec?
Chcesz zaplanować urlop na nartach lub snowboardzie w Niemczech i zastanawiasz się, jak to wszystko zorganizować? Podpowiemy Ci dokładnie, abyś o niczym nie zapomniał i cieszył się na wyjeździe z szusowania po białym stoku!
Wyjazd na narty do Niemiec w 5 prostych krokach:
- Wyznacz dokładny cel podróży.
- Zarezerwuj nocleg w wybranym miejscu.
- Wybierz środek transportu i zaplanuj przejazd.
- Zdecyduj, czy bierzesz własny sprzęt, czy wypożyczysz go na miejscu.
- Wykup ubezpieczenie podróżne.
Wybór odpowiedniego ośrodka narciarskiego
Postaw na jeden z powyższych popularnych kurortów narciarskich w Niemczech. Ich oferta jest bogata i wszechstronna – każdy znajdzie tam coś dla siebie! Zamierzasz spędzić w górach kilka dni? Wybierz takie miejsce, które sprawi, że oderwiesz się od codzienności i w pełni oddasz pasji narciarskiej! Duży kurort narciarski zapewni Ci masę atrakcji w jednym miejscu, więc nie będziesz tracić czasu na dojazdy. Jeśli planujesz dłuższy urlop, możesz rozważyć mniejsze ośrodki i zmianę noclegu co kilka dni – w ten sposób poznasz i porównasz ze sobą kilka miejsc.
Rezerwacja zakwaterowania i transportu
Kwestii związanych z noclegiem nie zostawiaj na ostatnią chwilę! Hotel lub pensjonat zarezerwuj odpowiednio wcześnie – dzięki temu zaoszczędzisz pewną kwotę. Analogicznie wygląda sprawa transportu. Kupując bilet kolejowy, autobusowy czy lotniczy z wyprzedzeniem, uzyskasz niższą cenę.
Na wyjazd zabierz ze sobą ważne dokumenty. Przed podróżą sprawdź datę ich ważności, aby nie okazało się, że stracą ważność, kiedy będziesz za granicą. Jedziesz własnym samochodem? Nie zapomnij o prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym i polisie OC. Jeśli kończy się obowiązkowa ochrona odpowiedzialności cywilnej, z wyprzedzeniem (najlepiej ok. miesiąca) wykup polisę z interesującymi dodatkami w korzystnej cenie!
Sprzęt narciarski – wynajem czy własny?
Na zagraniczny wyjazd narciarski zabierasz własny sprzęt czy wypożyczasz go na miejscu? Biorąc ze sobą narty lub deskę snowboardową, zapakuj je tak, aby ładunek nie przemieszczał się po bagażniku i nie uległ uszkodzeniu. Możesz w tym celu wykorzystać rękaw transportowy i otwór w oparciu tylnej kanapy oraz specjalne pasy mocujące. Jeśli Twój pojazd nie ma wystarczającej ilości miejsca w środku, sprzęt narciarski z powodzeniem umieścisz na dachu (w specjalnym boxie lub na belkach poprzecznych).
Koszt wynajmu sprzętu narciarskiego w Niemczech w zależności od ośrodka to 50–80 EUR przy płatności stacjonarnej. W wielu miejscach zamawiając sprzęt przez internet można zaoszczędzić nawet 20–25% kwoty (ok. 10–20 EUR).
Ubezpieczenie turystyczne – obowiązkowa ochrona na stoku
Polacy wyjeżdżają na narty lub snowboard do Niemiec głównie dlatego, że jest blisko, a stoki u naszych zachodnich sąsiadów oferują znakomite, alpejskie warunki. Podczas białego szaleństwa nietrudno jednak o kontuzję lub zderzenie z innym narciarzem albo snowboardzistą. Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne w takiej sytuacji to podstawa! Zapewni Ci niezbędną pomoc. Dowiedz się, czym się kierować, aby wybrać polisę, która gwarantuje odpowiedni poziom ochronę na stoku.
Dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest tak ważne?
Zimowe sporty nie są wolne od czarnych scenariuszy. Najlepsze plany może pokrzyżować kontuzja na stoku lub poważny wypadek podczas wycieczki górskiej. Akcja ratunkowa i leczenie za granicą mogą pochłonąć dużo nerwów, czasu i pieniędzy. Polisa turystyczna dla narciarzy da Ci pewność, że nawet, jeśli dojdzie do wypadku, nie zostaniesz bez opieki i wsparcia.
W Niemczech działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gwarantuje obywatelom UE podstawową opiekę medyczną w niezbędnym zakresie w przypadku zagrożenia życia. Nie zapewnia jednak dostępu do pozostałych usług.
EKUZ w Niemczech nie pokrywa:
- wizyty u dentysty;
- pobytu w szpitalu;
- świadczeń ponadstandardowych w szpitalu;
- płatnych leków;
- transportu medycznego.
Za wszystkie wymienione wyżej elementy opieki medycznej trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Można ubiegać się następnie o zwrot środków z kasy chorych (przeważnie częściowy). Ubezpieczenie turystyczne z kosztami leczenia i ratownictwa zapewnia środki na pokrycie całości działań medycznych do kwoty wskazanej w umowie. Zawierając odpowiednią polisę, nie musisz martwić się nieprzewidzianymi wydatkami na wyjeździe narciarskim!
Rodzaje ubezpieczeń turystycznych – co powinno zawierać ubezpieczenie narciarskie?
Atrakcje i aktywności podczas urlopu zaplanowane? Przyszedł czas na obowiązki. Polisa turystyczna jest co prawda dobrowolna, ale tylko ona zagwarantuje Ci odpowiednią ochronę na wyjeździe! Przy uzyskaniu ofert uwzględnij szusowanie po stoku, a jeśli zamierzasz jeździć również poza nim – rozszerzenie o sporty wysokiego ryzyka lub nawet ekstremalne aktywności górskie (ich dokładną listę znajdziesz w OWU).
Dodatkowo, weź pod uwagę, że na stoku nieumyślnie można wyrządzić krzywdę innym użytkownikom. Warto więc nabyć ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Polisa pokryje szkody spowodowane przez Ciebie lub bliskich, w wyniku których dojdzie do uszkodzenia sprzętu sportowego lub ubrania albo poturbowania osoby, która może wymagać kosztownego leczenia albo późniejszej rehabilitacji. Ochrona odpowiedzialności cywilnej działa również na okoliczność szkód powstałych w miejscu zakwaterowania, takich jak zalanie podłogi.
Porównanie ofert ubezpieczeń – jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla siebie?
Polisa narciarska powinna zapewniać, jak największe wsparcie w nagłej sytuacji. Aby tak było, kwoty ubezpieczenia muszą być jak najwyższe. Zwróć na to szczególną uwagę, zwłaszcza gdy wyjeżdżasz do kraju strefy euro.
Polisa na narty do Niemiec powinna zapewniać:
- koszty ratownictwa i leczenia: min. 400 000 zł;
- OC narciarskie: min. 50 000 zł;
- NNW: min. 40 000 zł;
Przykładowe wyliczenie:
3-osobowa rodzina z Polski wybiera się na tydzień na narty do Niemiec. Szukając korzystnych ofert polisy podróżnej odwiedzili porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Oto oferty, które biorą pod uwagę:
Towarzystwo | Zakres | Cena |
---|---|---|
AXA Partners | Koszty leczenia: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł | 166,93 zł |
UNIQA | Koszty leczenia: 750 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł | 199,92 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia: 653 400 zł NNW: 30 000 zł OC: 130 680 zł |
Przy wyborze ubezpieczenia na wyjazd narciarski zwróć uwagę na dostępne dodatki. Jeśli na stoku narciarskim będziesz raczyć się grzańcem z alkoholem, rozszerz ochronę o zdarzenia zaistniałe po jego spożyciu – niektóre oferty mają je w standardzie, w innych trzeba za to dopłacić. W ten sposób ochrona zadziała również, gdy do wypadku dojdzie, gdy będziesz pod wpływem alkoholu. Zabierając ze sobą własny sprzęt narciarski, mądrze zrobisz, gdy dokupisz dodatkowe ubezpieczenie bagażu na wypadek jego uszkodzenia, opóźnienia w dostarczeniu lub utraty.
Procedura w przypadku zdarzenia ubezpieczeniowego
Wypadek na białym stoku narciarskim to szara codzienność. Zachowaj spokój, jeśli Cię spotka. W pierwszej kolejności sprawdź stan osób poszkodowanych i powiadom służby ratunkowe, gdy wymaga tego sytuacja. Następnie, możliwie jak najszybciej skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i przekaż najważniejsze informacje. Odpowiedź zwrotna towarzystwa będzie dotyczyć dalszych kroków, które należy podjąć w celu uzyskania należnego wsparcia finansowego.
Niedługo po zajściu doprecyzuj jego szczegóły np. w korespondencji mailowej z ubezpieczycielem. Zatrzymaj wszystkie paragony lub rachunki imienne jako potwierdzenie poniesionych kosztów – pomoże to w dalszym dochodzeniu odszkodowania. Ubezpieczyciel na jego wypłatę ma 30 dni, chyba że w tym czasie nie uda się ustalić dokładnego przebiegu zdarzenia.
Atrakcje turystyczne i kulturowe w Niemczech
Będąc w Niemczech, żal nie skorzystać z bogactwa kulturowego i turystycznego tego kraju. 97 niemieckich obiektów na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO mówi samo za siebie!
Lokalne zwyczaje i tradycje
Niemcy składają się z krajów związkowych (landów), a każdy z nich ma swój unikalny charakter. Lokalne społeczności chętnie prezentują przyjezdnym swoją kulturę i tradycje. Przez cały rok odbywają się tam popularne wydarzenia i imprezy masowe, które przyciągają zagranicznych turystów, takie jak: Oktoberfest, Festiwal wina w Mainz czy jarmarki bożonarodzeniowe w większych miastach.
Geneza niemieckiego piwa sięga kilka wieków wstecz. Jest znane na całym świecie głównie dzięki metodzie produkcji, która odbywa się w specjalnych warunkach zgodnie z bawarskim prawem. Towarzyszy wielu tradycyjnym potrawom niemieckim.
Kuchnia niemiecka – potrawy, które warto spróbować
Niemiecka kuchnia przywodzi na myśl przede wszystkim potrawy mięsne. Główne dania zawierają różne wyroby masarskie (kiełbasy i pieczenie), do których dołączane są ziemniaki lub dodatki mączne (kluski, sznycle czy knedle). Do posiłków podawane jest najczęściej piwo – narodowy trunek Niemców. Typowy niemiecki obiad jest więc kaloryczny i ciężki.
Tradycyjne potrawy niemieckie:
- Kartoffelsalat (sałatka ziemniaczana);
- Eintopf (gulasz);
- kiełbasy: Currywurst (grillowana kiełbaska z sosem i curry) i Weisswurst (biała kiełbasa z musztardą);
- Bratkartoffeln (smażone talarki ziemniaczane);
- Maultaschen (pierożki);
- Presskopf (salceson);
- wyroby mięsne: frankfurterki, golonki, wątróbki
- kapusta lub groch (popularny dodatek do dań);
- Apfelstrudel (szarlotka na gorąco z lodami i bitą śmietaną).
Niemcy są miłośnikami pieczywa. Mają kilkaset odmian wypieków mącznych.
Miejsca, które warto odwiedzić poza stokiem narciarskim
W chwilach wolnych od białego szaleństwa na stoku, warto poznać okolicę, a nieraz udać się nieco dalej, aby na własne oczy podziwiać jedne z największych atrakcji turystycznych w Niemczech. Oto wybrane z nich:
- Berlin: Wyspa Muzeów, Mur Berliński, Brama Brandenburska, Ogród Zoologiczny, Reichstag, zespół pałacowo-parkowy;
- Kolonia: Katedra pw. św. Piotra i Najświętszej Marii Panny;
- Drezno: promenada Brühlsche Terrasse i pałac Residenzschloss, pałace Elbschlösser na wzgórzu Loschwitzer Hang, dzielnica Blasewitzer, ogrody Hellerauer Gartenstadt, muzea Państwowych Zbiorów Sztuki;
- Hamburg: Filharmonia, muzeum makiet i kolejek miniaturowych Miniatur Wunderland;
- Brema: ratusz;
- Spir: katedra;
- Bamberg;
- Rothenburg ob der Tauber (średniowieczne miasteczko);
- Rust: park rozrywki Europa-Park;
- Brühl: park rozrywki Phantasialand;
- Monachium: ogród zoologiczny Hellabrunn;
- Bremerhaven: Klimahaus (Dom Klimatu);
- Poczdam: zespół pałacowo-parkowy;
- zamek Neuschwanstein;
- zamek Heidelberg;
- zamek Hohenzollern;
- zamek w Cochem;
- Dolina Mozeli: zamki;
- Twierdza Königstein;
- Sankt Goarshausen: Skała Lorelei na Renie
- Jezioro Bodeńskie: wyspy Mainau (Kwiatowa) i Reichenau (Klasztorna), zamek Meersburg; szczyty Schwarzwaldu;
- Park Narodowy Harzu.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyjazd na narty do Niemiec
Wybierasz się pierwszy raz na śnieżny stok do Niemiec? Popularne ośrodki narciarskie: Oberjoch, Balderschwang, Garmisch-Partenkirchen, Sudelfeld czy Spitzingsee-Tegernsee z pewnością Cię nie zawiodą! Oberjoch (Bad Hindelang) i Garmisch-Partenkirchen są idealne dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, natomiast doświadczeni mogą spróbować swoich na czarnych trasach lub obszarach do freeride’u.
Najlepszy czas na urlop narciarski w Niemczech to miesiące zimowe od grudnia do marca. Stoki są wtedy naturalnie ośnieżone i panują najbardziej optymalne warunki do uprawiania narciarstwa, snowboardingu czy innych sportów zimowych. Najdłuższy sezon narciarski jest w Zugspitze, gdzie ze względu na wysokie położenie stacji (2 000–2 720 m n.p.m.) trwa on aż do maja.
Ceny nart w Niemczech są bardzo zróżnicowane. W zależności od wybranego ośrodka, sposobu transportu, standardu hotelu, karnetu czy dodatkowych atrakcji – tygodniowy pobyt dla całej rodziny na urlopie narciarskim w niemieckim kurorcie zimowym może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (średnio 3000–9000 zł).
Austriackie Alpy oferują bardzo zbliżone warunki do niemieckich ośrodków, jednak ze względu na wyżej położone staje są bardziej polecane dla wprawionych narciarzy. Czeskie góry są bardzo blisko Polski, dlatego odwiedza je duże grono turystów z kraju. Czechy charakteryzują się najniższymi cenami w tym gronie, za to Austria jest najdroższa i cieszy się prestiżem.
Podsumowanie
- Niemcy oferują ogromny wybór ośrodków narciarskich (ok. 700) z nowoczesną infrastrukturą. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!
- Do najpopularniejszych kurortów zimowych w Niemczech należą: Oberjoch, Balderschwang, Garmisch-Partenkirchen, Sudelfeld oraz Spitzingsee-Tegernsee. Posiadają trasy dla narciarzy i snowboardzistów o różnym poziomie zaawansowania i masę dodatkowych atrakcji.
- Wyjazd na narty do Niemiec to dobry pomysł na pierwszą wyprawę zagraniczną na stok całą rodziną. Jest niedaleko, a przy dobrej organizacji taka przygoda nie nadwyręży domowego budżetu.
- Jadąc na narty nie zapomnij o polisie turystycznej. Ubezpieczenie narciarskie zapewni Tobie i bliskich niezbędne wsparcie i opiekę, jeśli podczas pobytu w górach stanie się coś nagłego.
Dołącz do dyskusji