Rodzaje wyciągów narciarskich
W ośrodkach narciarskich można spotkać wiele rodzajów wyciągów. Pozwalają one narciarzom, snowboardzistom, a niekiedy nawet pieszym czy rowerzystom, dostać się na górną część stoku. Niektóre z wyciągów działają jako całoroczna atrakcja turystyczna.
Jak nazywają się poszczególne rodzaje wyciągów narciarskich? W jaki sposób działają?
Wyciąg orczykowy
Ten rodzaj wyciągu działał już w latach 30. XIX wieku. Istnieją wyciągi jedno lub dwuosobowe. Składają się ze stalowych lin, które napędzane są przez urządzenie znajdujące się zwykle w dolnej stacji wyciągu. Na linach zamontowane są specjalne orczyki przypominające belkę, na których przewożeni są narciarze. Podczas jazdy wyciągiem należy się go trzymać, ale, co ważne, element ten nie służy do siedzenia, a jedynie do podparcia się. Orczyk powinien znajdować się pod pośladkami narciarza.
Wyciąg talerzykowy
Działa na tej samej zasadzie, co wyciąg orczykowy, ale zamiast belki posiada plastikowy lub gumowy talerzyk, na którym narciarz podpiera się podczas jazdy. Element ten należy objąć udami.
Wyciąg gondolowy
To kolej linowa, którą transportuje się narciarzy pomiędzy dwiema stacjami w wagonikach zawieszonych na nośno-napędowej linie. Można nią wjechać i zjechać. Mieszczą one zwykle od 4 do 8 osób. Na jednej linie porusza się jednocześnie kilkadziesiąt wagoników. Działa zarówno zimą, jak i latem. Może przewozić narciarzy, snowboardzistów, rowerzystów oraz turystów pieszych.
Wyciąg krzesełkowy/kanapowy
To najpopularniejszy rodzaj wyciągu. Transportuje narciarzy na krzesełkach lub kanapach, które znajdują się na linie w odstępach kilku metrów. Mieszczą one niekiedy nawet 8 osób. Krzesełka posiadają zabezpieczenia w formie drążka. Zwykle ten rodzaj wyciągu znajduje się na stromych i długich trasach. Niektóre wyciągi krzesełkowe działają przez cały rok.
Wyciąg taśmowy
To szeroka taśma, która porusza się do góry. W zależności od rozmiarów stoku narciarskiego wyciąg może mieć różną szerokość i długość. Taśma zwykle jest wyposażona w specjalne uchwyty, do których można przymocować buty narciarskie lub snowboardowe. Dzięki temu użytkownicy mają pewność, że nie spadną z wyciągu podczas jazdy.
Kolej linowo-terenowa
Kolej ta składa się z dwóch dużych wagonów. Jeden znajduje się na dole, a drugi na górze wyciągu. Wagony mieszczą nawet kilkadziesiąt osób. W połowie trasy znajduje się miejsce, w którym oba wagony mogą się minąć.
Wyciągi narciarskie na polskich stokach
Większe ośrodki narciarskie w Polsce są wyposażone zwykle w kilka rodzajów wyciągów, tak aby dostosować się do najmłodszych narciarzy oraz początkujących i zaawansowanych użytkowników.
Jakie wyciągi narciarskie znajdują się w najpopularniejszych ośrodkach w Polsce?
- Czarna Góra Resort
Czarna Góra osiąga wysokość 1205 m n.p.m. Posiada bardzo zróżnicowane tereny zjazdowe, które nadają się zarówno dla dzieci, początkujących, jak i doświadczonych narciarzy. Ich łączna długość wynosi 14 km. Najdłuższa trasa liczy prawie 1700 m. Odbywają się tu także zjazdy nocne.
W ośrodku narciarskim Czarna Góra Resort narciarze mogą korzystać z:
- 5 polan dla początkujących i dzieci (100–450 m długości),
- 3 tras łatwych (420–450 m długości),
- 5 zjazdów dla średniozaawansowanych (1020–1680 m długości),
- trasy dla doświadczonych narciarzy (1600 m długości),
- 4 stoków (1000–1700 m długości).
Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort jest wyposażony w:
- 3 nowoczesne i szybkie koleje linowe: Żmija (1100 m długości), Efka (370 m długości) oraz Luxtorpeda (1370 m długości), z której można korzystać przez cały rok,
- 6 wyciągów talerzykowych (180–868 m długości),
- wyciągi taśmowe.
- Zieleniec Ski Arena
Ośrodek jest położony w okolicach miejscowości Duszniki-Zdrój i Polanica-Zdrój, niedaleko granicy z Czechami. Kompleks znajduje się na wysokości 850–960 m n.p.m. Zieleniec Ski Arena jest porównywany do ośrodków narciarskich w Alpach. Miejsce to oferuje łącznie 23 km tras zjazdowych na wysokości od 80 do 960 m n.p.m. To 40 tras o różnym stopniu trudności zlokalizowanych na 32 stokach, z czego najdłuższa trasa liczy 2800 m, a najkrótsza 50 m.
W ośrodku narciarskim Zieleniec Ski Arena narciarze mogą korzystać z:
- 29 tras łatwych, m.in. ze zjazdu: Z Masarykowej (2050 m długości), Spacerowa (2800 m długości) oraz M1 Prawa (620 m długości),
- 12 tras dla średniozaawansowanych, m.in. ze zjazdu: Alpina (950 m długości), Serpentina (1000 m długości) oraz W5 Lewa (1200 m długości),
- trasy bardzo trudnej Na krechę (810 m długości).
Ośrodek narciarski Zieleniec Ski Arena jest wyposażony w:
- 18 wyciągów talerzykowych (100–459 m długości),
- 5 wyciągów taśmowych (50–124 m długości),
- wyciągu orczykowego (524 m długości),
- 5 kanap 4-osobowych (400–727 m długości),
- kanapę 6-osobową z gondolą (780 m długości),
- kanapę 6-osobową (638 m długości).
- Ski Arena Szrenica
To ośrodek narciarski położony w Karkonoszach. Szrenica osiąga wysokość 1362 m n.p.m. i posiada łącznie 12 km nartostrad w otoczeniu malowniczych lasów.
W ośrodku narciarskim Ski Arena Szrenica narciarze mogą korzystać z:
- trasy szkoleniowej Baby Lift (80 m długości),
- trasy slalomowej Hala Szrenicka (650 m długości),
- trasy łatwej Puchatek (1470 m długości),
- 3 tras trudnych: Śnieżynka (2080 m długości), Lolobrygida (440 m długości) i najtrudniejsza Fis (2000 m długości),
- tras dla narciarzy biegowych, które mieszczą się na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich i liczą 100 km długości.
Ośrodek narciarski Ski Arena Szrenica jest wyposażony w:
- 3 koleje linowe: Karkonosz Express (2393 m długości), Szrenica I sekcja (1417 m długości) i Szrenica II sekcja (1341 m długości),
- 2 wyciągi orczykowe: Świąteczny Kamień (835 m długości), Hala Szrenicka (636 m długości),
- wyciąg zaczepowy Baby Lift (80 m długości).
- Szczyrk Mountain Resort
Ośrodek ten leży na wysokości 470–1257 m n.p.m. Dzięki współpracy z Centralnym Ośrodkiem Sportu i Beskid Sport Arena narciarze mogą korzystać ze wspólnego skipassu, który obejmuje 40 km tras.
W ośrodku narciarskim Szczyrk Mountain Resort narciarze mogą korzystać z:
- 16 tras dla początkujących, takich jak m.in.: Świerkowa (1350 m długości), Szczyrkowska II (2810 m długości), Kopa (1000 m długości),
- 7 tras dla średniozaawansowanych, takich jak m.in.: BSA 2 (1000 m długości), Malinowa (1820 m długości), Sportowa (1687 m długości),
- 2 tras dla zaawansowanych, takich jak: BSA 3 (800 m długości) i Bieńkula (1535 m długości).
Ośrodek narciarski Szczyrk Mountain Resort jest wyposażony w:
- wyciąg gondolowy (1433 m długości),
- 6 wyciągów kanapowych (750–1690 m długości),
- 6 wyciągów orczykowych (100–1218 m długości).
- Kotelnica Białczańska
To największy ośrodek narciarski na Podhalu. Leży w Białce Tatrzańskiej. Znajdują się tu trasy zjazdowe o łącznej długości 14 km i 42 ha powierzchni. Kompleks posiada również zjazdy dla miłośników narciarstwa biegowego.
W ośrodku narciarskim Kotelnica Białczańska narciarze mogą korzystać z:
- 5 tras dla początkujących, takich jak m.in.: K3 (200 m długości), K4 (65 m długości) i B2 (190 m długości),
- 24 tras dla średniozaawansowanych, takich jak m.in.: K2 (450 m długości), K6 (725 m długości) i 8 (1200 m długości),
- 6 tras dla zaawansowanych, takich jak m.in.: 8A (500 m długości), 2A (1070 m długości) i 2 (900 m długości).
Ośrodek narciarski Kotelnica Białczańska jest wyposażony w:
- 7 wyciągów krzesełkowych (540–1350 m długości),
- 3 wyciągi orczykowe (310–680 m długości).
Rodzaje wyciągów a stopień zaawansowania
Korzystanie z wyciągów narciarskich wcale nie jest takie proste. Wymaga to od użytkowników sprawności i wiedzy dotyczącej jazdy na nartach. Nie każdy rodzaj wyciągu nadaje się dla początkujących.
Jakim wyciągiem powinny poruszać się osoby niedoświadczone, a z jakiego mogą korzystać zaawansowani narciarze?
Wyciąg dobry dla początkujących narciarzy
Początkującym, którzy jeszcze nie do końca opanowali jazdę na nartach, odradza się przede wszystkim korzystanie z wyciągów, podczas których łatwo stracić równowagę. W tym przypadku najlepsze będą wyciągi krzesełkowe i gondolowe. Są one komfortowe, bezpieczne i nie wymagają od użytkowników aż takiej sprawności i odwagi, jak pozostałe wyciągi.
Dla najmłodszych dobrym rozwiązaniem są wyciągi taśmowe. Można przymocować do nich buty narciarskie lub snowboardowe, co z pewnością ułatwia utrzymanie równowagi.
Wyciąg dobry dla zaawansowanych narciarzy
Doświadczeni narciarze nie mają problemu z utrzymaniem równowagi i wiedzą, jak postępować z nartami. Mogą zatem korzystać z każdego rodzaju wyciągu. Dla osób zaawansowanych przeznaczone są w szczególności wyciągi orczykowe i talerzykowe. Wymagają one sprawności i sprytu. Podczas wsiadania na wyciąg należy pewnie się poruszać oraz dobrze złapać orczyk lub talerzyk.
6 zasady dotyczących tego, jak bezpiecznie korzystać z wyciągu narciarskiego
Korzystanie z wyciągu narciarskiego niekiedy wcale nie jest takie proste. Wymaga to od użytkowników szczególnej ostrożności i rozwagi, a także odpowiedniego przygotowania.
Podczas korzystania ze stoku i wyciągu narciarskiego, kieruj się poniższymi zasadami:
- zapoznaj się z regulaminem obowiązującym na stoku,
- jadąc wyciągiem orczykowym i talerzykowym ustaw narty w kierunku jazdy,
- zadbaj o odpowiedni strój narciarski, kask oraz narty (elementy te nie mogą być za duże, za małe i krępować Twoich ruchów),
- na wyciąg siadaj sprawnie i pewnie, zachowując przy tym szczególną ostrożność,
- podczas jazdy wyciągiem nie odpinaj nart (chyba że poruszasz się wyciągiem, na którym panują takie zasady),
- po zejściu z wyciągu jak najszybciej się od niego oddal.
Ubezpieczenie narciarskie na polski stok
Mówi się, że ubezpieczenie turystyczne to podstawa każdego zagranicznego wyjazdu. I tak jest! Nie oznacza to jednak, że podczas podróży po Polsce taka polisa będzie bezużyteczna. Choć w naszym kraju świadczenia zdrowotne oraz akcje poszukiwawcze czy ratownicze finansowane są ze środków publicznych, ubezpieczenie narciarskie na polski stok to bardzo dobre rozwiązanie. Dlaczego?
Jeśli ulegniesz wypadkowi, przebywając na nartach w Polsce, otrzymasz pomoc medyczną w ramach publicznej opieki zdrowotnej zupełnie bezpłatnie. Jeżeli natomiast będziesz korzystał wówczas z wypożyczonego sprzętu sportowego, opłaty związane ze zniszczeniem mienia pokryjesz z własnej kieszeni. Na równie wysokie koszty narażasz się w sytuacji, gdy Twój wypadek był na tyle poważny, że przez długi czas nie jesteś w stanie wrócić do pracy i potrzebujesz kosztownej rehabilitacji.
Właśnie na wypadek wystąpienia takich zdarzeń, warto jest mieć ubezpieczenie narciarskie. Ochrona na podróże po Polsce obejmuje zwykle OC oraz NNW. Polisa może uwzględniać również assistance, a niekiedy nawet koszty leczenia.
Paweł wybrał się na narty na polski stok. Kupił ubezpieczenie z ochroną OC oraz NNW. Pewnego dnia podczas zjeżdżania ze stoku stracił równowagę i wpadł w kobietę zjeżdżającą na nartach. Paweł doznał poważnej kontuzji kolana, a pokrzywdzona uszkodziła bark. Dzięki zakupionej polisie otrzymał od ubezpieczyciela świadczenie w ramach NNW, które mógł przeznaczyć na powrót do zdrowia. Towarzystwo w ramach OC wypłaciło również zadośćuczynienie poszkodowanej, która musiała przejść operację barku. Firma zajęła się także wsparciem finansowym dla wypożyczalni za uszkodzenie nart, z których korzystał Paweł w dniu wypadku.
W ramach OC towarzystwo wypłaci świadczenie poszkodowanym przez Ciebie osobom, kiedy zniszczysz ich mienie lub doprowadzisz do uszczerbku na zdrowiu. Dzięki NNW firma wesprze Cię finansowo, gdy w wyniku wypadku doznasz długofalowych lub trwałych obrażeń, a także wypłaci świadczenie wskazanym przez Ciebie osobom uposażonym, gdy poniesiesz śmierć. Ponadto ubezpieczyciel wesprze Cię w przypadku kradzieży lub utraty Twoich dokumentów i pokryje koszty prywatnego leczenia.
Pamiętaj, że poszczególne świadczenia ograniczają wskazane w umowie sumy ubezpieczenia.
Ile kosztuje polisa na 7-dniową podróż po Polsce?
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres polisy | Cena polisy |
---|---|---|
Proama | NNW: 20 000 zł | 11 zł |
Generali | NNW: 30 000 zł OC: 20 000 zł | 16 zł |
Proama | NNW: 40 000 zł OC: 50 000 zł | 22 zł |
SIGNAL IDUNA | NNW: 10 000 zł OC: 20 000 zł | 23,10 zł |
SIGNAL IDUNA | NNW: 10 000 zł OC: 120 000 zł | 27,79 zł |
Generali | NNW: 60 000 zł OC: 150 000 zł koszty leczenia: 5000 zł | 51 zł |
Najtańsze ubezpieczenie narciarskie na 7-dniowy pobyt na polskim stoku kupisz już za jedyne 11 zł. W ramach polisy od towarzystwa Proama otrzymasz świadczenie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub poniesiesz śmierć. Maksymalna kwota odszkodowania to 20 000 zł. Jeżeli interesuje Cię szerszy zakres ochrony i wyższe sumy ubezpieczenia, wybierz ofertę od towarzystwa Generali, które oferuje ochronę NNW w kwocie 60 000 zł, OC z sumą ubezpieczenia 150 000 zł oraz kosztów leczenia w wysokości 5000 zł.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o wyciągi narciarskie w Polsce
Wyróżnia się wyciągi orczykowe, talerzykowe, krzesełkowe, taśmowe, gondolowe i koleje linowo-terenowe. W polskich ośrodkach narciarskich najczęściej spotykane się trzy pierwsze z wymienionych. Poszczególne rodzaje wyciągów są zwykle dopasowane do specyfiki kompleksu i poziomu zaawansowania narciarzy.
Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z nartami, mają trudności z utrzymaniem równowagi. Początkujący nie powinni zatem korzystać z wyciągów orczykowych i talerzowych. Ci, którzy czują się na nartach niepewnie, powinni korzystać z wyciągu krzesełkowego i gondolowego. Dla najmłodszych dobrym rozwiązaniem jest wyciąg taśmowy.
Bezpieczeństwo na stoku to podstawa. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Zarówno początkujący, jak i doświadczeni narciarze podczas korzystania z tras zjazdowych oraz wyciągu narciarskiego powinni trzymać się pewnych zasad. Przede wszystkim muszą czytać regulaminy, zachować szczególną ostrożność, rozwagę i sprawnie wchodzić, a także schodzić z wyciągu. Podczas jazdy wyciągiem nie wolno odpinać nart (chyba że tak nakazuje regulamin, który dotyczy danego wyciągu), a na wyciągu orczykowym i talerzykowym należy ustawić je przodem do kierunku jazdy.
Podsumowanie
- Wyróżnia się wyciągi orczykowe, talerzykowe, krzesełkowe, gondolowe, taśmowe i koleje linowo-terenowe.
- W najpopularniejszych ośrodkach narciarskich występują zwykle wyciągi taśmowe, talerzykowe, orczykowe oraz kanapowe.
- Dla początkujących narciarzy korzystanie z wyciągów orczykowych i talerzykowych może być trudne.
- Mniej doświadczeni narciarze powinni korzystać z wyciągów krzesełkowych i gondolowych, a najmłodsi z wyciągów taśmowych.
- Ubezpieczenie narciarskie warto kupić nie tylko na czas zagranicznego, ale także krajowego wyjazdu.
Dołącz do dyskusji