- Czy można przewozić sprzęt narciarski w samolocie?
- Czym jest bagaż sportowy w podróży samolotem?
- Jak wygląda transport sprzętu narciarskiego w popularnych liniach lotniczych?
- Jak przewoźnicy organizują przewóz sprzętu narciarskiego drogą powietrzną?
- Jak ubezpieczyć narciarski sprzęt sportowy na czas lotu?
Przewóz sprzętu narciarskiego samolotem – czy to możliwe?
Praktycznie wszyscy przewoźnicy lotniczy oferują transport przedmiotów ponadgabarytowych, takich jak narty, kije narciarskie czy deska snowboardowa. Niemal cały niezbędny sprzęt do uprawiania najbardziej popularnych sportów zimowych (narciarstwa i snowboardingu) ma wymiary wykraczające znacznie poza ramy standardowego bagażu lotniczego. Co zrobić w takiej sytuacji, aby podczas pakowania na wyjazd narciarski nie pominąć żadnego elementu?
Narty i samolot – czy zabrać sprzęt narciarski na pokład samolotu?
Wzięcie ze sobą własnego sprzętu narciarskiego to dla wielu miłośników białego szaleństwa kluczowa kwestia. W końcu posiadają go i dbają o niego, regularnie go konserwując, nie bez przyczyny. Przywiązanie wytrawnego narciarza lub snowboardzisty do własnego ekwipunku zapewnia mu swobodę i pewność w każdej chwili spędzonej na stoku. Nie dziwi więc fakt, że posiadacze sprzętu decydują się go zabrać ze sobą nawet w daleką podróż lotniczą do kurortu narciarskiego.
Bagaż sportowy w podróży lotniczej – co to jest?
Sprzęt narciarski mieści się w definicji sprzętu sportowego, stosowanej przez linie lotnicze. Co to dokładnie oznacza? Znaczy tyle, że niestandardowy bagaż, niewchodzący w skład walizki, torby lub plecaka podręcznego powinien zostać nadany osobno, właśnie jako “bagaż sportowy”.
Transport sprzętu narciarskiego samolotem – jak wygląda w liniach lotniczych?
Niemal każdy przewoźnik lotniczy zapewnia pasażerom możliwość zabrania ze sobą dodatkowego bagażu. Często jest to sprzęt sportowy, a w okresie zimowym najczęściej – podstawowe wyposażenie narciarza lub snowboardzisty, czyli płozy, kije albo deska. Zaprawiony miłośnik szusowania po śniegu nie rusza się bez nich w żadną wyprawę w góry.
Przyjrzyjmy się teraz, jak poszczególne linie lotnicze organizują transport nart lub deski snowboardowej. To przydatna wiedza zwłaszcza dla osób wybierających się na narciarski urlop lub chcących spędzić ferie zimowe 2024 na stoku.
LOT – jak przewieźć sprzęt narciarski (narty/snowboard)?
Podróżując Polskimi Liniami Lotniczymi LOT w każdej klasie jest inny limit bagażu w cenie biletu. Jeśli bagaż sportowy spełnia wymagania bezpłatnego pakunku, co mało prawdopodobne, można go nadać bez dodatkowych opłat. Przewoźnik zaleca sprawdzanie dostępności usług związanych z możliwością przewiezienia sprzętu sportowego ze względu na różne typy samolotów (a tym samym ograniczenia w luku bagażowym). Takie limity można sprawdzić bezpośrednio przy rezerwacji lotu na stronie lub na minimum 24 godziny przed wylotem w sekcji zarządzania rezerwacją.
LOT wskazuje też na maksymalną wagę bagażu sportowego – w przypadku tej linii lotniczej wynosi ona 32 kg. Na stronie można zobaczyć też, co wchodzi w skład bagażu sportowego w przypadku snowboardu (deska snowboardowa, para butów i kask) oraz bagażu narciarskiego (jedna para nart, jedna para kijów, para butów, kask).
Opłaty za przewóz sprzętu sportowego są kategoryzowane w związku z długością rejsu. Cenniki są podzielone na: loty krajowe, loty krótko- i średniodystansowe oraz loty długodystansowe.
Co ważne, uczestnicy programu Miles&More oraz posiadacze kart HON, SEN lub Star Alliance Gold mogą w ramach uczestnictwa zabrać na pokład sprzęt narciarski lub do gry w golfa w cenie biletu.
Ryanair – jak przewieźć sprzęt narciarski (narty/snowboard)?
W przypadku taniego irlandzkiego przewoźnika do każdej rezerwacji biletu pasażerowi przysługuje jedynie bagaż podręczny w cenie. Jeśli sprzęt sportowy nie przekracza wymiaru bagażu podręcznego, można wnieść go na pokład, opłacając specjalną taryfę. Takie rozwiązanie wiąże się z zakupem kolejnego biletu lotniczego i miejsca (aby to zrobić trzeba zarezerwować dodatkowe miejsce i w rubryce imię i nazwisko podać “EXTRA IEM SEAT”).
W przypadku dużych gabarytowo sprzętów i chęci przewiezienia ich w dolnym luku bagażowym należy dokupić bagaż rejestrowany. Odpowiednio zabezpieczony sprzęt odprawia się w standardowy sposób. Na stronie przewoźnika znajduje się dokładny cennik dotyczący sprzętu narciarskiego z podaną kwotą za sztukę i lot w jedną stronę. Ceny różnią się w zależności od miejsca zakupu dodatkowego bagażu (na stronie Ryanair jest taniej niż bezpośrednio na lotnisku). Dopuszczalna przez linie lotnicze waga sprzętu to 20 kg.
Wizz Air – jak przewieźć sprzęt narciarski (narty/snowboard)?
Na stronie węgierskich linii również znajdziemy szczegółowe informacje z opisem tego, w jaki sposób przygotować się do podróżowania z dodatkowym bagażem. Każdy narciarz lub snowboardzista powinien przed wylotem odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do transportu swój sprzęt. Wizz Air uprzedza na swojej stronie, że nieodpowiednio przygotowany do podróży sprzęt nie będzie przetransportowany. Wymogi dotyczące nart i snowboardu odnoszą się do tego, że sprzęt powinien znajdować się w specjalnym pokrowcu.
Jeśli chodzi o dodatkowe koszta, na ich wysokość wpływa kilka czynników i są to m.in. data podróży (czy lot jest w sezonie, czy poza nim), sposób płatności (online, za pośrednictwem telecentrum lub na lotnisku) oraz waga bagażu. Kwoty w cenniku odnoszą się do jednej sztuki bagażu w każdą stronę. Wizz Air na stronie podaje kwoty w euro, co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu swojej podróży.
Lufthansa – jak przewieźć sprzęt narciarski (narty/snowboard)?
Podobnie jak poprzednicy – również niemiecka linia lotnicza opisuje dokładnie na swojej stronie internetowej kwestie związane z przewozem bagażu sportowego. Linia lotnicza, zachęca do tego, aby rejestrować dodatkowy sprzęt narciarski jak najszybciej to możliwe ze względu na ograniczenia luku bagażowego. Oczywiście, za przedmioty wykraczające poza limit bezpłatnego bagażu, podróżnicy muszą uiścić dodatkową opłatę. Jeśli jednak bagaż mieści się w limicie, linie nie doliczą za niego dodatkowych kosztów. Limity te uzależnione są od klasy biletu (powyższe zasady nie dotyczą biletów w taryfie Ekonomicznej Light).
Lufthansa umożliwia podróżnym rejestrację bagażu podręcznego przez biuro podróży (jeśli pośredniczy ono w realizacji rejsu) lub przez specjalny, intuicyjny formularz na stronie internetowej. Korzystając z dostępnego w witrynie kalkulatora, można obliczyć przybliżoną kwotę związaną z zabraniem na pokład nart lub snowboardu.
Pod kategorią sprzętu do sportów zimowych możemy dowiedzieć się, że podróżujący, poza limitem bezpłatnego bagażu, mogą bezpłatnie zabrać zestaw sprzętu narciarskiego (w jego skład wchodzą: jedna sztuka bagaży z parą nart lub jedną deską snowboardową, jedna sztuka bagażu z parą kijków narciarskich i jedną parą butów narciarskich lub jedną parą butów snowboardowych oraz kask). Maksymalne wymiary dotyczą długości takiego bagażu i wynoszą 200 cm. Jeśli rejs odbywa się w jednym z wymienionych kierunków, nieodpłatny transport sprzętu narciarskiego nie obowiązuje. Kierunki, gdzie nie ma nieodpłatnej możliwości zabrania nart lub snowboardu to: USA, Meksyk oraz Ameryka Centralna.
Jeśli chodzi o odprawę, Lufthansa zawsze sprzęt narciarski klasyfikuje jako ponadgabarytowy. Sprzęt nadaje się na wyznaczonych do tego miejscach na lotnisku.
Enter Air – jak przewieźć sprzęt narciarski (narty/snowboard)?
Popularna polska czarterowa linia lotnicza, która współpracuje z największymi biurami podróży w Polsce, na swojej stronie prezentuje dokładny cennik za przewóz sprzętu sportowego. Podobnie, jak poprzednio, ceny podane są za lot w jedną stronę – możemy jednak poznać kwotę za lot w obie strony. W przypadku sprzętu narciarskiego – w skład bagażu wchodzą (narty, kije i buty lub snowboard i buty). Waga tych przedmiotów nie może przekroczyć 32 kg.
Warto pamiętać, aby przed planowaną podróżą sprawdzić wszystkich przewoźników oraz ich podejście do transportu sprzętu narciarskiego. Załatwienie formalności online z odpowiednim wyprzedzeniem często wiąże się zarówno z gwarancją miejsca oraz niższymi nawet o połowę kosztami.
Jak przewieźć sprzęt narciarski drogą powietrzną?
Idealnym rozwiązaniem na odpowiednie zabezpieczenie i transport sprzętu narciarskiego są torby narciarskie. Są wykonane z trwałych i wodoodportnych materiałów. Przy wyborze torby należy zwrócić uwagę na jej jakość. W przypadku lotu bardziej sprawdzą się torby wyściełane, które zapewnią większe bezpieczeństwo transportowanego sprzętu. Istotna jest również pakowność (czy torba pomieści jeden, czy więcej kompletów nart?) oraz kwestie praktyczne (uchwyt na ramię oraz kółka).
Jeśli uda nam się już wybrać idealną torbę, należy zachować odpowiednią kolejność podczas samego pakowania. Narty powinny znaleźć się w bagażu jako pierwsze, następnie wkładamy buty. Pierwszy but powinien być umieszczony równolegle do górnej lub dolnej ściany torby, zaś drugi powinien znajdować się w odbiciu lustrzanym. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić miejsce. Kask najlepiej umieścić po przeciwległej stronie. Jeśli przewozimy gogle narciarskie, można włożyć je do kasku, co zabezpieczy je podczas przewozu. Na końcu kije – jeśli zdecydujemy się zabrać je ze sobą, warto umieścić je po bokach torby. Takie ułożenie dzięki równowadze będzie zapewniało bezpieczeństwo w transporcie oraz komfort przemieszczania się z bagażem przed wylotem i po dotarciu na miejsce.
Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego na czas podróży samolotem
Decydując się na przewóz swojego sprzętu narciarskiego, warto też zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Podstawowe ubezpieczenie bagażu może okazać się niewystarczające. Zakres polisy turystycznej powinien obejmować specjalistyczny sprzęt sportowy (narciarski lub snowboardowy). Taka ochrona zagwarantuje, że jeśli coś złego przytrafi się w transporcie (np. sprzęt zostanie uszkodzony, zgubiony lub opóźniony) właściciel otrzyma stosowne środki na załatanie tej szkody, czyli np. wynajem sprzętu tej samej klasy na miejscu.
Ile kosztuje ubezpieczenie narciarskie obejmujące sprzęt sportowy?
Sprawdźmy, ile za kompleksową ochronę sprzętu narciarskiego na czas podróży lotniczej zapłaci dorosła osoba w wieku 30 lat, która wybiera się na tydzień na narty do Hiszpanii w terminie 26.02.2024–03.03.2024.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Zakres oferty | Cena |
---|---|---|
UNIQA | KL: 250 000 zł NNW: 30 000 zł ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł (sportowe OC i ochrona sprzętu sportowego jest dostępna za dodatkową opłatą 35 zł) | 29,40 zł (po rozszerzeniu o OC sport i sprzęt sportowy: 64,40 zł) |
Wiener | KL: 349 072 zł NNW: 20 000 zł OC: 218 170 zł ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł | 62,00 zł |
AXA Partners | KL: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł | 62,27 zł |
SIGNAL IDUNA | KL: 174 536 zł NNW: 15 000 zł OC: 130 902 zł ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł | 66,46 zł |
mtu24.pl | KL: 150 000 zł NNW: 30 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł | 67,00 zł |
You Can Drive | KL: 200 000 zł NNW: 10 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł | 81,00 zł |
Generali | KL: 300 000 zł NNW: 40 000 zł OC: 50 000 zł ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł | 111,00 zł |
Proama | KL: 300 000 zł NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł | 141,00 zł |
Jak się okazuje, ubezpieczenie bagażu sportowego w podróży samolotem można mieć już od 8,86 zł za dzień ochrony. Polisa zaproponowana przez towarzystwo UNIQA jest najtańsza, jednak w podstawie ubezpieczenia bagażu na kwotę 2000 zł za utratę lub zniszczenie, nie obejmuje sprzętu narciarskiego (włączenie tego ryzyka podnosi cenę do 9,20 zł na dzień).
FAQ – najczęściej zadawane pytania o lotniczy transport sprzętu narciarskiego
Tak, jak uzyskasz na to zgodę przewoźnika. Wiele linii lotniczych umożliwia transport narciarskiego wyposażenia w ramach bagażu podręcznego za dodatkową opłatą (ok. 25–80 euro) lub po nadaniu dodatkowego bagażu rejestrowanego w luku bagażowym (tzw. nadbagażu). Obowiązują limity wagowe i ograniczenia wymiarowe, które najlepiej sprawdzić z wyprzedzeniem, aby uniknąć trudności lub dodatkowych opłat na lotnisku.
Oznacza to transport sprzętu sportowego, który ze względu na swoje ponadgabarytowe wymiary i/lub wagę wymaga osobnego nadania. Taki pakunek trafia do kabiny, jeśli jego budowa na to pozwala lub do luku bagażowego. Jeśli to cenny i delikatny sprzęt, powinien zostać stosownie oznaczony i potraktowany przez pracowników odpowiedzialnych za bagaże na lotniskach.
W zdecydowanej większości przypadków będziesz miał opcje nadania dodatkowego bagażu sportowego ze sprzętem narciarskim. Taką opcję zapewniają najpopularniejsi przewoźnicy na polskim rynku lotniczym, jak choćby LOT, Ryanair, Wizz Air, Lufthansa czy Enter Air.
PODSUMOWANIE
- Aby przewieźć sprzęt narciarski samolotem, trzeba przeważnie wykupić dodatkowy bagaż. W zależności od przewoźnika może to być bagaż podręczny w kabinie lub bagaż rejestrowany w luku bagażowym.
- Narty, snowboard oraz buty narciarskie, kije i kask są klasyfikowane przez przewoźników lotniczych jako bagaż sportowy. Przeważnie wykracza poza standardowe wymogi i ze względu na swoje wymiary i wagę musi być specjalnie nadany.
- Przewóz sprzętu narciarskiego zapewniają popularne linie lotnicze (m.in. LOT, Ryanair, Wizz Air, Lufthansa). Każdy operator ma swoje warunki i stawki związane z transportem lotniczym zimowego sprzętu sportowego.
- Dopełnienie formalności związanych z przewozem nart lub deski snowboardowej przez internet z wyprzedzeniem wiąże się z mniejszą liczbą formalności później i znacznie niższą ceną niż na lotnisku (nawet o połowę)!
- Sprzęt narciarski musi być odpowiednio zabezpieczony. Na czas transportu w samolocie zapakuj go w specjalnie przystosowaną i wytrzymałą torbę narciarską.
- Towarzystwa oferują ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej związanej z wykonywaniem danej dyscypliny sportu (narciarstwa lub snowboardingu) oraz ubezpieczenie sprzętu sportowego. Dzięki temu możesz być spokojny o swój sprzęt, gdyż w razie jego uszkodzenia, zgubienia lub opóźnienia w dostarczeniu – ubezpieczyciel zapewni Ci środki na ekwipunek zastępczy.
- Przed zawarciem umowy upewnij się, że polisa obejmuje sprzęt narciarski. Informację o tym znajdziesz na Karcie Produktu (w skrócie) lub w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (w OWU są dokładnie opisane).
- Ubezpieczenie narciarskie, obejmujące bagaż i sprzęt sportowy, kupisz na mubi.pl już od 8,86 zł za dzień ochrony w zależności od wybranego zakresu oferty.
Dołącz do dyskusji