Data dodania: 12 lutego 2024 Autor: Tomasz Sowa

Wypadki na nartach – jakich urazów najczęściej doznają narciarze?

W wyniku wypadków na stoku narciarskim najczęściej dochodzi do urazów kończyn dolnych, a także kończyn górnych, które ulegają złamaniu, skręceniu lub zwichnięciu. Dane z różnych krajów wskazują, że poszkodowanymi są przeważnie osoby młode, które ucierpiały w wyniku upadku podczas szusowania. By zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami takich zdarzeń, warto się ubezpieczyć!
grafika
Lista zagadnień dotyczących urazów podczas wypadków na nartach:
  1. Przyczyny wypadków na stokach narciarskich.
  2. Najczęściej uszkadzane części ciała przez narciarzy na stokach.
  3. Rodzaje urazów narciarzy.
  4. Wiek poszkodowanych.
  5. Ochrona ubezpieczeniowa narciarzy na stoku narciarskim.
  6. Koszt ubezpieczenia narciarskiego.

Wypadki na stokach narciarskich – w jakich sytuacjach dochodzi do urazów?

Poradniki dotyczące uprawiania narciarstwa zalecają, by do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować. Wśród wskazówek wymienia się między innymi sprawdzenie sprzętu narciarskiego oraz zadbanie o kondycję, która pozwoli dłużej i bezpieczniej szusować, a także zmniejszy ryzyko upadku. Dlaczego to takie ważne?

Statystyki z różnych regionów świata wskazują, że to właśnie upadki podczas zjazdu na nartach są najczęstszą przyczyną urazów. Na przykład dane TOPR z sezonów 2008/09 i 2009/10 pokazują, że aż 81,9% uszkodzeń ciała było wynikiem upadku, a 14,6% zderzenia z inną osobą na stoku.

Z kolei dane zebrane w Austrii z lat 2008-2018 również wskazują, że to samoistne upadki są najczęstszą przyczyną urazów na stoku – odpowiadają za 46,8% obrażeń. Natomiast zderzeniami z innymi użytkownikami stoku spowodowało 12,2% urazów. Pozostałe 40,0% to wynik zderzenia z innymi obiektami.

Natomiast statystyki z Kanady z lat 2016-2022 wykazały, że spośród zgłoszonych 4 456 poszkodowanych podczas uprawiania narciarstwa alpejskiego, aż 66,8% osób doznało urazu podczas upadku, 13,0% w wyniki wykonania skoku na nartach, 9,0% uderzenia w stały obiekt, a 4,2% kontaktu z inną osobą.

Również dane szpitalne z Australii nie pozostawiają złudzeń. To upadki podczas jazdy na stoku narciarskim są najczęstszą przyczyną urazów 72% osób przyjętych do placówek medycznych doznało uszkodzeń ciała w ten sposób.

Najczęstsze urazy narciarzy – najbardziej narażone kończyny dolne!

Znamy już główne przyczyny urazów narciarzy, więc teraz przyjrzymy się konsekwencjom takich zdarzeń. Statystyki z różnych stron świata pokazują, że w wyniku upadku podczas zjazdu na nartach dochodzi najczęściej do obrażeń kończyn dolnych. Poniżej przedstawiamy dane z Australii, Kanady, USA i Polski.

Część ciałaProcent urazów (Australia)Procent urazów (Kanada)Procent urazów (USA)Procent urazów (Polska)*
Kończyna dolna42%40%54%50%
Kończyna górna23%41%18%36%
Tułów26%17%5%5%
Głowa (w tym szyja)3%2%15%11%
Inna część ciała6%8%2%
Źródło: Opracowanie własne (linki do źródeł na końcu artykułu).
*wynik nie sumuje się do 100%, ponieważ część osób doznała urazów wielomiejscowych (TOPR inaczej zliczał urazy).

Mimo że dane pochodzą z różnych krajów i z różnych okresów (najstarsze z lat 90. są te z USA), to kończyny dolne okazały się częścią ciała, która ulega najczęściej urazom w wyniku wypadku na nartach – jedynie statystyki kanadyjskie pod tym względem się wyróżniają i wskazują na kończyny górne. Skąd ta różnica?

Dane Kanady są unikatowe spośród tych przytoczonych w tym artykule, ponieważ pochodzą one z izb przyjęć z 11 dziecięcych szpitali (pediatric hospitals) i 9 szpitali zwykłych (general hospitals), więc większość poszkodowanych to były dzieci i młodzież do 20 roku życia. Wysoki procent urazów kończyn górnych może wynikać z niewielkiego doświadczenia tak młodych osób, a więc i braku umiejętności odpowiedniego upadania.

Rodzaje urazów narciarzy – złamania, skręcenia, zwichnięcia

W danych zebranych w Kanadzie, Australii i Polsce znajdziemy również informacje o rodzajach urazów. W zdecydowanej większości dotyczą one kończyn, więc nie powinno nas dziwić, że wiele z nich to złamania i skręcenia. Jak to wygląda w liczbach?

Dane TOPR wskazują, że u 19,4% poszkodowanych, których służby udzieliły pomocy, doszło do złamania dużych kości długich kończyn. Jednak większość urazów to skręcenia, które stanowiły 28,4% przypadków. U 19,5% poszkodowanych stwierdzono zwichnięcie kończyny, a u 8,9% jej zranienie.

Blisko 11% wypadków, w których zaangażowany był TOPR w sezonach 2008/09 i 2009/10 dotyczyło urazów głowy. Niepokojąca jest statystyka, że blisko 40% osób z takimi urazami straciło przytomność – dane wskazują, że prawie 60% poszkodowanych nie miało kasku!

Z kolei szczegółowe dane z Kanady z lat 2016-2022 wskazują, że 39,2% urazów narciarzy to złamania (fractures). Na kolejnych miejscach znalazły się uszkodzenia tkanek miękkich (soft tissue injury) – 17,6%; dyslokacje, skręcenia, zwichnięcia (dislocation, strain, sprain) – 14,4%; poważne urazy głowy, mózgu (traumatic brain injuries) – 14,1%.

Również dane z Australii pokazują, że najczęstszymi urazami narciarzy są te związane ze skręceniami i zwichnięciami (41%) oraz ze złamaniami (28%). Natomiast 9% z nich dotyczyło uszkodzeń mięśni i ścięgien.

Wypadki na nartach – wiek poszkodowanych?

Do zdecydowanej większości urazów na stokach narciarskich dochodzi w wyniku samoistnych upadków. Czy oznacza to, że najliczniejszą grupą poszkodowanych są osoby młode, które dopiero rozpoczynają przygodę z narciarstwem zjazdowym? W końcu to początkujący nie tylko nie umieją dobrze szusować, ale także reagować w niebezpiecznych sytuacjach oraz upadać w bezpieczny sposób.

Okazuje się, że tak! Z danych TOPR wynika, że najwięcej urazów doznały osoby w wieku 11-20 lat (31,6% poszkodowanych) oraz w wieku 21-30 lat (25,5%). Natomiast z australijskich statystyk wyczytamy, że najliczniejszą grupą poszkodowanych byli miłośnicy sportów zimowych (nie tylko narciarze) w wieku od 15 do 29 lat (46% przypadków).

Z kolei dane zebrane w Kanadzie wskazują, że najwięcej urazów doznali narciarze w wieku 10-14 lat (ponad 44%), w wieku 5-9 lat (ponad 21%) i w wieku 15-19 lat ( ponad 18%) – te dane nie powinny dziwić, ponieważ jak już wcześniej wspomnieliśmy, informacje te były zbierane w izbach przyjęć 11 szpitali dziecięcych i 9 zwykłych szpitali.

Ubezpieczenie narciarskie – jaką ochronę zapewnia?

Przytoczone powyżej statystyki dotyczące wypadków na nartach zjazdowych nie powinny nikogo zniechęcić do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Jednak warto je potraktować poważnie i przed wyjazdem w góry (szczególnie tym pierwszym) należy się odpowiednio przygotować – jednym z elementów powinno być wykupienie ubezpieczenia narciarskiego!

Ubezpieczenie narciarskie to rozszerzone o uprawianie narciarstwa lub snowboardingu, ubezpieczenie turystyczne. Zdecydowanie należy je kupić podczas zagranicznego wyjazdu na narty, ale również podczas szusowania po polskich stokach będzie dodatkowym wsparciem dzięki NNW i OC w życiu prywatnym.

Co zawiera ubezpieczenie narciarskie i w jakich sytuacjach dana ochrona będzie przydatna?

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance – zapewnia wsparcie w przypadku choroby, urazu czy wypadku, gdy konieczne jest pokrycie opłat za leczenie, hospitalizacje czy transport medyczny. Dodatkowo ubezpieczyciel zapłaci za akcję ratowniczą i poszukiwawczą w górach, a assistance zapewni wiele świadczeń w tym transport, nocleg czy pomoc informacyjną w razie zdarzenia objętego ochroną.
  • NNW – w kontekście urazu na stoku narciarskim jedna z ważniejszych ochron, dzięki której poszkodowany otrzyma odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wysokości zależnej od sumy ubezpieczenia i rodzaju uszczerbku (np. złamanie nogi).
  • OC w życiu prywatnym (sportowe) – ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania, gdy to ubezpieczony narciarz będzie sprawcą szkody (np. spowoduje wypadek na stoku). 
  • Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – przydatne w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży przedmiotów objętych ochroną.

Wybierając ubezpieczenia na narty, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ochrony, sumy poszczególnych ubezpieczeń oraz wyłączenia odpowiedzialności. Pamiętajmy, by odpowiednio rozszerzyć ochronę o planowane aktywności.

alert
Uwaga

Na włoskich stokach ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest obowiązkowe!

Cena ubezpieczenia narciarskiego – bezpieczeństwo i spokojna głowa niskim kosztem!

Koszty leczenia, hospitalizacji i akcji ratowniczej mogą być za granicą bardzo wysokie. Nie powinniśmy mieć więc wątpliwości, że wykupienie ubezpieczenia turystycznego to świetny pomysł, który pozwoli nam beztrosko szusować po stoku bez obaw o ewentualne problemy finansowe w razie urazu. A ile kosztuje taka ochrona?

Sprawdźmy ceny ubezpieczenia na narty dla jednej osoby, która wybiera się do Włoch na 7 dni. Pod uwagę wzięliśmy najtańsze oferty od poszczególnych ubezpieczycieli, które zawierają ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), NNW i OC w życiu prywatnym.

UbezpieczycielZakres ochronyCen ubezpieczenia na narty za dzień ochrony
WienerKoszty leczenia – 173 863 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 108 66 zł
5,00 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 600 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000 zł
Bagaż – 3 000 zł
8,90 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
NNW – 10 000 zł OC – 50 000 zł
9,43 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 173 863 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 130 397 zł
Bagaż – 1 000 zł
9,45 zł
mtu24.plKoszty leczenia – 150 000 zł
NNW – 30 000 zł
OC – 50 000 zł
9,57 zł
UNIQAKoszty leczenia – 750 000 zł
NNW – 50 000 zł
OC – 250 000 zł
Bagaż – 3 000 zł
27,40 zł
ProamaKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 10 000 zł
OC – 50 000 zł
14,00 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC – 50 000 zł
15,00 zł

Jeden dzień ochrony pakietu ubezpieczeń na narty kosztuje w najtańszej ofercie tylko 5 zł, czyli jest to drobna kwota w porównaniu z kosztami karnetów narciarskich, noclegów, dojazdów czy wyżywienia. 

Ile za ubezpieczenie narciarskie musiałaby zapłacić zakochana para i 4-osobowa rodzina z dwójką dzieci (warunki ochrony pozostają bez zmian)?

UbezpieczycielCena jednego dnia ochrony dla pary narciarzyCena jednego dnia ochrony dla 4-osobowej rodziny z 2 dzieci
Wiener9,86 zł
AXA Partners17,79 zł29,90 zł
You Can Drive18,86 zł37,71 zł
SIGNAL IDUNA18,91 zł34,79 zł
mtu24.pl19,14 zł38,29 zł
UNIQA20,40 zł36,72 zł
Proama28,14 zł53,43 zł
Generali30,00 zł57,29 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń Mubi [08.02.2024].

Ubezpieczenie narciarskie dla pary i dla rodziny jest droższe. Jednak przy kupnie polisy dla 4-osobowej rodziny część ubezpieczycieli oferuje nieco tańszą ochronę niż w przypadku ubezpieczenia wyłącznie dla osób dorosłych.

Podsumowanie

  • Upadki bez udziału osób trzecich są najczęstszą przyczyną urazów na stokach narciarskich.
  • Poszkodowani w wypadkach narciarze doznają przeważnie urazów kończyn dolnych.
  • Najczęstszymi rodzajami urazów są złamania, skręcenia i zwichnięcia.
  • Największą grupą poszkodowanych stanowią młodzi narciarze.
  • Ubezpieczenie narciarskie to podstawa ochrony na stoku.
  • Polisę na narty można kupić już od kilku złotych dla jednej osoby za dzień ochrony.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o wypadki na nartach?

Jakie są najczęstsze przyczyny urazów wśród narciarzy na stokach narciarskich?

Dane z różnych krajów zebrane w różnych okresach wskazują, że zdecydowanie najczęstszą przyczyną urazów na stokach narciarskich są samoistne upadki, a więc takie bez udziału osób trzecich. Statystyki TOPR wskazują, że odpowiadają one za blisko 82% takich zdarzeń.

Na jakie urazy są najbardziej narażeni narciarze?

Narciarze doznają przede wszystkim urazów kończyn dolnych. Z danych wynika również, że wielu poszkodowanych doznało urazu kończyny górnej. W przypadku uszkodzeń głowy i tułowia statystyki z wybranych prac różnią się od siebie.

Czy ubezpieczenie turystyczne będzie pomocne w razie urazu na stoku narciarskim?

Tak. Gdy do urazu dojdzie za granicą, to ubezpieczony narciarz będzie mógł liczyć na pokrycie niezbędnych kosztów leczenia, hospitalizacji, akcji ratowniczej i transportu medycznego oraz w razie stwierdzenia uszczerbku na zdrowiu otrzyma odszkodowanie z NNW, jeśli oczywiście wykupił taką ochronę. Na stokach w Polsce koszty leczenia i akcji ratowniczej pokrywa NFZ, więc polisa będzie zawierać NNW i OC w życiu prywatnym.

grafika
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!