Długość podróży: 4 dni
Atrakcje turystyczne: Sagrada Familia, Park Güell, Casa Batlló, La Rambla, Mercado de la Boqueria, Katedra św. Eulalii, Barri Gòtic, Montjuïc, Muzeum Picassa, La Barceloneta, Casa Milà, Arc de Triomf, Parc de la Ciutadella, Plaça de Catalunya, Poble Espanyol, Port Vell
Ubezpieczenie turystyczne: od 25 zł
Plan na city break w Barcelonie
Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem architektury, sztuki, kulinariów, czy po prostu chcesz poczuć puls tętniącego życiem miasta, wybierz się do Barcelony. Poniższy szczegółowy plan na 4 dni pomoże Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony w stolicy Katalonii, odkrywając jej najważniejsze atrakcje i ukryte skarby.
Dzień 1. – Gotycka Barcelona, La Rambla i port
Co zwiedzić?
- Barri Gòtic – dzielnica gotycka.
- Muzeum Historii Barcelony (MUHBA) – pozostałości rzymskiego miasta Barcino.
- Katedra św. Eulalii w Barcelonie – piękna gotycka katedra z imponującym dziedzińcem.
- Plac Sant Jaume – serce polityczne Barcelony, gdzie znajdują się Pałac Generalitat i Ratusz.
- La Rambla – główna aleja miasta, pełna sklepów, restauracji i artystów ulicznych.
- Mercat de Sant Josep de la Boqueria – targ z lokalnymi produktami.
- Pałac Güell – jeden z pierwszych dużych projektów Gaudíego.
- Port Vell – portowa promenada z licznymi punktami handlowymi i gastronomicznymi.
- Pomnik Krzysztofa Kolumba.
- L’Aquarium de Barcelona.
O atrakcjach turystycznych
W gotyckiej dzielnicy Barcelony (Barri Gòtic) spotykają się wąskie, średniowieczne uliczki z nowoczesnymi, awangardowymi budowlami Antonio Gaudíego. Od tej najstarszej części miasta możesz rozpocząć zwiedzanie. W Muzeum Historii Barcelony (MUHBA) zobaczysz pierwsze podwaliny pod tamtejsze zabudowania – dawnej rzymskiej miejscowości Barcino.
Budynek przy Plaça del Rei jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 10-19, a w niedzielę o godzinę dłużej (w poniedziałki nieczynne). Na stronie sprawdzisz aktualne godziny otwarcia wszystkich gmachów podległych pod MUHBA. Zarezerwujesz i kupisz tam też bilety (maksymalnie 6) do wybranych miejsc i aktywności. Wejścia na ruiny odbywają się co 15 minut od godziny 10:00, a ostatnie ma miejsce o 18:15 (na stronie można sprawdzić obłożenie o danej porze). Cena standardowej wejściówki dla osoby dorosłej (bez zniżek) wynosi 7 euro (płatność online tylko kartą debetową lub kredytową VISA lub Mastercard).
Stamtąd w 2 min pieszo dostaniesz się do Katedry św. Eulalii w Barcelonie. Budowa tej imponującej gotyckiej świątyni z alabastru zajęła 122 lata (prace wykończeniowe wewnątrz trwały ponad 150 lat). W jej dziedzińcu mieszka 13 białych gęsi symbolizujących św. Eulalię z Barcelony, która poniosła śmierć męczeńską w wieku 13 lat. Katedralne wnętrza kryją barwne witraże. Warto wejść na dach, aby przyjrzeć się wieżom z bliska – roztacza się stamtąd niezwykła panorama starówki.
Katedra czynna jest dla zwiedzających przez cały tydzień, choć nie w czasie nabożeństw. W tygodniu (od poniedziałku do piątku) wejścia odbywają się co pół godziny – pierwsze o 9:30, ostatnie o 17:30, w weekendy krócej: do 15:30 w soboty i w niedziele tylko od 14:00 do 15:30. Lepiej więc przyjść w ciągu tygodnia, kiedy do świątyni wchodzi 17 grup zwiedzających niż w dni wolne, gdy jest ich 13 w sobotę czy zaledwie 4 w niedzielę. Bilety możesz kupić z wyprzedzeniem przez oficjalną stronę katedry. Standardowy bilet wstępu obejmuje wejście na chór i na dach oraz wirtualny audioprzewodnik. W niedzielne wieczory Katalończycy spotykają się przed świątynią, aby wykonać narodowy taniec – Sardanę, symbol solidarności i jedności mieszkańców.
W drodze na La Ramblę mijasz Plac Sant Jaume. To właśnie tam znajduje się się urzędowe serce Barcelony z Pałacem Generalitat i Ratuszem. Z kolei na głównej arterii miasta tętni życie. Deptak La Rambla jest pełen sklepów, restauracji i artystów ulicznych. Zajrzyj na lokalny rynek La Boqueria – jeden z najstarszych w Europie. Wstęp na targ jest bezpłatny, a ceny na nim mocno zróżnicowane, dlatego rozejrzyj się i porównaj je, zanim dokonasz zakupu (ceny przy wejściu są na ogół najwyższe).
W międzyczasie odwiedź Plaça Reial, który poznasz po palmach. Możesz tam posilić się w porze lunchu. Następnie udaj się w stronę Pałacu Güell. To jedno z najwcześniejszych dzieł Gaudíego. Kataloński artysta i architekt puścił wodze fantazji zastosował w nim innowacyjne materiały, techniki konstrukcyjne i wykończeniowe. O wszystkim dowiesz się z krótkiej wycieczki po rezydencji. Jest czynna przez cały tydzień od 9:30 do 18:00. Wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje 12 euro i uprawnia do wejścia na dach z niesamowitą mozaiką i kolorowymi kominami.
Po zwiedzeniu budynku i całej dzielnicy gotyckiej skieruj się w stronę morza. W 13 minut pokonasz kilometrowy odcinek lub podjedziesz komunikacją miejską (najbliższy przystanek to Muelle De Drassanes). Podążaj za pomnikiem Krzysztofa Kolumba, umieszczonym na 40-metrowym postumencie (bilet w cenie ok. 8 euro od osoby). Co ciekawe jest tam punkt widokowy w windą, która nie zawsze działa i trzeba iść schodami. W porcie znajduje się nowoczesna promenada nadmorska, która malowniczo wychodzi na zdjęciach. Idąc na północ, spotkasz dwie postaci siedzące nad wodą. To może być doskonałe miejsce na romantyczny spacer i kolację w jednym z pobliskich lokali.
Dzień 2. – Modernistyczna Barcelona i arcydzieła Gaudiego
Co zwiedzić?
- Sagrada Familia – najbardziej okazałe dzieło Gaudiego, imponująca bazylika z niezwykłą architekturą i bogatymi zdobieniami.
- Szpital św. Pawła – kompleks budynków poszpitalnych wpisany na listę UNESCO.
- Park Güell – barwny park zaprojektowany przez Gaudiego, z fantastycznymi mozaikami, rzeźbami i widokiem na miasto.
- Casa Batlló – tzw. Dom Kości, z fasadą inspirowaną naturą, a wewnątrz jest równie zjawiskowy.
- Casa Milà (La Pedrera) – kolejne dzieło Gaudiego, znane z falującej fasady i niezwykłych tarasów na dachu.
- Passeig de Gràcia – elegancka aleja pełna luksusowych butików, restauracji i barów, idealna na wieczorny spacer.
O atrakcjach turystycznych
Drugi dzień to zagłębienie się w dzieła Gaudíego. Zaczyna się od dzieła jego życia, które przez swój misterny sznyt ciągle jest w ukończeniu. W 2026, czyli równo 100 lat po śmierci artysty, budowla ma być w pełni gotowa. Zwiedzanie bazyliki jest płatne – w cenie 26 euro od osoby dorosłej (wejście na wieże wymaga dopłaty 10 euro). Bilety najlepiej kup online z wyprzedzeniem, gdyż wejście odbywa się o konkretnej porze – co kwadrans od godziny 13:15 do 19:15 (w soboty krócej 11:15-17:15, a w niedziele dłużej 12:15-19:15).
Terminy potrafią być wyprzedane daleko w przód (nawet ponad tydzień), więc nie odkładaj zakupu na ostatni moment. W weekend wierzący mogą wziąć udział w międzynarodowej mszy świętej, na którą obowiązują bezpłatne wejściówki. Odprawiana jest w sobotę wieczorem o godzinie 20:00 i w niedzielę o 9:00. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc trzeba być odpowiednio wcześnie i swoje odstać w kolejce. Najlepiej zwiedzić świątynię w godzinach porannych lub wieczornych (przed zachodem słońca), kiedy długie promienie słońca zapewniają feerię barw w środku.
Po tłocznej bazylice udaj się do Szpitala św. Pawła. Możesz podjechać metrem 1 przystanek i wysiąść na Sant Pau / Dos de Maig. Po przejściu pieszo 4 minut Twoim oczom ukaże się rozbudowany kompleks szpitalny (Recinte Modernista de Sant Pau). Modernistyczny szpital otoczony jest kolorowymi ogrodami i mauretańskimi pawilonami. Gmach można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach 9:30-18:30 (ostatnie wejście odbywa się pół godziny przed zamknięciem). Koszt biletu to 17 euro (11,90 euro bez przewodnika).
Park Güell to kolejny punkt programu tego dnia. Dostaniesz się tam najszybciej (w ok. 20 minut) autobusem linii H6 – wysiądź na przystanku Rda Guinardó – Cartagena w kierunku Zona Universitària. Park powstał w latach 1900-1914 na zlecenie Eusebiego Güella, który planował stworzyć w tym miejscu luksusowe osiedle ogrodowe. Choć pierwotny plan nigdy nie został zrealizowany, miejsce stało się chętnie wykorzystywane w celu rekreacji i wypoczynku w pięknym otoczeniu natury i budowli Gaudíego (na czele ze słynną jaszczurką).
Dzień 3. – Dzielnica Eixample i Montjuïc
Co zwiedzić?
- Passeig de Sant Joan – szeroka aleja z pięknymi kamienicami i pasem zieleni.
- Arc de Triomf – monumentalny łuk triumfalny z czerwonej cegły, jeden z symboli miasta.
- Parc de la Ciutadella – park miejski z licznymi atrakcjami (m.in. fontanną, zoo, jeziorem i rzeźbami).
- Wzgórze Montjuïc – zamek i ogród botaniczny górujące nad miastem.
- Font màgica de Montjuïc – fontanny wodne prezentujące pokazy multimedialne.
- Poble Espanyol – skansen prezentujący architekturę różnych regionów Hiszpanii, z restauracjami, sklepami i warsztatami rzemieślniczymi.
O atrakcjach turystycznych
Trzeci dzień city break w Barcelonie rozpocznij spokojnym spacerem po alei Passeig de Sant Joan. Podziwiaj przy tym piękno zabudowań i otaczającej natury. Następnie udaj się w kierunku imponującego łuku Arc de Triomf (20 minut pieszo, a 12 minut komunikacją). Kolejnym przystankiem jest Parc de la Ciutadella oddalony raptem o 4 minuty drogi. Tam zregenerujesz siły, zanim wyruszysz na podbój wzgórza Montjuïc – możesz też wjechać kolejką linową. W okresie letnim kursuje w godzinach od 10 do 21, bilet to koszt ok. 13,50 euro dla dorosłego.
Dzień wieńczy pokaz fontann u podnóża wzgórza Montjuïc (Font màgica de Montjuïc) i wizyta w skansenie Poble Espanyol. Tam zjesz na kolację wyśmienitą paellę i kupisz kilka niepowtarzalnych pamiątek.
Dzień 4. – Kultura i relaks
Co zwiedzić?
- Muzeum Picassa – z obszerną kolekcją dzieł Pabla Picassa, zwłaszcza z wczesnych lat twórczości.
- El Born – artystyczna dzielnica pełna galerii, kawiarni i butików.
- Santa Maria del Mar – gotycka bazylika, znana z pięknych witraży i imponującej architektury.
- Plaça de Catalunya – centralny plac Barcelony, otoczony sklepami i kafejkami.
- La Barceloneta – nadmorska dzielnica z piaszczystą plażą.
- Port Olímpic –przystań jachtowa z licznymi restauracjami, klubami i barami.
O atrakcjach turystycznych
Czwartego dnia city break w Barcelonie proponuję odwiedzić Muzeum Picassa, aby zapoznać się z jego najwcześniejszymi dziełami. Bilet wstępu obejmuje wystawę stałą i wszystkie czasowe ekspozycje, a także multimedialny audioprzewodnik w języku angielskim. Wejścia odbywają się w tygodniu co kwadrans od godz 9:00 do 18:45. Bilet kupisz przez oficjalną stronę w cenie 19 euro od osoby dorosłej. W niektóre dni (lub wieczorem) organizowany jest czas bezpłatnego wstępu – wystarczy wtedy pobrać darmową wejściówkę ze strony, jednak w sezonie urlopowym są przeważnie wyczerpane.
Następny punkt programu pozostaje w klimacie artystycznym. Przejdź pieszo w 2 minuty do dzielnicy El Born, znanej z inspirującej atmosfery, galerii sztuki, kawiarni i butików. W trakcie spaceru zajdź do Santa Maria del Mar. Katedra morska jest jednym z najpiękniejszych przykładów katalońskiej architektury gotyckiej. Jej historia uwieczniona została w popularnej powieści “Katedra w Barcelonie” autorstwa Ildefonso Falconesa.
Po południu udaj się na centralny plac Plaça de Catalunya. To idealne miejsce na odpoczynek i posiłek. Następnie skieruj się w stronę nadmorskiej dzielnicy La Barceloneta. Tam możesz już w pełni się zrelaksować na piaszczystej plaży i zażyć kąpieli morskiej. Uważaj jedynie na natarczywych handlarzy oferujących koce, drinki czy masaż. W jednej z licznych restauracji zlokalizowanej nad samą wodą możesz delektować się świeżymi owocami morza. Po kolacji odwiedź jeszcze Port Olímpic. Tym mocnym akcentem możesz zakończyć swój pobyt w Barcelonie, podziwiając widok na morze i ciesząc się ostatnimi chwilami w tym niezwykłym mieście.
Ubezpieczenie turystyczne do Barcelony
Ubezpieczenie turystyczne jest ważnym elementem planowania podróży do Barcelony. Dotyczy to zwłaszcza city break, kiedy planujesz aktywnie i intensywnie spędzić kilka dni w danym mieście. Znajdziesz tu kilka wskazówek, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie do danej aktywności oraz ile powinny wynosić sumy ubezpieczenia, a także, które rozszerzenia ochrony przydadzą Ci się najbardziej podczas pobytu w Barcelonie.
Rodzaje aktywności i dopasowane do nich ubezpieczenie
- Zwiedzanie miasta i zabytków
To podstawowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje taki rodzaj spędzania czasu wolnego, jak wypoczynek i zwiedzanie atrakcji turystycznych. W standardzie zawarte są m.in.: ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance podróżne, ochrona sportów rekreacyjnych i klauzula alkoholowa. Dzięki niej będziesz miał zapewnione wsparcie telefoniczne i finansowe w przypadku prywatnego leczenia, jeśli na przykład skręcisz kostkę, grając w siatkówkę plażową po sangrii. Dodatkowo przydadzą Ci się: NNW podróżne i OC w życiu prywatnym.
Zakres tego ubezpieczenia powinien być wystarczający, aby pokryć zwyczajne szkody. Sumy poszczególnych ubezpieczeń nie muszą być ogromne, gdyż raczej nie narażasz się na znaczne koszty w przypadku nagłych komplikacji na wyjeździe. Jeśli jednak pewniej czujesz się z pełniejszą ochroną, wybierz bogatszy pakiet. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia w Hiszpanii powinna wynosić minimum 30 000-50 000 euro. Taka polisa podróżna kosztuje na ogół 50-200 zł na tydzień.
- Sporty ekstremalne / nurkowanie
Jeśli planujesz dodatkowe aktywności, jak na przykład wspinaczkę górską czy nurkowanie głębinowe, to pamiętaj o rozszerzeniu ochrony. Zazwyczaj polisa turystyczna nie obejmuje aktywności podwyższonego ryzyka, czyli sportów ekstremalnych i uprawianych wyczynowo. Zagrożenia, które występują w ich przypadku będą zawarte w umowie dopiero wtedy, gdy zaznaczysz je we wniosku polisowym. Możesz dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres ochrony w OWU. Upewnij się, czy polisa obejmuje ratownictwo medyczne i OC sportowe (na wypadek szkód wobec osób trzecich podczas aktywności sportowych).
Wybierz wyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Powinna opiewać na co najmniej 50 000-100 000 euro, abyś w razie wypadku podczas hikingu i akcji ratunkowej, nie musiał dopłacać do otrzymanej pomocy. Zwykła wizyta w hiszpańskiej klinice kosztuje 70 euro, a pierwsza pomoc, przewiezienie karetką i prywatne leczenie (z prześwietleniem) to wydatek rzędu 1480,34 euro. Ochrona, która obejmuje takie sytuacje to koszt raptem 200-400 zł na tydzień.
Pozostałe rozszerzenia
- Rezygnacja z podróży – ubezpieczenie na wypadek anulowania całości lub części udziału w wyprawie (np. z powodu choroby lub wypadku) pokryje koszty.
- COVID-19 – ubezpieczyciel opłaci test oraz leczenie i kwarantannę.
- Ubezpieczenie bagażu – ochrona na wypadek zgubienia, kradzieży, uszkodzenia lub opóźnienia cennego pakunku w transporcie.
Ile kosztuje polisa turystyczna do Barcelony?
Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres oferty | Ubezpieczenie do Barcelony – wypoczynek i zwiedzanie* | Ubezpieczenie do Barcelony – nurkowanie* | Ubezpieczenie do Barcelony – sporty ekstremalne* |
---|---|---|---|
You Can Drive KL: 200 000 zł NNW: 10 000 zł OC: 50 000 zł bagaż: 2000 zł | 25 zł | 47 zł | 47 zł |
Proama KL: 300 000 zł NNW: 20 000 zł OC: 100 000 zł bagaż: 2000 zł | 32 zł | 92 zł | 92 zł |
mtu24.pl KL: 300 000 zł NNW: 30 000 zł OC: 100 000 zł bagaż: 2000 zł | 37 zł | 70 zł | 70 zł |
AXA Partners KL: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł bagaż: 3000 zł | 37 zł | 73 zł | 73 zł |
SIGNAL IDUNA KL: 150 000 euro NNW: 30 000 zł OC: 30 000 euro bagaż: 2000 zł | 38 zł | 38 zł | 166 zł |
Generali KL: 500 000 zł NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł bagaż: 2000 zł | 39 zł | 99 zł | 99 zł |
UNIQA KL: 750 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł bagaż: 3000 zł | 49 zł | 180 zł | 180 zł |
Wiener KL: 150 000 euro NNW: 40 000 zł OC: 100 000 euro bagaż: 2000 zł | 65 zł | 65 zł | 184 zł |
Sprawdź też: Ubezpieczenie do Hiszpanii – hiszpański temperament pod kontrolą
Nocleg w Barcelonie
Barcelona to popularne miejsce turystyczne z bogatą ofertą noclegową. Najlepsze lokalizacje znajdziesz w dzielnicach popularnych zarówno wśród przyjezdnych, jak i chętnie zamieszkałych przez lokalną społeczność.
- Eixample – centralna dzielnica to idealne miejsce dla tych, którzy chcą być blisko głównych atrakcji Barcelony.
- Barri Gòtic – serce starego miasta, pełne wąskich uliczek, historycznych budynków i malowniczych placów będzie doskonałe dla miłośników historii i kultury.
- El Raval – tętniąca życiem dzielnica z restauracjami, barami i muzeami o nieco bardziej alternatywnym klimacie.
- Gràcia – urocza dzielnica, która kiedyś była oddzielnym miasteczkiem, znana jest z bohemy, licznych kawiarni, butików i lokalnych festiwali.
- Poblenou – dzielnica nadmorska, idealna dla tych, którzy chcą połączyć zwiedzanie z relaksem na plaży jest dobrze skomunikowana z resztą aglomeracji.
- Sant Martí – nowoczesna dzielnica z licznymi wieżowcami i nowoczesnymi apartamentami, położona w pobliżu plaży i centrum biznesowego.
Barcelona oferuje szeroki wybór obiektów noclegowych, które zaspokoją niemal każde potrzeby. Są wśród nich oferty na każdą kieszeń i ekskluzywne miejsca.
- Hotele – od luksusowych 5-gwiazdkowych hoteli po bardziej budżetowe opcje, które często zapewniają dodatkowe udogodnienia: baseny, spa i restauracje.
- Hostele – popularne wśród młodszych i samotnych podróżników hostele oferują zarówno prywatne pokoje, jak i łóżka w wieloosobowych pokojach.
- Pensjonaty (B&B/Airbnb) – mniejsze obiekty noclegowe, na ogół prowadzone przez rodziny w prywatnych kwaterach, oferujące przyjazną atmosferę i domowe jedzenie.
Jak przemieszczać się po Barcelonie?
Barcelona ma doskonale rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Transport publiczny obejmuje metro, autobusy, tramwaje oraz rowery miejskie. Tutaj znajdziesz szczegółowe wskazówki dotyczące korzystania z poszczególnych środków transportu.
Aby wyjechać z lotniska transportem zbiorowym musisz kupić specjalny “bilet lotniskowy”. Przejazd metrem L9 Sud kosztuje 5,15 euro. Bilet na autobus Aerobús z lotniska El Prat do centrum Barcelony kosztuje 6,75 euro za jednorazowy przejazd, a bilet powrotny jest w cenie 11,65 euro.
Metro
- Barcelona ma 12 linii metra, oznaczonych kolorami i numerami (L1 – L12).
- Kluczowe przystanki przesiadkowe to: Plaça de Catalunya (L1, L3), Sagrada Familia (L2, L5) i Barceloneta (L4).
- Bilety dostaniesz w biletomatach na stacjach, punktach informacji TMB oraz w aplikacji. Są w cenie od 2,55 euro (jednoprzejazdowy) – najbardziej opłaca się bilet wieloprzejazdowy na kilka dni (Hola BCN! Travel Card w cenie 33,30 euro na 4 dni).
Autobusy
- W Barcelonie jest ponad 100 linii autobusowych.
- Nocne autobusy (NitBus) kursują między 22:30 a 5:00.
- Obowiązują te same bilety, co na metro.
Pociągi
- Barcelona dysponuje Rodalies de Catalunya (pociągami podmiejskimi) oraz Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya (FGC), które łączą Barcelonę z okolicznymi miejscowościami.
- Obowiązują zintegrowane bilety w ramach systemu T-casual lub osobne bilety na dłuższe trasy.
Rowery miejskie
- W Barcelonie działa system rowerów miejskich z ponad 420 stacjami.
- Aby skorzystać z rowerów miejskich, trzeba wykupić abonament roczny w wysokości 50 euro (85 euro w przypadku rowerów elektrycznych).
Ogólne wskazówki turystyczne
- Karty turystyczne – Barcelona Card zapewnia nielimitowane przejazdy komunikacją miejską oraz zniżki na bilety wstępu do muzeów i atrakcji – jej cena wynosi od 46 euro (na 3 dni).
- Aplikacje mobilne (np. TMB App, Moovit, Citymapper) – mogą być bardzo pomocne w planowaniu podróży i znajdowaniu najbliższych przystanków na terenie Barcelony i okolic.
- Rowery elektryczne i skutery – w mieście działają liczne wypożyczalnie rowerów elektrycznych i skuterów (ceny zaczynają się od 15 euro za dzień).
Święta i długie weekendy w Hiszpanii
Barcelona, jako stolica Katalonii, obchodzi wiele świąt narodowych, regionalnych i lokalnych. Znajomość tych dni wolnych od pracy może być bardzo pomocna w planowaniu wizyty. Niektóre atrakcje mogą być zamknięte, a wybrane mogą oferować specjalne wydarzenia towarzyszące.
Dni wolne od pracy w Barcelonie
- Święto św. Jana (La Verbena de San Juan) – w dniu 24 czerwca w Barcelonie obchodzona jest noc świętojańska, a mieszkańcy gromadzą się przy ogniskach, fajerwerkach i imprezach plenerowych.
- Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Asunción de la Virgen) – 15 sierpnia to dzień wolny od pracy z uroczystościami religijnymi i festynami.
- Dzień Narodowy Katalonii (Diada Nacional de Catalunya) – 11 września Katalończycy w postaci manifestacji i koncertów upamiętniają oblężenie Barcelony z 1714 roku.
Dowiedz się więcej o pobycie w Barcelonie
Barcelona jest generalnie bezpiecznym miastem dla turystów, jednak zaleca się zachowanie ostrożności, szczególnie w zatłoczonych miejscach jak La Rambla, gdzie mogą działać kieszonkowcy. Korzystanie z taksówek jest bezpieczne, a wszystkie licencjonowane taksówki są czarno-żółte i wyposażone w taksometry. Ich pasażerowie nie mają powodów, aby obawiać się o swoje bezpieczeństwo.
Większość sklepów otwiera się między 9:30 a 10:00 rano i działa do godziny 20:00. Mniejsze sklepy mogą być zamknięte przez dwie godziny w czasie sjesty. Restauracje zwykle serwują lunch od 14:00 do 16:00, a kolację od 21:00 do 23:00. Centra handlowe i większe sklepy często pozostają otwarte przez cały dzień – niektóre są czynne także w niedziele.
Barcelona oferuje szeroki wybór spośród środków transportu publicznego, w tym metro, autobusy, tramwaje i rowery miejskie (Bicing). Najlepiej dobierać pojazd do destynacji. Pojedynczy bilet miejski kosztuje 2,40 euro, a karnet T-casual na 10 przejazdów jest w cenie 11,35 euro. Możesz kupić także bilety jednodniowe od 7,60 euro. Rowery miejskie wymagają rocznej subskrypcji za 50 euro.
Źródła:
https://mubi.pl/dokumenty/koszty-leczenia-na-swiecie-raport-mubi.pdf
Dołącz do dyskusji