Alkohol a jazda na nartach i snowboardzie – limit i konsekwencje szusowania “na gazie”
Uprawianie narciarstwa lub snowboardingu pod wpływem alkoholu nie jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Przede wszystkim pijana osoba stwarza duże zagrożenie na stoku narciarskim, ponieważ wolniej reaguje na dynamiczną sytuację podczas zjazdu, a także może być skora do bardziej ryzykownych zachowań.
Zupełnie inną kwestią jest wpływ alkoholu na trening czy po prostu aktywność fizyczną. Substancja ta odwadnia, o czym zapewne mógł się przekonać każdy po zakrapianej imprezie. Gorsze nawodnienie przekłada się na spadek wydolności oraz wolniejszą regeneracją organizmu. Jeśli to Cię nie przekonuje, to czy polskie przepisy prawa regulują kwestię alkoholu na stoku narciarskim?
Okazuje się, że tak! Zajrzeliśmy do Ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, gdzie zamieszczono art. 30.1:
Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Źródło: Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Czym jest ów stan nietrzeźwości? Według Kodeksu karnego zachodzi on, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do jego przekroczenia (to 0,25 mg alkoholu w 1 dm³ wydychanego powietrza).
Jakie mogą być konsekwencje jazdy na nartach lub desce snowboardowej w stanie nietrzeźwości? Po pierwsze taka osoba może zostać wyproszona lub niewpuszczona na stok narciarski, o czym mówi pkt 2. art. 30. przytoczonej wcześniej ustawy:
Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim lub osoba przez niego upoważniona może odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie zorganizowanego terenu narciarskiego osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Źródło: Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich.
Dodatkowo niesforny narciarz lub snowboardzista może otrzymać mandatem w wysokości od 20 do 500 zł.
Jazda na nartach po alkoholu – limity i kary w wybranych krajach
Zasady dotyczące uprawiania narciarstwa czy snowboardingu po spożyciu alkoholu różnią się w poszczególnych krajach. W części z nich liczy się na rozsądek użytkowników stoków narciarskich i nie wprowadza się odgórnych limitów, a w innych są one takie same jak w Polsce.
W Szwajcarii, Czechach czy Niemczech nie wprowadzono limitu stężenia alkoholu we krwi, którego po przekroczeniu nie można już korzystać ze stoku narciarskiego. Pamiętajmy jednak, że osoba pijana, która stwarza zagrożenie, może zostać wyproszona ze stoku narciarskiego, stracić skipass i otrzymać grzywnę za niebezpieczną jazdę.
Natomiast w Austrii i Francji obowiązuje limit taki sam jak w Polsce, czyli do 0,5 promila. W przypadku tego drugiego kraju można dostać wysoką grzywnę (15 000 euro) lub w skrajnym wypadku trafić nawet na roku do więzienia.
Natomiast we Włoszech od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy. Na stoku można zostać wyrywkowo sprawdzonym na zawartość alkoholu we krwi. Limity są takie same jak w przypadku jazdy samochodem. Dopuszczalne jest do 0,5 promila, od 0,5 do 0,8 promila zagrożone jest grzywną od 250 do 1 000 euro, a powyżej 0,8 promila pijanego narciarza czeka sprawa karna!
Ubezpieczenie na narty – czy chroni turystów po spożyciu alkoholu?
Wybierając się na narty za granicę, zawsze warto kupić ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o ochronę podczas uprawiania narciarstwa i snowboardingu. Dzięki temu otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela, gdy przydarzy nam się wypadek lub my go spowodujemy – musimy wtedy posiadać OC sportowe na narty.
Co w takim razie z jazdą na nartach czy desce snowboardowej po alkoholu? Czy jeśli w danym kraju jest ona legalna, to bez problemów otrzymamy odszkodowanie? Odpowiedź może być w takiej sytuacji jedna – to zależy od warunków ochrony naszego ubezpieczenia. O co dokładnie w tym chodzi?
Ubezpieczyciele określają, w jakich sytuacjach i na jakich zasadach działa oferowana przez nich ochrona dla poszczególnych ubezpieczeń zawartych w pakiecie, który ogólnie nazywamy ubezpieczeniem na narty – na pewno w jego skład wejdzie ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, a może być także NNW czy OC sportowe (w życiu prywatnym).
Kiedyś wykupywało się osobno klauzulę alkoholową, która rozszerzała ochronę o wypadki, do których doszło po spożyciu napojów procentowych. Obecnie u większości ubezpieczycieli standardem jest, że ubezpieczenie turystyczne chroni w przypadku zdarzeń, do których doszło po spożyciu alkoholu – dotyczy przede wszystkim kosztów leczenia i NNW, rzadziej OC w życiu prywatnym.
Uwaga!
Ochrona ubezpieczeniowa zdarzeń po spożyciu alkoholu różni się u poszczególnych ubezpieczycieli!
Ubezpieczenie narciarskie a spożycie alkoholu – przegląd zapisów w OWU
Ogólne warunki ubezpieczenia to dokument przygotowywany przez ubezpieczycieli, który zawiera szczegółowe informacje o zasadach działania ubezpieczeń. W przypadku ubezpieczenia turystycznego znajdziemy w nim dokładny opis generalnych warunków ochrony oraz tych szczegółowych dla konkretnych produktów ubezpieczeniowych. Przyjrzyjmy się informacją o alkoholu zawartym w OWU!
AXA Partners
Ubezpieczyciel wskazuje w ogólnych warunkach ubezpieczenia, że ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance obejmuje ochroną zdarzenia po spożyciu alkoholu we wszystkich wariantach do wysokości sumy ubezpieczenia. Informację tę można znaleźć w tabeli świadczeń i limitów.
Natomiast ubezpieczyciel nie chroni ubezpieczonego, gdy szkoda powstanie w czasie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości bądź po spożyciu alkoholu – zapis z generalnych wyłączeń, więc dotyczy wszystkich ochron oferowanych w pakiecie ubezpieczenia turystycznego.
AXA Partners nie zapewnia wsparcia ubezpieczonemu turyście (narciarzowi) z OC w życiu prywatnym w przypadku spowodowania szkody na osobie lub mieniu w stanie nietrzeźwości bądź po spożyciu alkoholu.
Generali
W ramach ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance ubezpieczony otrzyma wsparcie Generali również w przypadku zdarzeń, do którego doszło po spożyciu przez niego alkoholu. Jedynym wyłączeniem w assistance jest odmowa wpłaty kaucji za ubezpieczonego, gdy zdarzenie miało miejsce pod wpływem alkoholu.
OC w życiu prywatnym w ubezpieczeniu turystycznym Generali, z myślą o podróży obejmuje ochroną zdarzenia po alkoholu. Co ważniejsze, alkohol nie stanowi wyłączenia, więc jeśli turysta (narciarz) będzie sprawcą przypadkowej szkody na osobie trzeciej, to ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania – na przykład jak ubezpieczony niechcący wjedzie w innego narciarza.
Należy jednak pamiętać, że w OC życiu prywatnym Generali obowiązują pewne ograniczenia. Na przykład, gdy ubezpieczony narciarz nie przestrzega obowiązujących zasad bezpieczeństwa, choćby jeździ na nartach z większym limitem alkoholu we krwi, niż w danym miejscu jest dopuszczalny, to ubezpieczyciel może odmówić wsparcia z OC w życiu prywatnym, gdy stan ten miał wpływ na zdarzenie.
Generali wyłącza z ochrony NNW zdarzenia, które wynikają z alkoholizmu i prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu.
mtu24.pl
Ubezpieczyciel w ogólnych warunkach ubezpieczenia nie odnosi się wprost do alkoholu. Jednak w wyłączeniach znajdziemy informację, że nie ponosi on odpowiedzialności za szkody, które są wynikiem przestępstwa.
Na stokach we Włoszech za jazdę na nartach lub snowboardzie z ponad 0,8 procentem alkoholu we krwi grozi sprawa karna (przestępstwo nie wykroczenie). Gdy w takim stanie narciarz spowoduje szkodę lub sam ulegnie wypadkowi, to może nie otrzymać wsparcia ubezpieczyciela.
Proama
Zasady dotyczące ochrony po spożyciu alkoholu są takie same jak w Generali, ponieważ Proama jest częścią międzynarodowej Grupy Generali (zasady opisane powyżej).
SIGNAL IDUNA
Bez dodatkowych opłat SIGNAL IDUNA zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń, do których doszło po spożyciu przez ubezpieczonego alkoholu. Jednak od tej zasady obowiązują dwa wyjątki – prowadzenie pojazdów po alkoholu i ochrona OC.
Ubezpieczyciel wyłącza swoją odpowiedzialność we wszystkich ryzykach (między innymi kosztów leczenia, assistance, NNW), w przypadku prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu, gdy jego stężenie przekracza 0,5 promila (o,25 mg na 1 dm³ wydychanego powietrza).
SIGNAL IDUNA wskazuje w wyłączeniach także, że ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie zadziała, gdy szkoda powstanie w związku ze spożyciem alkoholu.
UNIQA
W generalnych wyłączeniach – dotyczą wszystkich ryzyk – ubezpieczyciel wskazuje, że nie ponosi odpowiedzialności za szkody związane z alkoholizmem i jego skutkami oraz te powstałe w związku z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu.
Natomiast ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie będzie wsparciem dla ubezpieczonego, który wyrządził szkodę po spożyciu alkoholu, jeśli jego stan miał wpływ na zdarzenie.
Wiener
Ubezpieczyciel wskazuje, że ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym chronią ubezpieczonego w przypadku zdarzeń pod wpływem alkoholu bez względu na jego zawartość we krwi, o ile nie są takie zdarzenia wymienione w wyłączeniach.
Jak wszyscy ubezpieczyciel Wiener również zamieszcza w wyłączeniach prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu (także innego pojazdu). Natomiast ubezpieczenie kosztów leczenia nie zadziała w przypadku zatrucia alkoholem – Wiener nie pokryje kosztów z leczeniem takiego stanu.
Natomiast OC w życiu prywatnym nie zadziała, gdy ubezpieczony spowoduje szkodę w wyniku przestępstwa. Tutaj również można podać przykład włoskich stoków i jazdy na nartach ze stężeniem alkoholu we krwi powyżej o,8 promila.
You Can Drive
Brak informacji w ogólnych warunkach ubezpieczenia na temat alkoholu. Jednak ubezpieczyciel do wyłączeń zalicza szkody, do których doszło w wyniku przestępstwa.
Ubezpieczenie narciarskie z ochroną zdarzeń pod wpływem alkoholu – pełna ochrona od niecałych 9 zł za dzień!
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, standardem jest, że ubezpieczenie kosztów leczenia z assistance oraz NNW zapewnia ochronę zdarzeń pod wpływem alkoholu. Niektórzy ubezpieczyciele oferują także takie wsparcie w przypadku OC w życiu prywatnym – pod pewnymi warunkami.
Ile kosztuje więc takie ubezpieczenie na narty dla jednej dorosłej osoby, która wybiera się do Włoch? Sprawdźmy ceną za jeden dzień ochrony dla pakietu ubezpieczeń na narty z dodatkowymi NNW i OC w życiu prywatnym.
Ubezpieczyciel | Zakres ochrony | Cena za 1 dzień ochrony |
---|---|---|
AXA Partners | Koszty leczenia – 600 000 zł NNW – 50 000 zł OC – 250 000 zł Bagaż – 3 000 zł | 8,90 zł |
mtu24.pl | Koszty leczenia – 150 000 zł NNW – 30 000 zł OC – 50 000 zł Bagaż – 2 000 zł | 9,40 zł |
SIGNAL IDUNA | Koszty leczenia – 174 296 zł NNW – 15 000 zł OC – 130 722 zł Bagaż – 1 000 zł | 9,48 zł |
You Can Drive | Koszty leczenia – 100 000 zł NNW – 10 000 zł OC – 50 000 zł | 9,60 zł |
UNIQA | Koszty leczenia – 750 000 zł NNW – 50 000 zł OC – 250 000 zł Bagaż – 3 000 zł | 10,20 zł |
Proama | Koszty leczenia – 200 000 zł NNW – 10 000 zł OC – 50 000 zł | 13,60 zł |
Generali | Koszty leczenia – 300 000 zł NNW – 15 000 zł OC – 50 000 zł | 14,60 zł |
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [13.01.2024].
Przed wyborem ubezpieczenie na narty koniecznie powinniśmy zajrzeć do szczegółów oferty, by wybrać ochronę najlepiej dopasowaną do celów i potrzeb wyjazdu. Nie zawsze niższa cena jest najlepsza!
Podsumowanie
- W Polsce zabronione jest uprawianie narciarstwa i snowboardingu w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).
- Grozi za to mandat do 500 zł oraz nakaz opuszczenia zorganizowanego terenu narciarskiego.
- W Austrii, Francji i Włoszech dopuszczalna jest jazda na nartach do 0,5 promila.
- W Szwajcarii, Niemczech i Czechach nie obowiązują limity stężenia alkoholu we krwi na stoku.
- Obecnie standardem jest, że ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance i NNW zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń po alkoholu (z niewielkimi wyjątkami).
- Wielu ubezpieczycieli oferuje także OC w życiu prywatnym, które chroni w przypadku zdarzeń po alkoholu, jeśli stan ten nie wpłynął na to zdarzenie.
- Do najczęstszych wyłączeń zalicza się prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu.
- Ubezpieczenie narciarskie z pełną ochroną (ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, NNW i OC w życiu prywatnym) można kupić już od 9 zł za dzień ochrony (przykład dla Włoch).
FAQ – najczęściej zadawane pytania o jazdę na nartach po alkoholu
Przepisy prawa w Polsce dopuszczają jazdę na nartach czy snowboardzie ze stężeniem alkoholu poniżej 0,5 promila. Limit ten dotyczy zorganizowanych terenów narciarskich, czyli korzystania z przygotowanych stoków narciarskich, na które wykupuje się karnet.
Za uprawianie narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanym terenie narciarskim w Polsce w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi mandat od 20 do 500 zł. Zarządca może nakazać opuszczenie takiego terenu lub odmówić wstępu pijanej osobie.
Nie. Takich limitów nie ma w Szwajcarii, Niemczech czy Czechach. Są natomiast we Włoszech, Austrii i Francji. Jednak brak ograniczeń nie oznacza, że można całkowicie pijanym jeździć na nartach. Stwarzanie zagrożenia na stoku jest karalne, można dostać grzywnę czy zostać wyproszonym z terenu narciarskiego.
Z reguły tak, ponieważ obecnie standardem jest, że ubezpieczenie kosztów leczenia, assistance i NNW zapewnia ochronę w przypadku zdarzeń po alkoholu. Choć są pojedyncze wyłączenia, na przykład prowadzenie pojazdów mechanicznych po alkoholu. Wielu ubezpieczyciele zapewnia także ochronę w ramach OC w życiu prywatnym, gdy ubezpieczony jest po spożyciu alkoholu, a jego stan nie wpłynął na zajście zdarzenia.
Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112081241/U/D20111241Lj.pdf
Dołącz do dyskusji