Data dodania: 04 lipca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Ubezpieczenie turystyczne na Cypr zaledwie za 3,14 zł/dzień!

Dla jednych to wyspa Afrodyty, dla innych wyspa kotów, a dla wszystkich bez wyjątku świetne miejsce na spędzenie wakacji. Cypr, bo o nim mowa, jest znany z długiej i burzliwej historii, wielokulturowości, pięknych plaż, mnóstwa słonecznych dni w roku oraz… podziału na dwie części. W artykule przeczytasz wszystko, co warto wiedzieć przed podróżą na tę śródziemnomorską wyspę.
ubezpieczenie na cypr
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Które miejsca warto odwiedzić na Cyprze?
  2. Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby wjechać na Cypr?
  3. Czy na Cyprze jest bezpiecznie?
  4. Jak zadbać o zdrowie i higienę na Cyprze?
  5. Jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Cyprze?
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Cypr?
  7. Co przyciąga turystów na Cypr?

Co musisz zobaczyć na Cyprze? [ATRAKCJE TURYSTYCZNE]

Sięgające pradawnych czasów stanowiska archeologiczne. Ruiny i pozostałości po imponujących twierdzach i zamkach. Piękne świątynie stanowiące część światowego dziedzictwa. Pełne atrakcji miasta i urokliwe wioski. Zachwycające cuda przyrody. To tylko część tego, co czeka na Was na Cyprze. Co szczególnie warto tam zobaczyć?

atrakcje na cyprze

Nikozja

Jedyna na świecie podzielona stolica, której północną (turecką) od południowej (greckiej) części oddziela tzw. Zielona Linia patrolowana przez siły pokojowe ONZ. Jej przekraczanie nie stanowi jednak problemu, dzięki czemu można spokojnie poznawać liczne atrakcje tego historycznego miejsca. Wśród nich m.in. renesansowe fortyfikacje obronne, katedrę św. Zofii (obecnie meczet Selima), Büyük Han (Wielki Zajazd) czy muzea (np. Muzeum Cypru, Muzeum Bizantyńskie).

Pafos

Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto na zachodnim wybrzeżu, które stanowi połączenie kurortu turystycznego ze stanowiskiem archeologicznym Nea Pafos. Do zobaczenia oprócz rozległych pozostałości po czasach starożytnych są m.in. Grobowce Królewskie czy Zamek w Pafos.

Limassol

Drugie co do wielkości miasto Cypru, w którym ślady dawnej historii łączą się z nowoczesnością. W pobliżu znajdują się również m.in. średniowieczna twierdza krzyżowców w Kolossi oraz ruiny starożytnego miasta Kurion.

Larnaka

Miasto powstałe w miejscu starożytnego Kition, dziś będące popularnym wśród turystów kurortem znanym m.in. ze Słonego Jeziora, które w okresie zimowym upodobały sobie flamingi.

Famagusta

Przypominające muzeum na otwartym powietrzu miasto w północnej części wyspy, w którym znajdziemy m.in. imponujące mury miejskie, bizantyńskie świątynie czy katedrę przekształconą w meczet. Niedaleko od Famagusty leżą natomiast pozostałości starożytnej Salaminy.

Kyrenia

Główny ośrodek turystyczny w Cyprze Północnym, którego największą atrakcją jest monumentalny zamek i znajdujący się w nim wrak statku handlowego pochodzącego z czasów Aleksandra Wielkiego. Jest to najstarszy statek znaleziony kiedykolwiek w wodach Morza Śródziemnego.

Ayia Napa

Najpopularniejszy ośrodek turystyczny na Cyprze, który słynie z pięknych plaż, w tym najbardziej znanej plaży Nissi. Nieopodal znajduje się również park narodowy przy przylądku Cape Greco, który charakteryzuje się malowniczymi wapiennymi klifami.

Skała Afrodyty

Najbardziej znana cypryjska atrakcja, która wiąże się z kultem greckiej bogini miłości i piękna Afrodyty – patronki wyspy. Skała Afrodyty lub Petra tou Romiou to formacja skalna w wodach zatoki, gdzie z według mitu bogini miała się narodzić z piany morskiej. Jest ona położona przy drodze między Pafos a Limassol i dostępna do podziwiania bezpłatnie.

Góry Troodos

Pasmo górskie w południowo-zachodniej części wyspy z najwyższym szczytem – górą Olimp – o wysokości 1952 m n.p.m. Obszar jest znany z licznych szlaków pieszych i rowerowych, malowniczych wiosek i ozdobionych freskami bizantyńskich kościołów.

Wyjazd na Cypr – przygotuj dokumenty do kontroli

Cypr, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Dzięki temu można się tam udać z ważnym paszportem lub dowodem osobistym, przy czym podczas przekraczania granicy trzeba się liczyć z kontrolą dokumentów, ponieważ Republika Cypryjska nie należy do strefy Schengen. Pobyt na Cyprze do 4 miesięcy nie wymaga wizy i rejestracji.

Ważną informacją dla wybierających się na Cypr jest to, że na wyspie współistnieją dwa państwa – jest to związane z ciągnącym się latami i nierozwiązanym do dziś konfliktem pomiędzy grecką i turecką ludnością. Na południu znajduje się większa Republika Cypryjska zamieszkiwana przez cypryjskich Greków, z kolei Turcy zasiedlają Cypr Północny, który jest nieuznawany na arenie międzynarodowej (oczywiście za wyjątkiem Turcji) i zajmuje ok. 35% powierzchni wyspy. Choć przekraczanie granic lądowych między nimi nie stanowi problemu i może odbywać się zarówno na podstawie paszportu, jak i dowodu osobistego, inaczej jest z samym przybyciem na wyspę – to legalnie może się odbyć tylko przez lotniska i porty położone na południu.

alert
Uwaga

Jeżeli dostaniesz się na Cypr przez port lotniczy Ercan (obsługuje tylko loty z Turcji) lub porty morskie znajdujące się w Tureckiej Republice Północnego Cypru, nie będziesz mógł przekroczyć granicy z Cyprem Południowym. Legalnie granicę Republiki Cypryjskiej można przekroczyć wyłącznie na lotniskach w Larnace i Pafos oraz w portach morskich w Larnace, Limassol, Pafos i Latchi.

Bezpieczeństwo na Cyprze

Cypr jest uznawany za bezpieczny kraj. Nie występuje tam szczególne zagrożenie przestępczością pospolitą ani atakiem terrorystycznym, przez co polski MSZ zaleca podróżującym zachowanie zwykłej ostrożności.

Co innego tyczy się podróżowania do Cypru Północnego, gdzie zalecana jest szczególna ostrożność. Ponieważ Polska nie uznaje i nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z tym państwem, w razie kłopotów na jego terytorium polscy turyści nie będą mogli liczyć na pomoc konsularną.

Rodzaj zagrożeniaCo zrobić, żeby zminimalizować ryzyko?
KradzieżeWarto podróżować zarówno z paszportem, jak i dowodem osobistym, a jeden z dokumentów trzymać w bezpiecznym miejscu (np. w sejfie hotelowym).
Środki płatnicze i gotówkę należy rozdzielić np. pomiędzy kilku podróżujących lub umieścić w różnych bagażach.
Nie należy zostawiać bagażu bez opieki i na widocznym miejscu w samochodzie.
Wykup polisę dla podróżnych z ubezpieczeniem bagażu i pomocą assistance w razie utraty pieniędzy/dokumentów.
Pożary i trzęsienia ziemiZapoznaj się z informacjami MSZ na temat katastrof naturalnych.
Przed wyjazdem sprawdź informacje dotyczące pożarów lasów za pomocą European Forest Fire Information System.
W przypadku zarządzenia ewakuacji stosuj się do poleceń służb.
Zarejestruj się w systemie Odyseusz.
Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje skutki katastrof naturalnych.
TerroryzmSprawdź stopień zagrożenia terrorystycznego na stronie MSZ.
Zachowaj ostrożność w miejscach narażonych na ataki, zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi.
Zarejestruj się w systemie Odyseusz.
Rozszerz ubezpieczenie o ochronę na wypadek aktów terroru.

Zdrowie i higiena na Cyprze

Cypr leży w strefie klimatu subtropikalnego, co oznacza temperatury wyższe lub znacznie wyższe od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Mimo że przed wyjazdem na wyspę Afrodyty nie są wymagane dodatkowe szczepienia, trzeba się do niego przygotować, uwzględniając różnicę w panujących w obydwu krajach warunkach pogodowych.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą lekkiej i wygodnej odzieży, nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych, a także o stosowaniu kremów z filtrem i częstym nawadnianiu organizmu (nie zaleca się picia wody z kranu, lepiej kupić butelkowaną lub używać butelki z filtrem). Bez tego można się narazić na poważne problemy zdrowotne, które zagrażają zwłaszcza dzieciom i osobom starszym. Ważna jest także odpowiednio wyposażona apteczka, w której powinny się znaleźć m.in. leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciwalergiczne.

info
Czy wiesz, że…

Cypr zdecydowanie nie jest dobrym miejscem dla osób uczulonych na kocią sierść. Futrzastych zwierząt jest tam ponoć więcej niż mieszkańców, a że są traktowane z szacunkiem, dokarmiane i przyzwyczajone do ludzi, to nie stronią od obecności turystów. A skąd wzięły się koty na Cyprze? Według legendy odpowiada za to matka cesarza Konstantyna – św. Helena – która wpadła na pomysł sprowadzenia zwierząt na wyspę, aby zwalczyć w ten sposób plagę jadowitych węży.

Niestety, nawet najlepiej przygotowana i wyposażona apteczka podróżna może okazać się niewystarczająca, jeśli podczas wyjazdu dopadnie nas poważniejsza choroba lub zdarzy się nieszczęśliwy wypadek. Koniecznością może się wówczas okazać skorzystanie z pomocy miejscowej służby zdrowia, do czego przyda się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Wyrabiany bezpłatnie w oddziałach NFZ dokument pozwala uzyskać niezbędną pomoc medyczną w obcym kraju, jednak ma pewne ograniczenia. Nawet z EKUZ na Cyprze trzeba będzie zapłacić lub dopłacić za niektóre świadczenia.

Rodzaj świadczenia na CyprzeKoszt z EKUZKoszt bez EKUZ
Wizyta u lekarza ogólnego6 euromin. 40 euro
Wizyta u lekarza specjalisty10 euro (ze skierowaniem),
25 euro (bez skierowania)
min. 40 euro
Hospitalizacjabezpłatnieok. 90 euro za dzień
Źródło: https://www.gov.pl/web/cypr/informacje-dla-podrozujacych.

Jeszcze więcej będzie kosztować leczenie w placówkach prywatnych na Cyprze, które w ogóle nie jest refundowane – ceny zaczynają się od 50 euro za wizytę u specjalisty i 120 euro za dobę w szpitalu. W pełni płatny jest także transport medyczny do kraju, którego koszty mogą wynieść kilkadziesiąt tysięcy euro. Można ich jednak uniknąć, wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, którego ochrona w przeciwieństwie do EKUZ nie jest ograniczona przepisami w danym kraju, a wyłącznie sumą ubezpieczenia wybraną przez podróżnego.

alert
Uwaga

Karta EKUZ nie obowiązuje w Cyprze Północnym. Koszty leczenia w tej części wyspy może pokryć prywatne ubezpieczenie turystyczne – jeśli go nie posiadasz, zapłacisz za wszystko z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie turystyczne na Cypr – jak wybrać?

Cypr to kraj, który podróżni odwiedzają w jednym celu – wygrzania się w promieniach tamtejszego słońca. Potwierdzają to dane porównywarki ubezpieczeń turystycznych Mubi, zgodnie z którymi niemal wszyscy podróżni szukający polisy na taki wyjazd oznaczali jako jego cel wypoczynek i zwiedzanie.

W jakim celu Polacy wyjeżdżają na Cypr?Procent wyjeżdżających
Wypoczynek i zwiedzanie99,20%
Nurkowanie0,44%
Uprawianie sportów ekstremalnych0,29%
Jazda na nartach i snowboardzie0,07%
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (2024).

Jakie ubezpieczenie wybrać na taki wyjazd? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Jest to podstawowy element polisy, który pozwala ubezpieczonemu nie martwić się rosnącymi rachunkami za pomoc zdrowotną w obcym kraju – wszystkie je pokryje ubezpieczyciel, o ile tylko nie przekraczają kwoty wskazanej podczas wyboru ochrony.

Samo pokrycie kosztów leczenia to jednak nie wszystko. Wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto też zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia NNW, bo im ona wyższa, tym większe otrzymasz odszkodowanie w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pobytu za granicą. Polisa OC w życiu prywatnym sprawi natomiast, że sam nie zapłacisz odszkodowania innej osobie, która ucierpi w spowodowanym przez Ciebie wypadku – wszystkim zajmie się Twój ubezpieczyciel.

Jeśli natomiast wakacje na Cyprze zamierzasz spędzić aktywnie, korzystając np. z bogatej oferty uprawiania sportów wodnych, pamiętaj koniecznie o ubezpieczeniu sportowym i sprzętu sportowego. Dla miłośników większej dawki adrenaliny rozsądną decyzją będzie z kolei rozszerzenie ochrony o ryzyko uprawiania sportów ekstremalnych.

info
Czy wiesz, że…

Zastanawiasz się, skąd wśród szukających ubezpieczenia na Cypr miłośnicy jazdy na nartach i snowboardzie? To nie błąd! Na wyspie we wschodniej części Morza Śródziemnego można uprawiać sporty zimowe – konkretnie w górach Troodos, gdzie zaledwie godzinę jazdy od Nikozji mieści się ośrodek narciarski z 4 wyciągami i łącznie 4 km tras. Śnieg w tych rejonach to wbrew pozorom nic niezwykłego, a odpowiednie warunki dla narciarzy występują co roku od stycznia do marca.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Cypr? Ceny już od 22 zł za tydzień

Ceny ubezpieczenia turystycznego różnią się oczywiście w zależności od wielu czynników. Na koszt polisy wpływają:

  • liczba ubezpieczonych,
  • wiek ubezpieczonych,
  • kierunek wyjazdu,
  • długość wyjazdu,
  • zakres ochrony.

Przy wyborze odpowiedniej polisy należy się kierować przede wszystkim naszymi własnymi potrzebami. Trudno podejrzewać, by relaksujący urlop, który zamierzamy spędzić na plażowaniu i zwiedzaniu, potrzebował ochrony na kilka milionów złotych, więc nie ma potrzeby za taką przepłacać. Z drugiej strony z oszczędnościami nie warto oczywiście przesadzać – pamiętaj, że w razie wyczerpania się sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL), będziesz musiał pokryć resztę wydatków z własnej kieszeni!

Biorąc to pod uwagę, sprawdziliśmy ceny trzech wariantów ubezpieczenia (najtańsze, standardowe, najdroższe) w kilku towarzystwach. W każdym przypadku ochrona dotyczy 27-letniego turysty, który zamierza spędzić tydzień na Cyprze na wypoczynku i zwiedzaniu.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena i zakres najtańszej polisyCena i zakres standardowej polisyCena i zakres najdroższej polisy
mtu24.pl22 zł,
KL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
40 zł,
KL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
65 zł,
KL: 300 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
SIGNAL IDUNA25 zł,
KL: 86 572 zł,
NNW: 15 000 zł
48 zł,
KL: 173 144 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 858 zł,
Bagaż: 1000 zł
84 zł,
KL: 649 290 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 858 zł,
Bagaż: 2000 zł
Proama27 zł,
KL: 100 000 zł
39 zł,
KL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
54 zł,
KL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
UNIQA32 zł,
KL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
79 zł,
KL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
126 zł,
KL: 2 500 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 000 000 zł,
Bagaż: 7500 zł
Wiener36 zł,
KL: 173 144 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 215 zł
64 zł,
KL: 346 288 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 216 430 zł,
Bagaż: 1000 zł
125 zł,
KL: 649 290 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 432 860 zł,
Bagaż: 2000 zł
AXA Partners43 zł,
KL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
92 zł,
KL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
171 zł,
KL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł,
Bagaż: 6000 zł
Generali48 zł,
KL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
69 zł,
KL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
92 zł,
KL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (02.07.2024).

Dlaczego warto wybrać się na Cypr?

Cypr nie jest najbardziej oczywistym kierunkiem wakacyjnych podróży turystów z Polski, którzy częściej wybierają popularniejszą Grecję, Chorwację czy Turcję. Ci, którzy zdecydują się na wyrwanie z urlopowej rutyny i podróż na śródziemnomorską wyspę, z pewnością nie będą jednak tej decyzji żałować. Co czeka na nich na Cyprze?

  1. Słońce – Cypr charakteryzuje się stabilnym i ciepłym klimatem z wysoką średnią roczną temperatur (24°C), a dzięki ponad 300 słonecznym dniom w roku mamy gwarancję dobrej pogody.
  2. Plaże – długie, piaszczyste i czyste plaże na Cyprze należą do najpiękniejszych w basenie Morza Śródziemnego, a w połączeniu z przejrzystą, turkusową wodą i często spotykanymi na wybrzeżu formacjami skalnymi tworzą krajobraz jak z bajki.
  3. Historia – dzieje Cypru są długie i burzliwe, bo ze względu na swoje strategiczne położenie wyspa przez wieki przechodziła z rąk do rąk. Dzięki temu dziś można tam oglądać ślady po różnych cywilizacjach sięgające czasów antycznych.
  4. Wielokulturowość – podział wyspy między Greków i Turków sprawia, że odwiedzając Cypr, mamy możliwość poznania dwóch de facto odrębnych narodowości, kultur i państw.
  5. Kuchnia – położenie i historia Cypru mają wpływ także na jego kuchnię, która stanowi mieszankę tradycyjnych śródziemnomorskich smaków z wpływami wschodnimi, a jej wizytówką jest oczywiście grillowany ser halloumi.
  6. Aktywny wypoczynek – Cypr to raj dla miłośników wszelkiego rodzaju sportów wodnych (nurkowanie, surfing, żeglarstwo), ale nie tylko, bo położone na wyspie pasmo górskie Troodos umożliwia spędzenie długich godzin na pieszych lub rowerowych wycieczkach po malowniczych szlakach.
  7. Niewielkie odległości – wyspa nie jest duża i jeśli chcemy ją dobrze poznać, warto pomyśleć o wynajmie samochodu, bo utrzymane w dobrym stanie autostrady pozwalają szybko dostać się do każdego większego miasta.
  8. Koty – dla miłośników futrzastych zwierząt Cypr będzie prawdziwym rajem, bo są tam one dosłownie wszędzie.
info
Czy wiesz, że…

Latem na Cyprze występuje dwa razy więcej słonecznych dni niż w północnej Europie. Zimą jest ich nawet kilkukrotnie więcej.

Sekcja Q&A – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym na Cypr

Czy potrzebuję ubezpieczenia turystycznego na Cypr?

Polisa turystyczna nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie warto ją kupić przed podróżą na Cypr. Ubezpieczenie gwarantuje nam m.in. pokrycie kosztów leczenia w razie problemów zdrowotnych, a także wypłatę odszkodowania po doznaniu uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Jej ceny nie są wysokie – zaczynają się już od kilku złotych na dzień – w przeciwieństwie do kosztów leczenia na Cyprze, które nawet przy zwykłej wizycie lekarskiej mogą wynieść od kilkudziesięciu euro w górę.

Czy na Cyprze działa EKUZ?

Tak, ale nie wszędzie. Trzeba pamiętać, że Cypr dzieli się na grecką Republikę Cypryjską na południu oraz nieuznawany przez większość krajów na świecie turecki Cypr Północny. Przebywając w tej drugiej części wyspy, nie będziemy mogli liczyć na ochronę gwarantowaną przez EKUZ, więc o ile nie posiadamy prywatnego ubezpieczenia, ewentualne koszty leczenia poniesiemy w całości z własnej kieszeni.

Czy ubezpieczenie turystyczne działa na Cyprze Północnym?

Tak. W przeciwieństwie do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która nie gwarantuje ochrony w północnej części wyspy, ubezpieczenie turystyczne działa tak samo na całym Cyprze. Z polisą możemy być spokojni, że otrzymamy pomoc bez względu na to, gdzie będziemy się znajdować w czasie zachorowania lub wypadku.

Podsumowanie

  • Na Cypr można się dostać na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
  • Cypr jest podzielony na południową Republikę Cypryjskę zamieszkiwaną przez Greków i nieuznawany na arenie międzynarodowej turecki Cypr Północny. Granicę lądową między obydwoma częściami wyspy można swobodnie przekraczać, okazując paszport lub dowód osobisty.
  • Cypr jest bezpiecznym krajem, ale warto pamiętać, że w północnej części wyspy nie ma polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego i nie działa karta EKUZ.
  • Leczenie na Cyprze jest częściowo finansowane przez pacjenta nawet z kartą EKUZ. Przed podróżą warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa takie koszty.
  • Cypr przyciąga turystów piękną i słoneczną pogodą, bogatą historią i licznymi zabytkami oraz piękną przyrodą z piaszczystymi plażami i klifowymi wybrzeżami na czele.
  • Na Cyprze warto zwiedzić m.in. Nikozję, Pafos, Limassol i Larnakę. Najbardziej znany kurort turystyczny to Ayia Napa, z kolei najpopularniejszą atrakcją jest Skała Afrodyty.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!