Data dodania: 02 lipca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Jedna podróż, wiele atrakcji – jak wybrać ubezpieczenie na wycieczkę objazdową?

Podczas gdy jedni turyści pragną spędzić cały urlop na plaży, a do szczęścia wystarczy im piasek i woda, inni chcą zobaczyć jak najwięcej zabytków i poznać nowe miejsca. Biura podróży mają w swojej ofercie różnorodne wycieczki objazdowe po Europie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zorganizować taki wyjazd na własną rękę. Bez względu na to, którą opcję wybierzesz – pamiętaj o ubezpieczeniu.
wycieczka objazdowa europa
W tym artykule przeczytasz:
  1. Wycieczka objazdowa z biurem czy samodzielnie?
  2. O czym pamiętać przed podróżą po Europie?
  3. Czy EKUZ wystarczy na objazd po Europie?
  4. Czy ubezpieczenie z biura wystarczy na wycieczkę objazdową?
  5. Jakie ubezpieczenie na objazdówkę w Europie wybrać?
  6. Ile kosztuje polisa na podróż po Europie?

Objazdówka na własną rękę czy z biurem podróży?

Możliwości turystycznego wyjazdu są dziś praktycznie nieograniczone. Biura podróży prześcigają się w ofertach, proponując swoim klientom nie tylko wypoczynek w luksusowych kurortach, ale też przygotowując wycieczki objazdowe dla tych, którzy chcą jak najwięcej zobaczyć. Co znajdziemy wśród propozycji największych polskich touroperatorów? Poniżej kilka przykładów wycieczek dostępnych w sezonie letnim 2024.

  • Bałtyckie stolice – Tour de Baltica (Rainbow): wycieczka autokarowa, która obejmuje Wilno, Rygę, Tallinn, Helsinki, Sztokholm i Kopenhagę.
  • Czas na Bałkany (Rainbow): wycieczka autokarowa obejmująca przejazd przez Serbię, Macedonię, Albanię, Czarnogórę i Chorwację.
  • Wyspy Pacyfiku – zagubiony raj (Rainbow): wycieczka samolotowa obejmująca Hongkong, Singapur, Australię, Nową Zelandię, Samoa i Fidżi.
  • Bene! Lux! (Itaka): wycieczka autokarowa po krajach Beneluksu.
  • Orient Express (Itaka): wycieczka samolotowa do Turcji z przejazdem przez m.in. Stambuł, Ankarę, Kapadocję, Antalyę i Bursę.
  • Górskie wyzwania – w górach nieskończoności (Itaka): wycieczka samolotowa na trekking w gruzińskim Kaukazie.
info
Czy wiesz, że…

Wycieczki objazdowe proponowane przez biura podróży mogą obejmować zarówno tylko jeden kraj lub region, jak i kilka krajów – najczęściej sąsiadujących ze sobą. Mogą to być wyprawy tematyczne (np. kulinarne, historyczne), dla aktywnych (np. trekking, żagle, off-road), dopasowane do rodzin z dziećmi lub łączące zwiedzanie z wypoczynkiem. Różny jest też sposób transportu – od wycieczek autokarowych, przez przelot samolotem, aż po wyprawy zakładające samodzielny dojazd.

Jak widać, oferta biur podróży dotycząca wycieczek objazdowych jest bardzo szeroka i nie kończy się tylko na Europie. Jest to również opcja bardzo wygodna, bo to organizator takiej wyprawy zajmuje się wszystkimi kwestiami formalnymi, od transportu i zakwaterowania, po plan wycieczki, dodatkowe atrakcje i wyżywienie. My tylko wsiadamy na pokład autokaru lub samolotu i dajemy się porwać przygodzie.

Oczywiście taka przyjemność swoje kosztuje i ma też pewne wady, dlatego część turystów rezygnuje z pośrednictwa biura i postanawia zorganizować wycieczkę objazdową na własną rękę. Czy to dobre rozwiązanie? Poniżej zebraliśmy wady i zalety wycieczek objazdowych z biurem i samodzielnie.

Zalety wycieczek objazdowych

Wycieczka objazdowa z biurem podróżyWycieczka objazdowa na własną rękę
organizator zajmuje się formalnościamimasz pełną kontrolę nad trasą i programem wycieczki
masz opiekę i wsparcie profesjonalnego przewodnikanie zależysz od innych uczestników
masz opracowany plan podróżymożesz dopasować koszty do własnych możliwości finansowych
możesz zwiedzić wiele atrakcji w krótkim czasiemożesz w dowolnym momencie przerwać podróż
Opracowanie własne.

Wady wycieczek objazdowych

Wycieczka objazdowa z biurem podróżyWycieczka objazdowa na własną rękę
nia masz wpływu na koszty wycieczkimusisz samodzielnie zaplanować i zarezerwować noclegi
nie masz wpływu na trasę, noclegi i plan wycieczkimusisz sam opracować plan zwiedzania i atrakcji
musisz trzymać się napiętego harmonogramumusisz sam zająć się formalnościami (np. dokumenty, ubezpieczenie)
jesteś uzależniony od innych podróżnychzmęczenie kierowcy w razie podróżowania własnym samochodem
Opracowanie własne.

Objazdowa podróż po Europie – jak zaplanować?

Decydując się na wycieczkę objazdową na własną rękę, trzeba będzie wszystko dokładnie zaplanować. Spontaniczność jest oczywiście możliwa i ubarwia podróżowanie, ale lepiej nie zostawiać całej podróży ślepemu losowi. Jakie kwestie powinieneś wziąć pod uwagę?

  1. Na jak długo wyjeżdżasz?

Kluczowa sprawa, dzięki której można ustalić całą resztę, począwszy od zaplanowania trasy i atrakcji, na spakowaniu odpowiedniej ilości bagażu skończywszy.

  1. Co chcesz zobaczyć?

Ustal priorytety – podróż może się różnie ułożyć, dlatego dobrze wiedzieć wcześniej, które atrakcje są najważniejsze, a które można ewentualnie pominąć.

  1. Jak będziesz podróżować?

Jeżeli samolotem, musisz odpowiednio wcześnie zadbać o bilety lotnicze i ewentualnie pomyśleć o wynajmie samochodu na miejscu. Jeżeli własnym autem, musisz pamiętać o sprawdzeniu jego stanu technicznego przed wyjazdem oraz o ubezpieczeniu (więcej informacji poniżej), a także wliczyć koszty benzyny.

  1. Jaką trasę obierzesz?

Chodzi nie tylko o wygodny dojazd, ale też takie zaplanowanie drogi, aby móc łatwo zaliczać kolejne atrakcje bez nadrabiania niepotrzebnego dystansu.

  1. Gdzie będziesz spać?

Możesz zarezerwować noclegi z wyprzedzeniem, co jednak sprawi, że będziesz musiał trzymać się ustalonego planu. Jeśli wolisz działać spontanicznie, możesz szukać miejsca do zatrzymania się na noc na bieżąco. Warto też przemyśleć rodzaj noclegu – potrzebujesz hotelu, wystarczy Ci hostel, a może w pełni zadowoli Cię miejsce na polu kempingowym?

  1. Ile możesz wydać?

Zastanów się, jakim budżetem dysponujesz i staraj się go nie przekraczać. Pamiętaj, że nie da się z góry przewidzieć wszystkich wydatków, dlatego warto zawsze mieć jakiś zapas pieniędzy.

  1. Co musisz ze sobą zabrać?

Podróżowanie własnym samochodem ułatwia sprawę i umożliwia zabranie większej ilości bagażu. W przypadku samolotu musisz się bardziej ograniczyć, pamiętając o niezbędnych rzeczach, jak dokumenty, leki czy odzież na różne warunki pogodowe.

info
Czy wiesz, że…

Przed wyjazdem za granicę samochodem trzeba zadbać o kilka spraw. Podstawą jest sprawdzenie stanu technicznego auta, aby mieć pewność, że wytrzyma ono długą podróż. Oczywiście musisz zabrać ze sobą prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczenia OC. W większości europejskich krajów polskie ubezpieczenie będzie wystarczające, ale w niektórych przypadkach (m.in. Albania, Macedonia Północna, Turcja) będziesz potrzebować Zielonej Karty lub ubezpieczenia granicznego. Warto też pomyśleć o dodatkowej ochronie AC lub assistance – to drugie możesz nabyć w wersji krótkoterminowej np. na 15 lub 30 dni.

EKUZ na wycieczkę objazdową po Europie

Kolejną kwestią, o której nie można zapominać przy planowaniu podróży po Europie, jest bezpieczeństwo. Podczas wyjazdu może dojść do różnych nieprzewidzianych sytuacji, w wyniku których będziesz potrzebować pomocy medycznej, a ta za granicą jest płatna. Aby uniknąć ponoszenia przynajmniej części kosztów, powinieneś wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

EKUZ jest dostępna bezpłatnie dla każdej osoby ubezpieczonej w polskim systemie służby zdrowia. Można ją otrzymać po złożeniu odpowiedniego wniosku w oddziale NFZ. Dzięki niej możesz liczyć na otrzymanie pomocy medycznej za granicą, w przypadkach gdy zagrożone jest Twoje życie lub zdrowie.

Karta nie musi jednak gwarantować bezpłatnej opieki zdrowotnej – w zależności od zasad panujących w danym kraju, pacjent będzie musiał pokryć część lub całość kosztów leczenia. Nie mają przy tym znaczenia zasady obowiązujące w Polsce. Przebywając za granicą, jesteś traktowany tak samo, jak obywatele kraju, w którym się znajdujesz. Może się więc okazać, że nawet mimo posiadania EKUZ, będziesz musiał zapłacić za pobyt w szpitalu, wykonane badania czy wizytę u lekarza za granicą.

alert
Uwaga

EKUZ działa tylko w krajach członkowskich UE i EFTA. Karta nie zagwarantuje Ci pomocy m.in. w Albanii, Czarnogórze, Macedonii Północnej czy Turcji.

Ponadto trzeba pamiętać, że EKUZ ma też inne ograniczenia, przede wszystkim gwarantując tylko niezbędną pomoc w ramach publicznej służby zdrowia. O jej dokładnym zakresie w każdym przypadku decydować będzie lekarz prowadzący. Nigdy natomiast karta nie pokryje:

  • kosztów leczenia prywatnego i w placówkach prywatnych,
  • kosztów transportu medycznego do kraju,
  • kosztów ratownictwa,
  • kosztów planowanych zabiegów i operacji.

W większości wymienionych wyżej przypadków (za wyjątkiem planowanego leczenia) pomoże Ci natomiast prywatne ubezpieczenie turystyczne, którego jedynym ograniczeniem jest wybrana przez Ciebie suma ubezpieczenia.

Wycieczka objazdowa z biurem a ubezpieczenie

Wiesz już, że EKUZ może być niewystarczającym zabezpieczeniem na zagraniczną podróż. A co w przypadku, gdy wykupiłeś wycieczkę objazdową w biurze podróży, a w jej ramach touroperator zagwarantował Ci ochronę ubezpieczeniową? Czy to wystarczy?

Chociaż organizator wyjazdu ma obowiązek objąć jego uczestników ubezpieczeniem, przepisy nie wskazują zakresu takiej ochrony. Przez to polisa gwarantowana przez biuro podróży jest najczęściej podstawowym wariantem oferowanym przez ubezpieczyciela. To z kolei oznacza niską sumę ubezpieczenia kosztów leczenia i brak lub nieliczne rozszerzenia ochrony. Takie ubezpieczenie obejmuje najczęściej:

Podróżny nie może więc liczyć m.in. na pomoc assistance, ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie sportowe. Co więcej, niska suma gwarantowana ubezpieczenia KL wiąże się z tym, że w razie jej wyczerpania podróżny będzie musiał sam dopłacić brakującą kwotę. Oczywiście możesz wybrać ochronę o szerszym zakresie, bo zwykle biura podróży oferują taką możliwość za dodatkową dopłatą, ale wciąż będziesz ograniczony z góry narzuconymi warunkami, na które nie będziesz mieć żadnego wpływu.

info
Przykład

Marek wybrał się na wyprawę trekkingową w Alpy organizowaną przez biuro podróży. Podczas jednej ze wspinaczek poluzowało się jego zabezpieczenie, przez co spadł z niewysokiej półki skalnej. Niestety w wyniku upadku złamał nogę. Ponieważ do wypadku doszło na trudno dostępnym terenie, potrzebna była pomoc ratowników górskich w helikopterze. Następnie pechowy turysta trafił do szpitala, gdzie przeszedł operację, a na koniec trzeba było jeszcze zorganizować jego transport powrotny do kraju. Wszystko to złożyło się na koszt blisko 30 tys. euro. Niestety Marek nie wykupił przed podróżą ubezpieczenia, decydując się tylko na ochronę zapewnioną mu przez biuro podróży, która pokrywała koszty leczenia do 100 tys. zł. Resztę rachunku turysta musiał zapłacić samodzielnie.

Ubezpieczenie turystyczne na objazd po Europie

Skoro zarówno EKUZ, jak i ubezpieczenie z biura podróży są niewystarczającą ochroną na zagraniczny wyjazd, co pozostaje? Prywatne ubezpieczenie turystyczne, które można nabyć łatwo i szybko online w dowolnej chwili przed podróżą. Jak już wspomnieliśmy, taka polisa ma znacznie szerszy zakres ochrony niż EKUZ, możesz też dowolnie dopasować jej elementy do własnych potrzeb.

Jak w takim razie powinna wyglądać polisa ubezpieczenia turystycznego na objazdową podróż po Europie? Poniżej wymieniamy jej najważniejsze elementy.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Podstawa, którą znajdziesz w każdej polisie. Ubezpieczenie KL pokrywa wszelkie wydatki medyczne za granicą w tym m.in. koszty wizyt u specjalistów, hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, badań, zabiegów, zakupu leków czy transportu medycznego. Obejmuje ono zarówno leczenie w szpitalach publicznych, jak i w prywatnych gabinetach lub ośrodkach zdrowia. 

Kupując polisę, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia KL. Im on a wyższa, tym droższe ubezpieczenie, ale nie warto na niej oszczędzać, bo rachunki za leczenie za granicą mogą być znacznie bardziej kosztowne.

alert
Uwaga

Rekomendowana minimalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd w Europie to 30 000 euro. W przypadku podróży poza Europę powinna ona być wyższa i wynosić minimum 50 000 euro.

Ubezpieczenie akcji ratowniczej

Najczęściej mieści się w zakresie ubezpieczenia KL, ale zwróć uwagę na zawarte w polisie podlimity. W przypadku kosztów akcji ratowniczych mogą one być niższe. A na tym elemencie ochrony lepiej nie oszczędzać (zwłaszcza jeśli mamy w planach niebezpieczne aktywności), bo trzeba pamiętać, że o ile w Polsce za pomoc ratowników nie zapłacimy ani grosza, o tyle w większości krajów za granicą koszty ich pracy pokrywa w pełni turysta.

NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków to gwarancja wypłaty odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku. Im wyższą sumę ubezpieczenia wybierzemy, tym wyższa będzie ewentualna rekompensata.

Ubezpieczenie bagażu

Z niego ubezpieczyciel wypłaci Ci rekompensatę w razie uszkodzenia, zgubienia lub kradzieży bagażu. Niektóre towarzystwa oferują odszkodowanie także, jeśli nasze rzeczy opóźnią się lub zostaną zgubione przez linie lotnicze.

OC w życiu prywatnym

Rodzaj ochrony, który zabezpieczy Cię na wypadek szkód spowodowanych osobie trzeciej i jej ewentualnych roszczeń. Jak to działa? Jeżeli np. Ty lub Twoje dziecko uszkodzicie coś w hotelu, w którym mieszkacie, straty pokryje ubezpieczyciel.

Assistance podróżne

W ramach tej ochrony turysta może liczyć pomoc ubezpieczyciela w różnych aspektach – od informacji dostępnych na całodobowej infolinii, do porad prawnych czy pomocy tłumacza. Warto jednak pamiętać, że zakres dostępnych usług w podstawowym wariancie ochrony jest ograniczony i dopiero wybór wyższego pakietu zapewnia dodatkowe opcje.

info
Czy wiesz, że…

Ubezpieczenie turystyczne online możesz kupić w dowolnej chwili, ale jeżeli zrobisz to już w trakcie podróży, pamiętaj, że będzie Cię obowiązywał okres karencji, czyli czas, w którym ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności za powstałe szkody. Długość karencji może być różna w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych, wynosząc od kilku godzin do kilku dni. Szczegółowe informacje na jej temat znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Czy to wszystko? Oczywiście nie. Ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć o inne, dodatkowe opcje, które powinieneś wybierać pod kątem rodzaju Twojego wyjazdu i własnych potrzeb. Przykładowo, jeśli planujesz podczas wyjazdu aktywności fizyczne, warto zadbać o ubezpieczenie OC sportowe i ubezpieczenie sprzętu sportowego. W razie uprawiania ryzykownych dyscyplin, przyda się natomiast dodatkowa klauzula sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

O rozszerzeniu ochrony musisz też pamiętać, jeśli chorujesz przewlekle. Zwykłe ubezpieczenie kosztów leczenia nie pokryje wydatków, jeśli pomoc będzie związana z zaostrzeniem się objawów choroby, o której było Ci wiadomo przed wyjazdem. Od pewnego czasu nie trzeba się już natomiast martwić o wypadki, do jakich dojdzie w trakcie podróży pod wpływem alkoholu – obejmująca je klauzula alkoholowa to dziś standard już w niemal każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Polisa dla podróżujących po Europie – ceny nawet poniżej 5 zł za dzień ochrony!

Możliwości wybrania ochrony ubezpieczeniowej na wycieczkę objazdową po Europie są zatem naprawdę szerokie. Zależnie od tego, czy zamierzasz tylko zwiedzać i plażować, czy może planujesz też inne aktywności, powinieneś kupić taką polisę, która zapewni Ci wystarczające bezpieczeństwo. Zakres ochrony to jednak nie wszystko. Cena ubezpieczenia zależy też od:

  • kraju lub krajów, które zamierzasz odwiedzić,
  • czasu wyjazdu,
  • liczby i wieku podróżnych.

O jakich dokładnie kosztach jest mowa? Poniżej prezentujemy wybrane propozycje ubezpieczenia dla jednego, pary lub 4-osobowej rodziny turystów. W każdym przypadku polisa dotyczy 10-dniowej wycieczki objazdowej po krajach bałkańskich (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Serbia) i nie zawiera dodatkowych rozszerzeń.

Towarzystwo ubezpieczenioweWarunki ubezpieczeniaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
46 zł92 zł166 zł
WienerKL: 172 340 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 712 zł
51 zł103 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
55 zł110 zł209 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
57 zł114 zł228 zł
SIGNAL IDUNAKL: 172 340 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 129 255 zł,
Bagaż: 1000 zł
69 zł139 zł250 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
76 zł151 zł280 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
92 zł183 zł308 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (27.06.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o objazdową wycieczkę po Europie

Czy lepiej jechać na wycieczkę objazdową z biurem podróży, czy samodzielnie?

Każda opcja ma swoje wady i zalety. Wyjazd na własną rękę to przede wszystkim znacznie większa swoboda przy planowaniu trasy, postojów i atrakcji. Również koszty takiej podróży są zwykle niższe, zwłaszcza jeśli rozłoży się je na kilka osób. W przypadku wyjazdu z biurem cena będzie wyższa, a harmonogram sztywny, ale z drugiej strony nie musimy przejmować się załatwianiem formalności, szukaniem noclegów i planowaniem całej trasy.

Czy na podróż samochodem po Europie potrzebujesz Zielonej Karty?

W większości krajów w Europie w zupełności wystarczy Ci polska polisa ubezpieczenia OC. Zielonej Karty będziesz potrzebować, wjeżdżając do Albanii, Macedonii Północnej, Mołdawii, Ukrainy i Turcji. Z kolei w Kosowie, a także na Białorusi i w Rosji musisz kupić ubezpieczenie graniczne.

Czy EKUZ pokrywa wszystkie koszty leczenia za granicą?

Nie. Ochrona gwarantowana przez EKUZ nie obejmuje leczenia prywatnego, kosztów ratownictwa i transportu medycznego do kraju. Dodatkowo część kosztów leczenia w jej ramach może być współfinansowana przez pacjenta – to zależy od przepisów w danym kraju.

Jaki kraj wyjazdu wpisać w porównywarce ubezpieczeń w przypadku wycieczki objazdowej?

Jeżeli trasa Twojej podróży wiedzie przez kilka państw, powinieneś uwzględnić je wszystkie. Jako pierwszy możesz wpisać kraj, w którym spędzisz najwięcej czasu.

Podsumowanie:

  • Wycieczka objazdowa to popularny sposób podróżowania, który pozwala na odwiedzenie wielu różnych miejsc podczas jednego wyjazdu.
  • Wycieczkę objazdową można zaplanować na własną rękę lub kupić w biurze podróży.
  • Wybierając się na wycieczkę objazdową po Europie na własną rękę, trzeba pamiętać m.in. o dokładnym wytyczeniu trasy przejazdu, zaplanowaniu noclegów i ustaleniu, jakie atrakcje nas interesują.
  • Bardzo ważnym elementem wycieczki objazdowej jest ubezpieczenie – można je kupić na własną rękę lub zostać przy ochronie oferowanej przez biuro podróży, która ma jednak węższy zakres.
  • Karta EKUZ to dobre rozwiązanie na podróż po Europie, ale trzeba pamiętać, że ma ona ograniczenia i nie zastępuje prywatnego ubezpieczenia turystycznego.
  • Polisa dla podróżujących po Europie powinna zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na odpowiednio wysoką sumę, ochronę NNW i assistance.
  • Dodatkowo do ubezpieczenia można dobrać m.in. OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!