Data dodania: 10 kwietnia 2024 Autor: Tomasz Sowa

Ubezpieczenie turystyczne a ciąża – jak bezpiecznie podróżować w ciąży?

Wakacje w ciąży to znakomity pomysł, ponieważ przez pierwszy rok lub dwa po porodzie sił i możliwości na zwiedzanie nie będzie bądź będzie ich niewiele. Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne? Jakie wsparcie dla kobiet w ciąży zapewnia ubezpieczenie turystyczne? Czy będąc w ciąży, można latać bez ograniczeń? Podpowiadamy!
ciąża a ubezpieczenie
Lista zagadnień dotyczących ubezpieczenia turystycznego a ciąży poruszana w tym artykule:
  1. Ochrona ubezpieczenia turystycznego a ciąża
  2. Wybór ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży
  3. EKUZ a ciąża
  4. Bezpieczne podróżowanie w ciąży
  5. Lot samolotem a ciąża
  6. Cena ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży

Ciąża a ubezpieczenie turystyczne – jaką ochronę zapewnia?

Ubezpieczenie turystyczne kupujemy przede wszystkim po to, by otrzymać wsparcie w razie choroby lub wypadku podczas podróży zagranicznej. Najistotniejszym elementem z perspektywy podróżujących jest pokrycie kosztów leczenia, które w innych krajach mogą być bardzo wysokie. A co w takim razie z porodem i w razie komplikacji ciąży? Czy zapisy z OWU mówią cokolwiek o ochronie ubezpieczeniowej ciężarnych kobiet?

Większość ubezpieczycieli wymienia ciąże i poród jako jedno z wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Jednak zawsze znajduje się tam dopisek, że nie dotyczy to ciąży i porodu do określonego tygodnia – zazwyczaj jest to 32 tydzień.

UbezpieczycielKoszty leczenia i assistance związane z ciążą
AXA PartnersOchrona do 32 tygodnia ciąży
GeneraliPokrycie kosztów porodu, który nastąpił do 32 tygodnia ciąży i związana z nim opieka nad matką i dzieckiem do sumy 2 000 euro
Jedna wizyta lekarska w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia związanego z ciążą z wyłączeniem samego porodu oraz transport do placówki medycznej do kwoty 150 euro
mtu24.plOchrona obejmuje poród do 32 tygodnia
ProamaPokrycie kosztów porodu, który nastąpił do 32 tygodnia ciąży i związana z nim opieka nad matką i dzieckiem do sumy 2 000 euro
Jedna wizyta lekarska w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia związanego z ciążą z wyłączeniem samego porodu oraz transport do placówki medycznej do kwoty 150 euro
SIGNAL IDUNAOchrona obejmuje przedwczesny poród i powikłania do 32 tygodnia do wysokości sumy ubezpieczenia łącznie na matkę i dziecko
UNIQAOchrona do 32 tygodnia ciąży
WienerOchrona obejmuje poród do 32 tygodnia
Ubezpieczyciel nie odpowiada za koszty związane z połogiem lub leczeniem i opieką nad dzieckiem oraz matką po porodzie bez względu na tydzień porodu
You Can DriveOchrona do 32 tygodnia ciąży
Źródło: Opracowanie własne IZI na podstawie OWU.

W wyłączeniach odpowiedzialności znajduje się także przerywanie ciąży, chyba że jest ono wykonane w celu ratowania życia albo zdrowia, a taki zabieg jest dopuszczalny przez prawo państwa, na którym jest dokonany.

Wybór ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży – na co zwrócić uwagę?

Kobieta w ciąży planuje kupić ubezpieczenie turystyczne. Wraz z partnerem jeszcze przed porodem zamierzają wybrać się na tygodniowe wakacje. Czy w takim razie para powinna szukać jakiegoś specjalnego ubezpieczenie podróżnego? Czy muszą obawiać się wyższej składki?

Absolutnie nie! Ubezpieczyciele nie pytają o ciąże w formularzu przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej. Tak więc warunki ochrony będą dokładnie takie same dla kobiety w ciąży, jak i dla partnera. Pamiętajmy jednak o zapisach w OWU dotyczących ciąży, a więc ograniczeniach i wyłączeniach odpowiedzialności – w zasadzie chodzi o pokrycie kosztów porodu i ewentualnych powikłań do 32 tygodnia ciąży.

Warto także zwrócić uwagę na inne zapisy z OWU. Na przykład to, czy ubezpieczyciel pokrywa koszty opieki po rozwiązaniu i czy wprowadza jakieś limity kwotowe związane z kosztami porodu.

EKUZ a ciąża – czy taka ochrona wystarczy?

Przed podróżą do kraju należącego do Unii Europejskiej, EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria) lub Wielkiej Brytanii warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument taki pozwala na niezbędne i nieplanowane leczenie w ramach publicznej opieki zdrowotnej na zasadach obowiązujących w danym państwie. Dlaczego taką kartę koniecznie powinny posiadać podróżujące kobiety w ciąży?

Wszystkie państwa, w których działa EKUZ, zapewniają leczenie związane z ciążą i porodem. Pamiętajmy, że nie oznacza to zawsze darmowego leczenia, ponieważ niektóre wizyty lekarskie lub usługi medyczne w innych krajach UE, EFTA lub w Wielkiej Brytanii mogą być płatne.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to tylko podstawa. Również na wyjazd do jednego z krajów, który należy do systemu EKUZ, warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego wydawanie pieniędzy na dodatkową ochronę ma sens? 

Choćby dlatego, że w ramach assistance ubezpieczyciele pokrywają koszty transportu czy akcji ratowniczej (może wchodzić w skład ubezpieczenia kosztów leczenia). Dodatkowo ochronę można rozszerzyć o NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.

Podróżowanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

Lekarze wskazują, że nie ma przeciwwskazań do podróżowania i latania samolotem, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Pod uwagę należy jednak wziąć to, że wiele kobiet doświadcza różnych dolegliwości w trymestrze ciąży – mowa tutaj o mdłościach, nudnościach czy złym samopoczuciu.

Natomiast w ostatnim okresie ciąży – po 30 tygodniu – podróżowanie może być o tyle niekomfortowe, że istnieje wyższe ryzyko rozwiązania. Dlatego najlepiej i najwygodniej jest podróżować między 12 a 30 miesiącem ciąży

Za przeciwwskazania do podróżowania uznaje się między innymi niedokrwistość oraz zagrożenie przedwczesnym porodem. Z pewnością przed wyjazdem zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Specjalista ocenia stan zdrowia i wyda specjalne zaświadczenie, które może być potrzebne podczas lotu samolotem.

Lot samolotem a ciąża – czy są jakieś ograniczenia?

W przypadku prawidłowego przebiegu ciąży lot samolotem nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka. Warto jednak pamiętać, że przewoźnicy lotniczy wprowadzają zasady związane z podróżą w ciąży.

Linia lotniczaZasady dotyczące kobiet w ciąży
Air FranceNie wymaga zaświadczenia
Air France odradza podróż w ostatnim miesiącu ciąży i do 7 dni po porodzie
easyJetDozwolona podróż do 35 tygodnia ciąży
Dozwolona podróż do 32 tygodnia w przypadku ciąży mnogiej
W przypadku komplikacji należy skonsultować się z lekarzem przed lotem
Kobiety w ciąży mogą podróżować z niemowlakiem na kolanach
PLL LOTZa zgodą lekarza bez specjalnego zaświadczenia do 32 tygodnia ciąży
Należy wypełnić formularz MEDIF w przypadku ciąży z powikłaniami, ciąży mnogiej lub ciąży powyżej 32 tygodnia
LufthansaDo 36 tygodnia lub do około 4 tygodnia przed przewidzianym terminem porodu bez konieczności posiadania zaświadczenia
Zaleca się jednak posiadania aktualnego zaświadczenia po 28 tygodniu ciąży z informacją o braku komplikacji i przewidywanym terminem porodu
W przypadku ciąży mnogiej lub bliźniaczej podróż jest możliwa do 32 tygodnia ciąży
RyanairBez zaświadczeń do 28 tygodnia ciąży
Po 28 tygodniu ciąży trzeba posiadać dokument “zdolność do lotu”
Podróżować można do 36 tygodnia ciąży pojedynczej
W przypadku ciąży mnogiej (bliźniaczej, trojaczej) podróżowanie możliwe jest do 32 tygodnia
Swiss AirlinesDozwolone do 36 tygodnia ciąży lub do 4 tygodni przed planowanym terminem porodu
WizzairPodróżowanie dozwolone jest do 34 tygodnia ciąży
W przypadku ciąży bliźniaczej do 32 tygodnia
Po 28 tygodniu ciąży Wizzair prosi o posiadanie zaświadczenia lekarskiego (powinno być wystawione do 6 dni przed podróżą)
Źródło: Opracowanie własne na informacji przewoźników lotniczych.

Cena ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży – przykładowe wyliczenie

Jak już wcześniej wspomniałem, bycie w ciąży nie wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego. Mimo to warto sprawdzić, ile kosztuje taka ochrona. Za przykład weźmy 28-letnią Anię, która wybiera się na 10 dni do Włoch. Ile kosztowałoby ją ubezpieczenia turystyczne za dzień ochrony?

UbezpieczycielZakres ochronyKoszt jednego dnia ochrony
mtu24.plKoszty leczenia – 80 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
2,20 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia – 85 841 zł
NNW – 15 000 zł
2,52 zł
You Can DriveKoszty leczenia – 100 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
2,90 zł
UNIQAKoszty leczenia – 250 000 zł
NNW – 30 000 zł
2,94 zł
AXA PartnersKoszty leczenia – 200 000 zł
NNW – 20 000 zł
3,17 zł
WienerKoszty leczenia – 171 683 zł
NNW – 10 000 zł
OC w życiu prywatnym – 107 302 zł
3,50 zł
ProamaKoszty leczenia – 100 000 zł3,50 zł
GeneraliKoszty leczenia – 300 000 zł
NNW – 15 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 zł
5,20 zł
Źródło: Kalkulator ubezpieczeń Mubi [04.04.2024].

W tabeli znalazły się najtańsze oferty od wybranych ubezpieczycieli. Pamiętajmy, że zawsze warto rozważyć wybór droższego ubezpieczenia, ale z wyższymi sumami ubezpieczeń i dodatkowymi ochronami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie turystyczne a ciążę

Jakie ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży będzie najlepsze?

Nie można jednoznacznie wskazać najlepszego ubezpieczenia dla kobiety w ciąży, ponieważ to zależy od planowanych aktywności podczas wyjazdu i wymagań, co do zakresu ochrony. Czołowi ubezpieczyciele zapewniają pokrycie kosztów porodu do 32 tygodnia ciąży. Warto jednak zajrzeć do OWU, by sprawdzić dokładne zapisy dotyczące wyłączeń i ciąży przed kupnem ubezpieczenia.

Czy cena ubezpieczenia dla kobiety w ciąży może być wyższa?

W żadnym wypadku! Ciąża nie wpływa na kalkulację składki ubezpieczenia turystycznego. Ubezpieczyciele nie proszą o podanie informacji o ciąży w formularzu.

Czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne?

Tak, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Jednak podróżowanie może być niekomfortowe w pierwszym trymestrze z powodu nudności czy złego samopoczucia, które dotyka część kobiet. Również w ostatnim miesiącu przed planowanym rozwiązaniem warto odpuścić podróżowanie ze względu na ograniczenia w liniach lotniczych czy ubezpieczeniach turystycznych, a także większe prawdopodobieństwo porodu.

Podsumowanie

  • Ochrona ubezpieczenia kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym u większości ubezpieczycieli działa do 32 tygodnia ciąży. Po tym okresie ubezpieczyciele nie pokrywają kosztów porodu.
  • Przed wyborem ubezpieczenia turystycznego dla kobiety w ciąży warto zapoznać się z warunkami ochrony.
  • Na wyjazd w ciąży do krajów UE, EFTA i Wielkiej Brytanii warto wyrobić EKUZ.
  • Przy prawidłowym przebiegu ciąży podróżowanie jest bezpieczne.
  • Najbardziej komfortowym okresem ciąży jest podróżowanie od końca pierwszego trymestru do około 30 tygodnia ciąży.
  • Linie lotniczego wprowadzają ograniczenia w związku z zaawansowaniem ciąży.
  • Ciąża nie ma znaczenia przy wyliczaniu składki ubezpieczenia turystycznego.
grafika
Autor artykułu: Tomasz Sowa

Jestem redaktorem, który pisze artykuły związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi i podróżami. W swoich tekstach staram się wyjaśniać trudne i problematyczne zagadnienia związane z rynkiem ubezpieczeń. W poradach turystycznych zależy mi na przedstawieniu ciekawych miejsc w lekki oraz inspirujący sposób z nutką humoru.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!