Data dodania: 18 kwietnia 2024 Autor: Karolina Dziurka

W jakich sytuacjach nie otrzymasz wsparcia w ramach ubezpieczenia turystycznego?

Na rynku nie znajdziesz ubezpieczenia, w ramach którego otrzymasz nieograniczoną pomoc w każdej sytuacji. Towarzystwa wyszczególniają wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, w których ochrona nie zadziała. Czasem możesz zapewnić sobie ochronę również od zdarzeń wymienionych w wyłączeniach. W tym celu musisz wykupić rozszerzenie. O jakich sytuacjach mowa?
ubezpieczenie turystyczne - kiedy działa, kiedy nie
W artykule przeczytasz:
  1. Co wchodzi w skład polisy na wyjazd?
  2. Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała?
  3. W jakich sytuacjach nie otrzymasz pomocy bez odpowiedniego rozszerzenia polisy podróżnej?
  4. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Co wchodzi w skład polisy na wyjazd?

W ramach ubezpieczenia turystycznego otrzymasz wsparcie zarówno medyczne, jak i okołomedyczne, kiedy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe, takie jak choroba czy wypadek.

Polisa składa się zwykle z ochrony kosztów leczenia i assistance, a w ich skład wchodzi między innymi:

  • leczenie,
  • wizyty lekarskie,
  • hospitalizacja,
  • badania diagnostyczne i laboratoryjne,
  • leczenie stomatologiczne, 
  • pilne zabiegi i operacje,
  • transport medyczny do Polski,
  • akcja poszukiwawcza, ratownicza, górska,
  • opieka nad niepełnoletnimi dziećmi towarzyszącymi ubezpieczonemu w podróży,
  • zakwaterowanie dla osoby towarzyszącej ubezpieczonemu,
  • wsparcie informacyjne,
  • pomoc tłumacza.

Ponadto ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć np. o:

To Ty decydujesz o tym, z jakich elementów ma składać się Twoja polisa. Podstawowym elementem ubezpieczenia turystycznego jest ochrona kosztów leczenia i assistance. Natomiast OC, NNW, ochrona bagażu, sprzętu sportowego czy klauzula alkoholowa, sportowa i dotycząca chorób przewlekłych to dodatkowe formy wsparcia.

Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała?

Towarzystwa w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyszczególniają sytuacje, w których nie biorą odpowiedzialności za powstałe szkody. Zwykle zdarzenia wyłączone spod ochrony w każdej firmie są podobne. Dotyczy to zarówno ochrony kosztów leczenia, assistance, OC, NNW, jak i ochrony bagażu czy sprzętu sportowego.

Ubezpieczenie turystyczne nie zadziała między innymi, gdy:

  • spowodujesz szkodę umyślnie,
  • wyrządzisz szkodę wskutek rażącego niedbalstwa,
  • spowodujesz szkodę osobom najbliższym,
  • doprowadzisz do szkody, będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • będziesz brał udział w bójce lub innych aktach przemocy,
  • Twoje leczenie będzie zaplanowane,
  • Twoje leczenie będzie związane z wykonaniem operacji plastycznej, chorobą psychiczną, próbą samobójczą, usunięciem ciąży,
  • dojdzie do klęski żywiołowej,
  • wyruszysz w podróż pomimo negatywnej opinii lekarza,
  • złamiesz prawo,
  • nie poinformujesz ubezpieczyciela o powstałym zdarzeniu,
  • będziesz działał wbrew zaleceniom ubezpieczyciela,
  • nie zachowasz faktur, rachunków i dokumentacji medycznej.

Powyższe wyłączenia odpowiedzialności to jedne z wielu zdarzeń, podczas których ubezpieczyciel nie wesprze Cię w ramach polisy turystycznej. Zakres pomocy towarzystwa nie obejmuje wszystkich sytuacji. Firmy zawsze wyłączają pewne zdarzenia spod ochrony, aby uniknąć nadmiernego wykorzystywania ubezpieczenia.

W jakich sytuacjach nie otrzymasz pomocy bez odpowiedniego rozszerzenia polisy podróżnej?

Towarzystwa w ogólnych warunkach ubezpieczenia oprócz generalnych wyłączeń odpowiedzialności opisują również sytuacje, za które nie odpowiadają, jeśli ubezpieczony nie wykupi odpowiedniego rozszerzenia polisy. O jakich sytuacjach mowa?

Nie otrzymasz wsparcia towarzystwa, jeśli Twoja polisa nie będzie posiadała między innymi:

  • odpowiedniej sumy ubezpieczenia

Jeśli kupisz polisę, która będzie miała niewystarczającą sumę ubezpieczenia, towarzystwo odmówi Ci udzielenia pomocy, wypłaty świadczenia jeśli będzie wiązało się to z przekroczeniem kwoty ubezpieczenia. Wówczas różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

  • odpowiedniego zakresu terytorialnej

Jeśli udajesz się w podróż do Włoch, np. własnym samochodem, a Twoja polisa obejmuje wyłącznie kraj docelowy wycieczki, wsparcie otrzymasz jedynie na terenie Włoch. Oznacza to, że jeśli zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi w trakcie podróży, np. na terenie Austrii, towarzystwo nie pokryje kosztów Twojego leczenia w tym kraju. Zatem jeśli wyruszasz w podróż autobusem, pociągiem lub własnym autem, uwzględnij w ubezpieczeniu również te państwa, przez które będziesz przejeżdżał.

  • klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych

Jeśli cierpisz np. na cukrzycę, nadciśnienie czy astmę, powinieneś rozszerzyć swoją polisę o klauzulę obejmującą choroby przewlekłe. Towarzystwa zastrzegają, że bez rozszerzenia ubezpieczenia nie świadczą pomocy w związku z zaostrzeniem objawów chorób przewlekłych.

  • klauzuli dotyczącej uprawiania sportów

Dotyczy to głównie sportów ekstremalnych i wyczynowych. Towarzystwa w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyróżniają podział poszczególnych dyscyplin sportowych i informują o tym, które z nich wymagają rozszerzenia ochrony o uprawianie sportów. Najczęściej klauzula ta nie jest wymagana w przypadku aktywności amatorskich, rekreacyjnych.

  • klauzuli alkoholowej

Jeśli w trakcie podróży planujesz spożywać napoje wysokoprocentowe, uwzględnij w polisie klauzulę alkoholową. Dzięki temu towarzystwo udzieli Ci wsparcia również wtedy, gdy zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi w stanie nietrzeźwości.

  • ochrony sprzętu sportowego

Mowa tu o sytuacji, kiedy Twoje ubezpieczenie zawiera ochronę bagażu. Nie zawsze w ramach takiej polisy za bagaż uznawany jest także Twój prywatny sprzęt sportowy. Często są to oddzielne formy ochrony, więc aby ubezpieczyć swoje narty czy rower, musisz rozszerzyć ubezpieczenie o ochronę sprzętu sportowego.

  • ochrony dotyczącej aktów terroru

Jeśli wyruszasz do kraju, w którym istnieje ryzyko ataków terrorystycznych czy działań wojennych, rozszerz swoje ubezpieczenie o akty terroru. Wówczas towarzystwo wesprze Cię również wtedy, gdy dojdzie do szkody podczas wystąpienia takich sytuacji. Oczywiście mimo wszystko ubezpieczyciel nie udzieli Ci pomocy, jeśli będziesz aktywnie uczestniczył w takich działaniach. Ponadto niektóre kraje nie są objęte tego rodzaju ochroną, nawet jeśli wykupisz tego rodzaju rozszerzenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Polisa na wyjazd w porównaniu do ceny całej wycieczki to zwykle nieduży wydatek. Koszt ochrony zależy przede wszystkim od kierunku, długości, celu podróży oraz zakresu polisy. 

Ofertom ubezpieczenia turystycznego przyjrzymy się na przykładzie 35-letniego Mateusza, który planuje 8-dniową podróż do Włoch. Ile zapłaci za polisę składającą się z ochrony kosztów leczenia, NNW i OC? Ceny sprawdzimy na przykładzie wyjazdu nastawionego wyłącznie na wypoczynek i zwiedzanie, uprawianie sportów ekstremalnych i z uwzględnieniem klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych.

Ubezpieczenie na podróż, której celem jest wypoczynek i zwiedzanie

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
42 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
60 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,17 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024]

Ubezpieczenie rozszerzone o uprawianie sportów ekstremalnych

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
75 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
142,34 zł
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
171 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024]

Ubezpieczenie rozszerzone o klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena polisy
GeneraliKL: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
60 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,17 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
75 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [kwiecień 2024]

Najtańsze propozycje ochrony Mateusz otrzymał w przypadku podróży nastawionej na wypoczynek i zwiedzanie, a najdroższe, gdyby jego wyjazd uwzględniał uprawianie sportów ekstremalnych. W przypadku klauzuli dotyczącej chorób przewlekłych cenę ubezpieczenia podwyższyło jedynie towarzystwo mtu24.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o to, kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała

Co obejmuje polisa podróżna?

Ubezpieczenie turystyczne składa się zwykle z ochrony kosztów leczenia i assistance. Możesz także rozszerzyć swoją polisę o OC, NNW, ochronę bagażu, sprzętu sportowego czy klauzulę sportową, alkoholową i dotyczącą chorób przewlekłych.

Jakie wyłączenia odpowiedzialności stosują ubezpieczyciele?

Towarzystwa w ogólnych warunkach ubezpieczenia wyszczególniają generalne wyłączenia odpowiedzialności, do których należą między innymi szkody spowodowane umyślnie, powstałe w wyniku rażącego niedbalstwa, związane ze złamaniem prawa czy spowodowane pod wpływem alkoholu i narkotyków. Ubezpieczyciel nie wesprze Cię także, jeśli Twoje leczenie nie będzie spowodowane nagłym zdarzeniem, będziesz działał wbrew zaleceniom lekarza lub nie poinformujesz towarzystwa o zaistniałej sytuacji.

W jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała bez dodatkowej ochrony?

Ubezpieczyciele w ogólnych warunkach ubezpieczenia opisują sytuacje, w których ochrona nie zadziała, jeśli nie masz odpowiedniego rozszerzenia polisy. Mowa tu np. o niewystarczającej sumie ubezpieczenia, niewłaściwym zakresie terytorialnym polisy czy braku klauzuli alkoholowej, sportowej i dotyczącej chorób przewlekłych.

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie turystyczne składa się z ochrony kosztów leczenia i assistance.
  • Polisę podróżną możesz rozszerzyć np. o OC, NNW, ochronę bagażu czy sprzętu sportowego.
  • W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa znajdziesz wyłączenia odpowiedzialności.
  • Ubezpieczyciele stosują generalne wyłączenia odpowiedzialności i opisują sytuacje, które wymagają wykupienia rozszerzenia ochrony.
  • Towarzystwo nie udzieli Ci wsparcia, np. jeśli spowodujesz szkodę umyślnie, do zdarzenia dojdzie w wyniku rażącego niedbalstwa lub złamiesz prawo.
  • Ochrona nie zadziała, jeśli dojdzie do zdarzenia, które wymaga rozszerzenia polisy. Mowa tu np. o klauzuli alkoholowej, sportowej czy dotyczącej chorób przewlekłych.
grafika
Autor artykułu: Karolina Dziurka

Doradca w branży ubezpieczeń komunikacyjnych z kilkuletnim stażem. Choć ukończyła dwie lubelskie uczelnie o odmiennej tematyce, postanowiła rozwijać się w branży poświęconej ochronie komunikacyjnej i turystycznej. Kieruje się tym, aby sami zainteresowani w łatwy i prosty sposób potrafili zrozumieć kwestie związane z ubezpieczeniami. Doświadczenie w pracy z użytkownikami porównywarki Mubi pozwoliło jej na dokładne zapoznanie się z ich potrzebami i problemami. Dzięki temu wie, jak podchodzić do odbiorcy, jakie kwestie są problemowe i co warto poruszyć.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!