Data dodania: 05 lipca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii od 22 zł za tydzień

Bułgaria to wbrew pozorom nie tylko rozrywkowy Słoneczny Brzeg i mające bardziej rodzinny charakter Złote Piaski. Bo chociaż te najpopularniejsze kurorty nad Morzem Czarnym przyciągają tłumy, zupełnie nie oddają charakteru całego kraju, który ma do zaoferowania dziką przyrodę, wspaniałe zabytki i niezwykle gościnnych mieszkańców. Jeśli dotąd nie brałeś pod uwagę tego kierunku przy planowaniu wakacji, najwyższa pora to zmienić!
ubezpieczenie do bułgarii
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Które miejsca warto odwiedzić w Bułgarii?
  2. Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby wjechać do Bułgarii?
  3. Czy w Bułgarii jest bezpiecznie?
  4. Jak zadbać o zdrowie i higienę w Bułgarii?
  5. Jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?
  6. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii?
  7. Co przyciąga turystów do Bułgarii?

Co trzeba zobaczyć w Bułgarii? [ATRAKCJE TURYSTYCZNE]

Jak widać, istnieje naprawdę dużo powodów, żeby odwiedzić Bułgarię. A przecież jeszcze w ogóle nie wymieniliśmy tamtejszych atrakcji turystycznych, których jak przystało na kraj z bogatą historią i tradycją jest całe mnóstwo. Od wspaniałych zabytków, przez dziewiczą przyrodę, po bogatą ofertę sportową i kulturalno-rozrywkową, Bułgaria dostarcza mnóstwa dowodów na to, że nie jest miejscem, które zaczyna i kończy się na wybrzeżu.

co zobaczyć w bułgarii

Sofia

Wielu odwiedzających Bułgarię turystów nigdy nie trafia do stolicy, co wynika z jej położenia w zachodniej części kraju, ok. 4 godziny drogi od wybrzeża. Warto się jednak wybrać na taką wycieczkę, bo Sofia to ciekawe i nietypowe miejsce. W swojej długiej historii miasto widziało niejedno i ma to odbicie w jego architekturze, w której wpływy tureckie mieszają się z prawosławnymi, a pomiędzy nimi wyrastają ślady komunizmu. Zobaczyć tam można m.in. Sobór św. Aleksandra Newskiego, cerkiew św. Jerzego, meczet Bania Baszi Dżamija, pozostałości po starożytnej Serdicy czy Narodowy Pałac Kultury.

Wielkie Tyrnowo

Uważane za najpiękniejsze w Bułgarii miasto, położone malowniczo w północnej części kraju na wzniesieniach, które przecina rzeka Jantar. Charakteryzuje się ciasną zabudową i licznymi śladami swojej długiej przeszłości (kiedyś była to stolica kraju), wśród których znajduje się m.in. Carewac – dawna twierdza z pozostałościami obwarowań i ruinami zamku.

Nesebyr

Miasto nazywane Perłą Morza Czarnego wyróżniające się piękną, historyczną starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można na niej podziwiać pozostałości antycznych budowli (m.in. murów, bramy czy teatru), a także charakterystyczne, gęsto zabudowane domy z czerwonymi dachami i liczne świątynie (np. cerkiew Chrystusa Pantokratora). Nesebyr można łatwo zwiedzić podczas pobytu w Słonecznym Brzegu – z kurortu dostaniemy się tam spacerem w kilka minut.

Płowdiw

Najstarsze miasto w Bułgarii i jedno z najstarszych w Europie. Do dziś zachowały się tam ruiny antycznych budynków, a Stare Miasto stanowi świetny przykład klasycznej bułgarskiej architektury. Warto też pozwiedzać liczne świątynie, w tym cerkiew św. Mariny oraz meczet Dżumaja, a także zachowany w świetnym stanie rzymski teatr.

Warna

Położone w północnej części bułgarskiego wybrzeża, trzecie pod względem wielkości miasto w kraju, które przyciąga turystów plażą i morzem, ale też wieloma śladami swojej długiej historii (np. rzymskie termy) czy zabytkami sakralnymi (np. sobór Zaśnięcia Bogurodzicy). Warto zobaczyć też Ewksinograd, czyli letnią rezydencję królów Bułgarii z XIX wieku, oraz wybrać się do Parku Nadmorskiego.

Bałczik

Określana mianem Białego Miasta (ze względu na położenie na zboczu wapiennego wzniesienia) miejscowość w północnej części bułgarskiego wybrzeża. Oprócz malowniczych widoków i zabytków z okresu tureckiego odwiedzających przyciąga tam pałac rumuńskiej królowej Marii Koburg, a zwłaszcza sąsiadujący z nim imponujący ogród botaniczny.

Riła

Znajdujące się w południowo-zachodniej części kraju najwyższe pasmo górskie Bułgarii i całych Bałkanów. Świetne miejsce dla aktywnych turystów, którzy mogą przejść się malowniczym szlakiem siedmiu jezior rilskich lub zdobyć najwyższy szczyt – Musałę (2925 m n.p.m.). Na terenie gór znajduje się także najsłynniejszy bułgarski zabytek, czyli Rylski Monastyr.

Słoneczny Brzeg i Złote Piaski

Najbardziej znane i najliczniej odwiedzane przez turystów bułgarskie kurorty. Położony na południu, w pobliżu Burgas i Nesebyru Słoneczny Brzeg jest starszy i większy – ma też opinię głośniejszego i bardziej zatłoczonego, dlatego zasłużył na przydomek “Las Vegas Europy Wschodniej”. Leżące niedaleko Warny Złote Piaski także są bardzo gwarne, ale mają bardziej rodzinny charakter. Obydwa kurorty mogą się natomiast pochwalić licznymi atrakcjami turystycznymi, na czele z pięknymi i długimi plażami.

info
Czy wiesz, że…

Słoneczny Brzeg zamieszkuje na stałe tylko ok. 1000 osób, co oznacza, że na każdego przypada… jeden z 600 hoteli lub jedna z 400 restauracji, które znajdują się w kurorcie.

Dokumenty do Bułgarii – o czym trzeba pamiętać?

Bułgaria należy do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen. Podróżujący tam obywatele Polski mogą legitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Inne dokumenty wjazdowe nie są wymagane. W razie utraty dowodu tożsamości podczas pobytu w Bułgarii, będzie konieczne wyrobienie paszportu tymczasowego w polskiej ambasadzie w Sofii lub w konsulacie honorowym w Nesebyrze.

alert
Uwaga

Bułgaria wraz z Rumunią weszły do Strefy Schengen 31 marca 2024 roku, ale w ograniczonym zakresie. Od tego dnia nie odbywają się już kontrole dokumentów w portach lotniczych i morskich w obydwu krajach, za to wciąż są one przeprowadzana na granicach lądowych.

Bezpieczeństwo w Bułgarii

Bułgaria to bezpieczny kraj. Nie wprowadzono w nim stopnia zagrożenia terrorystycznego, a napady, rozboje i kradzieże zdarzają się rzadko. Wyjątkiem są zatłoczone nadmorskie kurorty, w których turystom zaleca się zachowanie większej ostrożności. Na co należy uważać?

Rodzaj zagrożeniaCo zrobić, żeby zminimalizować ryzyko?
Kradzieże i napady rabunkoweNie zostawiaj dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w kwaterach prywatnych.
W hotelu korzystaj z sejfu.
Rozdziel posiadane dokumenty i pieniądze/środki płatnicze, nie trzymaj wszystkiego w jednym miejscu.
Nia afiszuj się z drogą biżuterią i sprzętem elektronicznym.
Unikaj samotnego poruszania się w okolicach dworców i stacji metra oraz po ciemnych uliczkach.
Nie przyjmuj zaproszeń i poczęstunków od przygodnie spotkanych osób.
Wykup polisę turystyczną z ubezpieczeniem bagażu i assistance, które zapewnia ochronę na wypadek utraty dokumentów i pieniędzy.
Kradzieże i włamania do samochodówNie przechowuj wartościowych rzeczy w samochodzie.
Unikaj podróżowania nocą, nie zatrzymuj się na nocleg na niestrzeżonych parkingach.
Parkuj tylko na płatnych lub hotelowych parkingach.
Zachowaj szczególną ostrożność, podróżując nowym i drogim samochodem.
Do OC komunikacyjnego dokup autocasco i assistance.
Martwa fala (prądy wsteczne powstałe pod spokojną taflą wody na skutek długotrwałego działania wiatru)W razie znalezienia się w zasięgu fali, płyń pod wodą po skosie, nie na wprost w stronę brzegu.
Zwracaj uwagę na kolory flag na plaży i stosuj się do zaleceń ratowników.
Unikaj niestrzeżonych plaż.
Upewnij się, że masz ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa.
info
Czy wiesz, że…

W Bułgarii mogą zdarzyć się próby wyłudzenia łapówki przez policjantów lub kolejarzy – w takim przypadku często wystarczy poprosić o wystawienie rachunku, a nieuczciwy funkcjonariusz powinien zrezygnować.

Zdrowie i higiena w Bułgarii

W Bułgarii nie występują żadne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne odbiegające od tych spotykanych w innych krajach Europy, więc nie potrzebujesz dodatkowych szczepień przed wyjazdem. Najbardziej uciążliwe dla turystów mogą być upały oraz komary, dlatego przed podróżą należy się zaopatrzyć w kremy z filtrem i repelenty. Lepiej jest unikać picia nieprzegotowanej wody z kranu i korzystać z wody butelkowanej lub butelek z filtrem.

W kwestii zdrowia trzeba pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do otrzymania pomocy medycznej w Bułgarii tylko w podstawowym zakresie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Co więcej, nie obejmuje ona kosztów leczenia prywatnego (w niektórych regionach dostęp do publicznych placówek może być utrudniony) i ratownictwa, a jej posiadacz będzie musiał dopłacić do części dostępnych usług (m.in. za wizytę lekarską, pobyt w szpitalu i badania laboratoryjne).

alert
Uwaga

W Bułgarii koszty ratownictwa górskiego są pokrywane w pełni przez poszkodowanego.

Te ograniczenia powodują, że przed podróżą do Bułgarii zaleca się wykupienie prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Polisa dla podróżnych pokrywa koszty leczenia w szerszym zakresie (obejmuje także leczenie w placówkach prywatnych i akcje ratownicze), może również zawierać inne elementy, jak ubezpieczenie NNW czy ochronę OC w życiu prywatnym. Więcej o tym w kolejnych akapitach.

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii – jakie wybrać?

Bułgaria to kraj, do którego Polacy wybierają się głównie letnią porą w celach wypoczynku na plaży, pływania w morzu i zwiedzania zabytków. Tak wynika z danych porównywarki Mubi, które wskazują, że prawie 96% szukających ubezpieczenia do tego kraju wskazywało właśnie ten rodzaj wyjazdu.

W jakim celu Polacy wyjeżdżają do Bułgarii?Procent wyjeżdżających
Wypoczynek i zwiedzanie95,57%
Jazda na nartach i snowboardzie1,72%
Uprawianie sportów ekstremalnych1,35%
Praca fizyczna0,99%
Wyczynowe uprawianie sportów0,25%
Nurkowanie0,12%
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (2024).

Jak zatem powinna wyglądać polisa ubezpieczeniowa na wakacje w Bułgarii? Podstawą jest ubezpieczenie kosztów leczenia, które obejmuje koszty m.in.:

  • wizyt lekarskich,
  • leczenia ambulatoryjnego,
  • hospitalizacji,
  • zabiegów i operacji,
  • badań diagnostycznych i laboratoryjnych,
  • leczenia stomatologicznego,
  • zakupu lekarstw i środków opatrunkowych,
  • transportu medycznego do Polski,
  • akcji ratowniczych i poszukiwawczych.

Ubezpieczyciel pokrywa wszystkie wskazane wyżej wydatki niezależnie od tego, czy leczymy się w placówkach publicznych czy prywatnych. Jedynym ograniczeniem jest suma ubezpieczenia, którą wybieramy przy kupnie polisy – na podróż do krajów europejskich rekomenduje się, by nie była ona niższa niż 30 000 euro.

info
Czy wiesz, że…

Im wyższa suma ubezpieczenia, tym droższa polisa, ale oszczędzanie na niej się nie opłaca. W razie wypadku i leczenia za granicą, którego koszty przekroczą kwotę wskazaną na polisie, różnicę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Będzie to z pewnością wydatek nieporównywalnie większy od kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych zaoszczędzonych na ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie kosztów leczenia to podstawa, ale nie jedyny element polisy dla podróżnych. Ponadto ubezpieczony może liczyć najczęściej na odszkodowanie z NNW, które jest wypłacane w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu za granicą, a także na pomoc assistance, która obejmuje m.in. usługi tłumacza czy dostęp do całodobowej infolinii.

W bardziej rozbudowanych pakietach ubezpieczenia turystycznego mogą znaleźć się także m.in.:

Przy wyborze polisy ważne jest, żeby kierować się w pierwszej kolejności nie jej ceną, lecz właśnie zakresem ochrony. Zbyt wąski sprawi, że ubezpieczenie nie spełni swojej roli i okaże się nieprzydatne, z kolei zbyt szeroki spowoduje, że niepotrzebnie zapłacimy za usługi, których nie potrzebowaliśmy. Przed zakupem warto jest więc spokojnie przeanalizować, jak będzie wyglądał nasz wyjazd i jaki rodzaj ochrony się nam przyda – polisę idealnie dopasowaną do tych potrzeb znajdziemy natomiast za pomocą porównywarki ubezpieczeń online.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii? Ceny już od 3,14 zł/dzień!

Sprawdźmy, ile może kosztować polisa ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Bułgarii, analizując te koszty dla pojedynczego turysty, pary podróżnych oraz 4-osobowej rodziny z dwójką dzieci. Do porównania wybraliśmy różne oferty kilku towarzystw ubezpieczeniowych, lecz w każdym przypadku wyliczenia dotyczą tygodniowych wakacji spędzonych na wypoczynku na plaży i zwiedzaniu bułgarskich zabytków.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisy dla 1 osobyCena polisy dla 2 osóbCena polisy dla 4 osób
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł44 zł88 zł
WienerKL: 171 900 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 437 zł
36 zł72 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
42 zł84 zł161 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
49 zł99 zł189 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
64 zł128 zł216 zł
SIGNAL IDUNAKL: 644 625 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 128 925 zł,
Bagaż: 2000 zł
68 zł136 zł244 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
79 zł157 zł283 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (04.07.2024).

Dlaczego warto spędzić wakacje w Bułgarii?

Bułgaria przez długi czas nie miała najlepszej opinii wśród turystów, którzy kojarzyli wypoczynek w tym kraju z kiepskim standardem i hotelami pamiętającymi wczasy w epoce PRL-u. Te czasy już jednak dawno minęły, a dziś przypominają o nich co najwyżej ceny, które w Bułgarii nadal są niższe niż w krajach basenu Morza Śródziemnego. Nie jest to jednak bynajmniej opcja tylko dla oszczędnych – nie brakuje powodów, żeby spędzić swój wakacyjny urlop właśnie tam.

  • Podróż jest krótka… – loty do Bułgarii w okresie letnim odbywają się praktycznie codziennie z największych polskich lotnisk, skąd do Burgas czy Warny na bułgarskim wybrzeżu dolecimy w ok. 2 godziny. To zdecydowanie najlepsza opcja na wakacje w ciepłych krajach dla osób, które nie lubią długich podróży.
  • … i nie trzeba martwić się o pogodę – bułgarski klimat sprzyja spokojnemu wypoczynkowi. Lato jest ciepłe, ale nie tak upalne jak na południu (średnie temperatury dzienne w lipcu i sierpniu to ok. 25-26°C), woda w morzu ciepła, a opady stosunkowo rzadkie i niewielkie. Dobre warunki pogodowe dla plażowiczów będą też w maju, czerwcu i wrześniu.
  • Są tam popularne kurorty… – kto nie słyszał o Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu? Te najbardziej znane miejscowości na bułgarskim wybrzeżu oferują wszystko, czego turystyczna dusza zapragnie, ale do wyboru jest przecież znacznie więcej miejsc, m.in. Sozopol, Albena, Bałczik, Pomorie czy Primorsko.
  • …ale też miejsca bez tłumów – a jeśli męczy Cię turystyczny gwar i tłok, bez problemu znajdziesz bardziej zaciszne, lecz nie mniej urokliwe plaże, miasteczka i porty. Chcąc się zaszyć gdzieś z dala od zgiełku, bez dwóch zdań warto postawić na wypoczynek w Bułgarii.
  • Ceny są przystępne… – od kosztów wakacji all inclusive, przez ceny noclegów, po wydatki w sklepach i restauracjach, na pierwszy rzut oka widać, że urlop w Bułgarii nie zrujnuje Twojego budżetu. Oczywiście to nie tak, że jest półdarmo, ale w porównaniu do standardów krajów śródziemnomorskich czy nawet polskiego wybrzeża bułgarskie ceny są wciąż niższe.
  • …a baza hotelowa rozwinięta – niższe ceny w Bułgarii nie oznaczają dziś już wcale gorszych standardów, szczególnie, że w ostatnich latach tamtejsza infrastruktura turystyczna przeszła dużą ewolucję. Pojawiły się nowe, luksusowe obiekty, a stare hotele i pensjonaty przeszły gruntowne remonty, więc jeśli cenicie sobie wypoczynek w odpowiednich warunkach, na pewno się nie zawiedziecie.
  • Kultura jest podobna do polskiej… – dla niektórych może to być wadą, ale Bułgaria pod wieloma względami przypomina Polskę, więc jeśli chcecie poczuć podczas urlopu swojską atmosferę i nie oddalać się zbytnio od znajomej kultury i obyczajów, to miejsce w sam raz dla Was. Ogromnym atutem Bułgarii są też przemili, otwarci na gości i mający zdrowe podejście do życia mieszkańcy.
  • …a w kuchni mieszają się różne smaki – w bułgarskich potrawach można odnaleźć wpływy bałkańskie, słowiańskie i śródziemnomorskie, dzięki czemu uchodzi ona za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych na świecie. Spróbuj sałatki szopskiej, kebapcze, parlenki lub taratora, a na pewno zakochasz się w tych smakach.
info
Czy wiesz, że…

Chociaż Polska i Bułgaria są pod wieloma względami podobne, odróżnia je kilka zaskakujących rzeczy. Jedna z nich to obyczaj kiwania i kręcenia głową oznaczający “tak” lub “nie”. W Bułgarii jego znaczenie jest odwrotne niż u nas – kiwanie oznacza przeczenie, a kręcenie jest potwierdzeniem.

Podsumowanie

  • Podróżujący do Bułgarii muszą mieć dowód osobisty lub paszport.
  • Bułgaria to bezpieczny kraj, ale przebywając w zatłoczonych kurortach, trzeba uważać na zdarzające się tam kradzieże.
  • W Bułgarii działa karta EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich kosztów leczenia.
  • Na wakacje w Bułgarii warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje pokrycie kosztów leczenia, NNW i pomoc assistance.
  • Ceny ubezpieczenia do Bułgarii zaczynają się już od 22 zł za tydzień dla jednej osoby.
  • Bułgaria przyciąga turystów ciepłą i słoneczną pogodą, znanymi kurortami nad Morzem Czarnym z dobrze rozwiniętą bazą hotelową, a także atrakcyjnymi cenami.
  • Najbardziej znane kurorty turystyczne na bułgarskim wybrzeżu to Złote Piaski i Słoneczny Brzeg.
  • W Bułgarii warto zwiedzić m.in. Sofię, Nesebyr, Płowdiw i Wielkie Tyrnowo.

FAQ – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym do Bułgarii

Czy ubezpieczenie turystyczne w Bułgarii jest obowiązkowe?

Nie, ale warto je mieć. Takie zalecenie znajdziemy nawet na stronie MSZ z informacjami dla podróżnych i słusznie, bo koszt ochrony ubezpieczeniowej jest stosunkowo niewielki, a korzyści z posiadania polisy mogą być ogromne. Wystarczy, że podczas pobytu w Bułgarii zachorujemy lub ulegniemy wypadkowi, a w okolicy nie będzie żadnego publicznego szpitala i jedynym wyjściem będzie udanie się do prywatnej placówki. Wówczas wszystkie koszty leczenia poniesiemy z własnej kieszeni, a te mogą być liczone w setkach euro nawet przy drobnych problemach zdrowotnych. Z ubezpieczeniem nie będziemy musieli się martwić takimi wydatkami, dodatkowo otrzymując też ochronę NNW czy pomoc assistance.

Jakie ubezpieczenie wybrać na wakacje w Bułgarii?

Przede wszystkim zadbaj o polisę z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia. Zbyt niska kwota może sprawić, że w razie problemów zdrowotnych za granicą będziesz musiał pokryć część wydatków samodzielnie, dlatego dla bezpieczeństwa zaleca się, aby wynosiła ona nie mniej niż 130-150 tys. zł. Poza tym przydać się może ubezpieczenie NNW i ubezpieczenie bagażu, a także pakiet assistance obejmujący m.in. pomoc w razie zgubienia lub kradzieży dokumentów.

Czy ubezpieczenie z biura podróży wystarczy na wakacje w Bułgarii?

To zależy. Pamiętaj, że ubezpieczenie gwarantowane przez biuro podróży zazwyczaj obejmuje tylko podstawową ochronę, czyli pokrycie kosztów leczenia za granicą (na niską sumę ubezpieczenia) i NNW. Taka polisa może okazać się niewystarczająca, a wtedy będziesz musiał zapłacić brakującą sumę z własnej kieszeni. Rozwiązaniem jest rozszerzenie ochrony do wyższego pakietu oferowanego przez biuro za dodatkową opłatą lub zakup polisy na własną rękę – w tym drugim przypadku sam zdecydujesz o zakresie ochrony i dopasujesz go do swoich potrzeb.

grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!