Data dodania: 12 marca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Ubezpieczenie do pracy za granicą – co musisz o nim wiedzieć?

Wysoka inflacja i drożyzna to tylko niektóre z przyczyn tego, że wielu Polaków szuka pracy poza granicami naszego kraju. Możliwość wyższego lub dodatkowego zarobku kusi, ale nie wolno przy tym zapominać o własnym bezpieczeństwie, o które najlepiej zadbać, wybierając odpowiednią polisę ubezpieczeniową. O czym trzeba pamiętać i jakich błędów nie należy popełniać, aby cieszyć się pełną ochroną podczas pobytu za granicą?
ubezpieczenie do pracy za granicą
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Czy warto kupić ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę?
  2. Jak rodzaj pracy wykonywanej za granicą wpływa na ubezpieczenie?
  3. Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie do pracy za granicą?
  4. Jakie są podstawowe elementy polisy do pracy za granicą?
  5. Od czego zależy cena ubezpieczenia do pracy za granicą?
  6. Ile kosztuje polisa na wyjazd do pracy za granicę?

Praca za granica a ubezpieczenie – dlaczego to takie ważne?

Polacy wyjeżdżający do pracy poza granicami kraju to już od dawna coś więcej niż trend nasilający się zwłaszcza w sezonie letnim. Szukający okazji do szybkiego zarobku rodacy masowo wyruszający w tym celu za granicę to widok, który nie może już nikogo dziwić – podobnie jak polscy pracownicy zatrudniani na stałe lub tymczasowo w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji czy wielu innych krajach. Tego rodzaju wyjazdy oprócz gratyfikacji finansowych niosą jednak ze sobą również pewne zagrożenia. Jak ich uniknąć?

Przed podjęciem pracy za granicą:

  • korzystaj tylko ze sprawdzonych agencji, pośredników i portali oferujących legalną pracę,
  • unikaj ofert pracy na czarno,
  • przeczytaj dokładnie umowę, zanim cokolwiek podpiszesz,
  • zorientuj się, czy oferta pracy zawiera też transport i zakwaterowanie, a jeśli tak, to na jakich warunkach,
  • poinformuj bliskich o tym dokąd i na jak długo wyjeżdżasz,
  • zabierz niezbędne dokumenty i nie oddawaj ich pracodawcy,
  • przygotuj sobie oszczędności na wypadek niespodziewanych sytuacji,
  • sprawdź dane kontaktowe polskich placówek dyplomatycznych w kraju pobytu,
  • wyrób Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego,
  • ubezpiecz się od nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia.
co powinieneś zrobić przed rozpoczęciem pracy za granicą

Niestety, wiele osób wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu pracy zostaje skuszonych wizją szybkiego zarobku, nie dbając przy tym o zdrowy rozsądek. Potem ma to przykre konsekwencje, gdy np. w wyniku wypadku lub choroby trafiają za granicą do szpitala, a wydatki na leczenie pożerają całe ich oszczędności. Tymczasem takich sytuacji można łatwo uniknąć – wystarczy kupić ubezpieczenie do pracy za granicą.

Tego rodzaju polisa to niewielki koszt w porównaniu z ewentualnymi wydatkami na leczenie, a zapewnia ona niemały komfort. W końcu o wypadek przy pracy nietrudno, zwłaszcza fizycznej, a takiej podejmujemy się za granicą najczęściej. Dzięki ubezpieczeniu możemy być spokojni, że nawet jeśli coś się stanie, nie zostaniemy z problemem sami – nawet gdy będziemy zatrudnieni na czarno.

info
Przykład

Krzysiek zaproponował Michałowi wspólny wyjazd do pracy sezonowej przy zbiorze truskawek w Holandii. Mężczyzna uznał, że dla własnego bezpieczeństwa kupi ubezpieczenie, choć jego kolega twierdził, że to bez sensu, bo będą pracować na czarno. Przez większość czasu wszystko szło dobrze, jednak pod koniec wyjazdu Michał doznał w pracy urazu pleców, w wyniku którego musiał poddać się operacji. Dzięki posiadanej polisie ubezpieczyciel pokrył wszystkie koszty jego leczenia – podstawa prawna zatrudnienia okazała się nie mieć znaczenia.

Zresztą nie musi wcale dojść do wyjątkowo pechowych sytuacji. Problemem może być nawet zwykła choroba, ból zęba czy konieczność wykonania okresowych badań. Trzeba pamiętać, że choć zarobki za granicą są wyższe, pobyt tam wiąże się z wyższymi kosztami życia, w tym także leczenia. Brak ubezpieczenia może zaś sprawić, że za wszystko będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, przez co do domu zamiast z finansową górką, wrócimy z długami.

Praca fizyczna czy umysłowa – ubezpieczenie i tak się przyda

Na zdrowy rozsądek – jeśli pracujesz fizycznie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ulegniesz jakiemuś wypadkowi, niż gdy pracujesz za biurkiem, prawda? Zakłady ubezpieczeń wychodzą z takiego samego założenia, dlatego oferując ubezpieczenie do pracy za granicą, wyróżniają:

  • pracę umysłową,
  • pracę fizyczną,
  • pracę fizyczną o zwiększonym ryzyku.

O ile w przypadku pracy umysłowej nie jest konieczne rozszerzanie ochrony – tę zapewni Ci już podstawowe ubezpieczenie turystyczne – to już pracując fizycznie, musisz poinformować o tym ubezpieczyciela, który podniesie cenę Twojej składki. Jeśli tego nie zrobisz, to w razie wypadku podczas pracy nie otrzymasz pomocy.

info
Czy wiesz, że…

Jeżeli pracujesz za granicą zarówno umysłowo, jak i fizycznie, także będziesz potrzebować rozszerzonej ochrony.

O ile droższe jest ubezpieczenie, które obejmuje pracę fizyczną wykonywaną za granicą? Sprawdźmy to na przykładzie dorosłego mężczyzny, który wyjeżdża na miesięczne roboty do Norwegii. W każdym przypadku wybraliśmy najtańszą ofertę danego towarzystwa.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia do pracy umysłowejCena ubezpieczenia do pracy fizycznej
mtu24.pl3,00 zł/dzień7,68 zł/dzień
SIGNAL IDUNA3,64 zł/dzień5,82 zł/dzień
Proama3,84 zł/dzień5,39 zł/dzień
UNIQA4,20 zł/dzień6,72 zł/dzień
Wiener4,97 zł/dzień5,32 zł/dzień
Generali5,39 zł/dzień7,42 zł/dzień
AXA Partners8,90 zł/dzień13,35 zł/dzień
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (26.02.2024).

Oczywiście trzeba pamiętać, że wypadki zdarzają się nie tylko podczas pracy. Niefortunna sytuacja może się równie dobrze przytrafić osobie pracującej fizycznie lub umysłowo poza miejscem zatrudnienia. Dzięki ubezpieczeniu będziemy mogli wówczas liczyć na pomoc w pokryciu kosztów leczenia czy wypłatę odszkodowania z NNW.

EKUZ a ubezpieczenie do pracy – jedno nie wyklucza drugiego

Wyjeżdżający za granicę dobrze wiedzą o tym, że przed podróżą warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Ten wydawany bezpłatnie w oddziałach NFZ dokument przysługuje każdemu ubezpieczonemu w polskim systemie służby zdrowia i jest on niejako potwierdzeniem prawa do pomocy medycznej za granicą. Skorzystać z niego mogą oczywiście także osoby wyjeżdżające do pracy, co rodzi pytanie – czy w takim razie potrzebują dodatkowego ubezpieczenia?

Odpowiedź brzmi: tak! Trzeba pamiętać, że choć EKUZ umożliwia korzystanie z pomocy publicznej służby zdrowia w całej Unii Europejskiej i krajach należących do EFTA, zakres tej pomocy jest ograniczony. Karta nie pomoże Ci m.in.:

  • jeśli będziesz chciał leczyć się prywatnie,
  • jeśli będziesz musiał opłacić transport medyczny do Polski,
  • jeśli zajdzie potrzeba przeprowadzenia akcji ratowniczej,
  • jeśli lekarz uzna, że nie wymagasz niezbędnej pomocy medycznej,
  • jeśli dana usługa będzie płatna także dla obywateli kraju, w którym przebywasz,
  • jeśli wyjedziesz do pracy poza Europę.

W wymienionych przypadkach częściowy lub całkowity (w zależności od przepisów obowiązujących w danym kraju) koszt spadnie na Ciebie. Przykładowo, w Niemczech pacjent płaci 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu, w Norwegii koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu to 152 korony norweskie, a w Wielkiej Brytanii płatne jest leczenie stomatologiczne.

Błędne jest zatem przekonanie, że mając EKUZ, nie zapłacisz ani grosza za leczenie poza granicami kraju. Taką ochronę może zagwarantować Ci tylko ubezpieczenie turystyczne o odpowiednim zakresie, dlatego nawet posiadając kartę, warto dokupić do niej polisę. Wówczas będziesz mógł być spokojny nie tylko o to, że nie poniesiesz kosztów leczenia, ale też zagwarantujesz sobie innego rodzaju świadczenia.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – KL, NNW i co jeszcze?

Ubezpieczenie turystyczne oraz ubezpieczenie do pracy za granicą to nieobowiązkowe polisy, których zakres nie jest z góry ustalony. Oznacza to, że klient sam decyduje o zakresie i warunkach ubezpieczenia, które można dobrać do swoich potrzeb i oczekiwań finansowych. Ubezpieczyciele wychodzą tym oczekiwaniom naprzeciw, przygotowując różne pakiety ubezpieczeń, każde z innym zakresem ochrony. Co się w nich zwykle znajduje?

  1. Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – podstawa każdej polisy podróżnej. Obejmuje ono pokrycie kosztów leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, zabiegów, operacji, badań, zakupu lekarstw itp. Od wyboru sumy ubezpieczenia KL zależy w największym stopniu cena polisy. Im ona wyższa, tym droższa będzie składka, ale też większa pewność, że polisa pokryje wszystkie wydatki.
  2. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) – kolejny z istotnych elementów polisy turystycznej, który zapewnia ubezpieczonemu wypłatę odszkodowania w razie odniesienia trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wysokość rekompensaty zależy od wybranej sumy ubezpieczenia oraz stopnia doznanego uszczerbku.
  3. Assistance – występujące najczęściej wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia, assistance obejmuje szereg usług przysługujących ubezpieczonemu, takich jak np. dostęp do infolinii, pomoc tłumacza, opiekę nad dziećmi, organizację transportu i noclegu itp.
alert
Uwaga

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na wyjazd do pracy w kraju europejskim nie powinna być niższa niż 30 000 euro.

Oczywiście na wymienionych opieka ubezpieczeniowa się nie kończy. Dopłacając do polisy i wybierając wyższy pakiet oferowany przez danego ubezpieczyciela, można otrzymać dodatkowo:

  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ochrona odpowiedzialności cywilnej zadziała, gdy to ubezpieczony spowoduje wypadek, w wyniku którego ucierpi osoba trzecia, polisa pokryje koszty leczenia poszkodowanego, zostanie z niej mu także wypłacone odszkodowanie,
  • ubezpieczenie bagażu – zapewnia pomoc finansową w razie uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub opóźnienia bagażu,
  • ubezpieczenie chorób przewlekłych – dodatek niezbędny, jeśli chorujesz przewlekle, o czym musisz poinformować ubezpieczyciela, bo w przeciwnym razie może on odmówić pomocy w razie nasilenia się objawów.

Ubezpieczenie do pracy za granicą – ile to kosztuje?

Wiedząc już, że ubezpieczenie do pracy za granicą może się składać z wielu różnych elementów, można się domyślić, że jego cena będzie w każdym przypadku nieco inna. Zależy ona od takich czynników, jak:

  • długość wyjazdu,
  • cel wyjazdu,
  • liczba ubezpieczonych,
  • charakter wykonywanej pracy,
  • zakres ochrony,
  • wysokość sumy ubezpieczenia.

Branża, w której pracujesz, nie ma znaczenia przy zakupie ubezpieczenia na wyjazd do pracy za granicą. Dla ubezpieczyciela ważny jest charakter wykonywanej pracy – czy jest ona fizyczna, czy umysłowa.

Cena polisy jest obliczana przy uwzględnieniu tych wszystkich czynników, więc w każdym przypadku może być nieco inna. Sprawdzić ją możesz wygodnie za pomocą porównywarki ubezpieczeń, w której dobierzesz interesujące Cię elementy polisy oraz sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę – ceny od kilku złotych dziennie!

Dla przykładu wykonaliśmy obliczenia dla 28-letniego mężczyzny, który wybiera się na dwa miesiące do Niemiec, aby pracować tam fizycznie. Ma on już kartę EKUZ, ale chce zapewnić sobie pełną ochronę, dlatego interesuje go polisa obejmująca koszty leczenia, NNW i OC w życiu prywatnym. Oto przykładowe oferty od wybranych towarzystw ubezpieczeniowych wraz z warunkami ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczenia do pracy za granicąCena ubezpieczenia do pracy za granicą
WienerKL: 172 468 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 107 792 zł
292 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
395 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
427 zł
mtu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł
613 zł
SIGNAL IDUNAKL: 258 702 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 129 351 zł
799 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
814 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł
996 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (26.02.2024).

Ceny zaczynają się już poniżej 5 zł za dzień ochrony! Z kolei w przypadku najdroższych polis, które gwarantują pokrycie kosztów leczenia nawet na milionowe kwoty, ceny wzrosną do kilkunastu złotych dziennie. To niewielki wydatek, zwłaszcza w porównaniu z kosztami, jakie trzeba by ponieść, gdyby przyszło Ci leczyć się za granicą na własną rękę.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do pracy za granicą

Czy ubezpieczenie do pracy do za granicą jest obowiązkowe?

Nie, posiadanie ubezpieczenia nie jest warunkiem podjęcia pracy za granicą. Warto jednak zadbać o zakup polisy na własną rękę, ponieważ jej brak może być bardzo odczuwalny, jeśli podczas pobytu za granicą dojdzie do wypadku. Posiadając ubezpieczenie o odpowiednim zakresie, będziemy mogli liczyć na pomoc ubezpieczyciela, który pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Nieubezpieczony pracownik będzie z kolei musiał pokryć wszystkie wydatki na własną rękę i nie doczeka się żadnej rekompensaty.

Czy ubezpieczenie turystyczne chroni podczas pracy za granicą?

To zależy od charakteru pracy, jaką wykonujemy. Ubezpieczyciele najczęściej rozróżniają pracę fizyczną i umysłową. W przypadku tej drugiej zwykłe ubezpieczenie turystyczne może wystarczyć, ale już praca fizyczna jest uznawana za dodatkowe ryzyko, które wymaga płatnego rozszerzenia ochrony. Jeśli zatem wybierasz się za granicę, żeby pracować np. na budowie, w magazynie, przy zbiorach czy z ciężkimi maszynami, musisz pamiętać, aby zaznaczyć to przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.

Mam już EKUZ. Czy potrzebuję ubezpieczenia na wyjazd do pracy za granicę?

Tak. EKUZ i prywatne ubezpieczenie to dwa rodzaje ochrony, które mogą się dobrze uzupełniać. Trzeba bowiem pamiętać, że karta wydawana przez NFZ gwarantuje tylko niezbędną pomoc publicznej służby zdrowia w nagłych wypadkach, w dodatku jest ograniczona przepisami krajowymi. Posiadając ubezpieczenie do pracy za granicą, można być spokojnym o to, że ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty, niezależnie od rodzaju udzielanej ubezpieczonemu za granicą pomocy.

Czy ubezpieczenie obejmuje pracę na czarno?

Tak. Podstawa prawna zatrudnienia nie ma znaczenia dla ubezpieczyciela. Możesz pracować zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i na czarno czy w ramach wolontariatu – w każdym przypadku będzie Cię obejmować ochrona ubezpieczenia, które wykupiłeś.

Podsumowanie:

  • Ubezpieczenie do pracy za granicą nie jest obowiązkowe, ale jego posiadanie jest zalecane, zwłaszcza jeśli pracujemy fizycznie.
  • Ceny ubezpieczenia do pracy za granicą są nieco wyższe w przypadku pracowników fizycznych niż umysłowych.
  • Prywatne ubezpieczenie do pracy za granicą obejmuje ochronę o szerszym zakresie niż karta EKUZ.
  • Ubezpieczenie do pracy za granicą powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia na jak najwyższą sumę, ubezpieczenie NNW oraz assistance.
  • Ochronę ubezpieczeniową podczas pracy za granicą można dodatkowo rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
  • Cena ubezpieczenia do pracy za granica zależy m.in. od charakteru wykonywanej pracy, długości i kierunku wyjazdu oraz wybranych sum ubezpieczenia i może wynosić już kilka złotych dziennie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!