Data dodania: 12 marca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Ubezpieczenie wyjazdu do USA – jaką polisę wybrać do Stanów Zjednoczonych?

Wyjazd od Stanów Zjednoczonych może być podróżą życia, ale w razie kłopotów ten american dream może łatwo zamienić się w prawdziwy koszmar. Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby go uniknąć – przed wyprawą za ocean wystarczy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
ubezpieczenie do usa
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych?
  2. Co trzeba wiedzieć przed podróżą do USA?
  3. Czy na podróż do USA trzeba się ubezpieczyć?
  4. Jakie ubezpieczenie do Stanów Zjednoczonych wybrać?
  5. Ile kosztuje ubezpieczenie podróżne do USA?

Atrakcje w Stanach Zjednoczonych – co warto zobaczyć?

Stany Zjednoczone to jeden z tych krajów, w przypadku których tygodniowy urlop na pewno nie wystarczy, żeby zobaczyć wszystko, co warte uwagi. I nie chodzi tylko o ogromne odległości, ale też o mnogość różnego rodzaju znanych na całym świecie atrakcji. Od Wschodniego do Zachodniego Wybrzeża USA pełno jest miejsc, o których słyszał każdy – co stoi na przeszkodzie, żeby ujrzeć je na własne oczy?

  • Statua Wolności – znak rozpoznawczy Nowego Jorku, ale i całych Stanów Zjednoczonych, symbol wolności i przymierza amerykańsko-francuskiego, jeden z najbardziej znanych zabytków na świecie.
  • Biały Dom – oficjalna siedziba prezydenta USA w Waszyngtonie to prawdopodobnie najsłynniejszy tego typu budynek na świecie, warto go zobaczyć zarówno z zewnątrz, jak i zwiedzić od środka.
  • Wielki Kanion – jeden z naturalnych cudów Ameryki znajduje się w stanie Arizona i stanowi przełom rzeki Kolorado, którego głębokość waha się od 800 m do 29 km, i który w najgłębszym miejscu opada do ponad 1800 m.
  • Niagara – słynny wodospad na rzece o tej samej nazwie znajdujący się na granicy USA i Kanady, złożony w rzeczywistości z kilku kaskad, którymi woda pokonuje prawie 100-metrową różnicę poziomów.
  • Yellowstone – najstarszy park narodowy na świecie zajmujący powierzchnię blisko 9 tys. km2 i usytuowany na wulkanicznym płaskowyżu, a przez to znany z gejzerów, gorących źródeł czy wulkanów błotnych.
  • Mount Rushmore – góra w Dakocie Południowej, którą rozsławił wykuty na jej ścianie pomnik przedstawiający twarze czterech szczególnie ważnych w historii Stanów Zjednoczonych prezydentów.
  • Hollywood – dzielnica Los Angeles i stolica światowego kina, w której można posmakować blichtru towarzyszącego największym światowym gwiazdom.
info
Czy wiesz, że…

Stany Zjednoczone to kraj, który zamieszkuje najliczniejsza Polonia na świecie, licząca ok. 9,5 mln osób. Jej największymi skupiskami są Chicago i Nowy Jork. Wielu naszych rodaków można spotkać również w stanach Wisconsin, Michigan, Connecticut i New Jersey, a wzrasta ich liczba na Florydzie, w Colorado, Georgii i Arizonie.

Wyjazd do USA – najważniejsze informacje dla podróżnych

Wymienione powyżej i wiele innych atrakcji oferowanych przez Stany Zjednoczone jest dziś na wyciągnięcie ręki. Trzeba jednak pamiętać, że taka podróż to nie weekendowy wypad za miasto. Trzeba się do niej dobrze przygotować, wcześniej zebrawszy podstawowe informacje.

Stany Zjednoczone – dokumenty podróżne

Przez wiele lat skutecznym utrudnieniem w podróżowaniu Polaków do USA był system wizowy. Dziś nie ma już obowiązku ich wyrabiania, o ile Twoja służbowa lub turystyczna wizyta w Stanach nie przekracza 90 dni. W takim przypadku będziesz potrzebować jedynie paszportu oraz tzw. ESTA, czyli zezwolenia na podróż. Jeżeli chcesz wyjechać do USA na dłużej, wiza nadal będzie Ci potrzebna – na jej podstawie można przebywać za oceanem do 6 miesięcy.

ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization to internetowy system, za pomocą którego każdy podróżujący do USA musi zarejestrować swoją wizytę. Wniosek składa się online, najlepiej co najmniej na 72 godziny przed podróżą, a opłata wynosi 21 dolarów. Rejestracja w systemie jest weryfikowana przed wejściem na pokład samolotu do USA. Raz uzyskana zgoda jest ważna przez 2 lata i można z niej korzystać wielokrotnie.

Stany Zjednoczone – podróżowanie po kraju

Chociaż podstawowym środkiem transportu w Stanach Zjednoczonych są samochody, ze względu na duże odległości najwygodniej i najszybciej podróżować samolotami. Sieć połączeń lotniczych jest bardzo dobrze rozwinięta. Najtańszą opcją jest z kolei podróżowanie autobusami.

Kierowcy, którzy chcieliby prowadzić samochód w USA, mogą to robić na podstawie międzynarodowego prawa jazdy (równocześnie wymagany jest polski dokument przetłumaczony na język angielski). Należy uważać na wysokie mandaty, a także różne przepisy dotyczące np. limitów prędkości w poszczególnych stanach.

Stany Zjednoczone – pogoda

Klimat w tak rozległym kraju jak Stany Zjednoczone jest oczywiście mocno zróżnicowany. Najcieplej jest na południu, gdzie panuje klimat subtropikalny charakteryzujący się brakiem pory suchej i gorącym latem. Wschodnia część USA to klimat wilgotny kontynentalny, w zależności od regionu z łagodnym lub bardzo ciepłym latem. Na zachodzie klimat jest z kolei uzależniony od wysokości i odległości od oceanu – występuje tam zarówno klimat stepowy i pustynny, jak też kontynentalny, a nawet subarktyczny.

Do Stanów Zjednoczonych można dostać się bezpośrednim lotem z Polski. Połączenia z Warszawy, Krakowa lub Rzeszowa do Chicago, Los Angeles, Miami, Newark i Nowego Jorku oferują linie lotnicze LOT. Podróż w jedną stronę trwa w zależności od miejsca docelowego od 9 do 12 godzin.

Stany Zjednoczone – bezpieczeństwo

Mimo że USA to wysoko rozwinięty kraj bardzo chętnie przyjmujący turystów, podróżni muszą tam uważać na pewne niebezpieczeństwa.

  1. Zagrożenie terrorystyczne – w USA istnieje ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych, o którego poziomie informuje Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego w okresowo publikowanym biuletynie, na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. W wielu miejscach publicznych (m.in. lotniska, urzędy, stadiony, super- i hipermarkety), a także w okresach świątecznych obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa w postaci kontroli bagażu, kontroli osobistych i większej liczby funkcjonariuszy.
  2. Przestępczość – Stany Zjednoczone od lat zmagają się z falą przestępczości. Zagrożenie przestępczością kryminalną występuje w większości dużych miast, zwłaszcza w biednych dzielnicach, ale także w wyludniających się wieczorami centrach.
  3. Zagrożenia naturalne – od czerwca do listopada zagrożeniem na terenie Stanów Zjednoczonych są huragany, ponadto w niektórych regionach kraju występują trzęsienia ziemi.

Przebywając w USA, należy zwracać baczną uwagę na tereny oznaczone jako prywatne. Wejście na nie bez zezwolenia jest wykroczeniem lub przestępstwem, które są zagrożone karami grzywny (nawet ponad 1000 dolarów) lub więzienia.

Stany Zjednoczone – dodatkowe informacje

  • W Stanach Zjednoczonych (kontynentalnej części) obowiązują 4 strefy czasowe.
  • Przed wyjazdem warto wyrobić sobie kartę kredytową, która jest standardowym środkiem płatniczym w USA.
  • Napięcie w gniazdkach elektrycznych w USA wynosi 120 V. Polskie wtyczki nie pasują do amerykańskich gniazdek, dlatego trzeba zabrać ze sobą przejściówkę.
  • W Stanach obowiązują inne jednostki miar, takie jak stopy, jardy, cale, funty i galony.
  • Alkohol mogą kupować w USA osoby, które ukończyły 21 lat. Zakazane jest przewożenie otwartych pojemników z alkoholem w samochodach, w wielu stanach nie można pić w miejscach publicznych.
  • Powszechnym zwyczajem jest wręczanie napiwków w wysokości ok. 20% rachunku.
  • Numer alarmowy w USA to 911.

Zdrowie i ubezpieczenie w USA – czy potrzebujesz polisy?

Mamy dwie wiadomości na temat ochrony zdrowia w USA. Dobra jest taka, że stoi ona na bardzo wysokim poziomie i jest wszędzie dostępna, jeżeli więc w trakcie podróży zachorujesz lub przydarzy Ci się niefortunny wypadek, nie będziesz musieć martwić się o otrzymanie pomocy. O ile oczywiście będzie Cię na nią stać. Bo ta zła wiadomość jest taka, że leczenie w Stanach to duży wydatek.

Znane są przypadki turystów, których koszty leczenia i transportu medycznego z USA do Polski wyniosły ponad milion złotych.

Jak duży? Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie Cię kosztować już ponad 100 dolarów (ok. 400 zł). W razie hospitalizacji zapłacisz od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów za dobę i to bez kosztów badań i zabiegów. W ich przypadku lub gdy będzie Ci potrzebna nagła pomoc, koszty mogą wzrosnąć jeszcze kilkukrotnie. Tak zawrotne kwoty mogą puścić z torbami każdego, sprawiając, że wymarzone wakacje w USA skończą się wpadnięciem w spiralę długów. Czy można się przed tym ochronić?

Oczywiście, że tak. Rozwiązaniem jest ubezpieczenie turystyczne, które powinno być niezbędnym towarzyszem podróży każdej osoby wybierającej się za ocean. Chociaż nie ma prawnego obowiązku jego posiadania, każdy rozsądny turysta wie, że zakup polisy leży w jego interesie – i dotyczy to każdego rodzaju wyjazdu, szczególnie tak dalekiego.

Co więcej, nie powinno się wybierać pierwszej oferty, na jaką trafimy, lub sugerować się jej ceną. Trzeba pamiętać, że zakres gwarantowanej ochrony może być bardzo różny, a oszczędność kilku lub kilkunastu złotych przy kupnie może nas kosztować znacznie więcej w razie problemów podczas podróży. I to nawet takich banalnych, jak skręcona kostka czy rozbita głowa, nie wspominając o sytuacjach, które wymagałyby przeprowadzenia akcji ratowniczej czy zorganizowania transportu do Polski.

alert
Uwaga

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na podróż do USA powinna być znacznie wyższa niż w przypadku wyjazdu do krajów europejskich. Absolutne minimum poniżej którego nie powinno się schodzić to 200 000 zł.

Ubezpieczenie do USA – co powinna zawierać polisa?

Wiedząc zatem, z jak dużym ryzykiem wiązałoby się podróżowanie do USA bez ubezpieczenia turystycznego, zakładamy, że każdy z Was zechce je kupić. Tu jednak pojawia się pytanie – jak powinna wyglądać taka polisa?

Trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie np. do OC samochodu, ubezpieczenie na podróż nie ma z góry ustalonego zakresu. To sam kupujący decyduje o tym, jakiego rodzaju ochronę sobie zapewni i jaki będzie ona miała zakres. W przypadku podróży do Stanów Zjednoczonych ubezpieczenie turystyczne powinno bezwzględnie obejmować:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia, z którego pokryte zostaną wydatki związane z opieką medyczną w USA, dlatego nie można na nim oszczędzać i należy wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia,
  • assistance podróżne, w ramach którego otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela w postaci m.in. dostępu do infolinii, pomocy prawnej czy pomocy tłumacza,
  • ubezpieczenie NNW, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania po nieszczęśliwym wypadku za granicą, którego skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty, jeśli to my wyrządzimy szkodę osobową lub rzeczową innej osobie,
  • ubezpieczenie bagażu, z którym można być spokojnym, że nie zostaniemy bez wsparcia w razie zaginięcia, uszkodzenia, opóźnienia czy kradzieży naszych rzeczy osobistych.

Ubezpieczenie do USA – ceny zaczynają się od 15 zł na dzień

Skoro ubezpieczenie turystyczne do USA powinno być tak rozbudowane i opiewać na duże sumy ubezpieczenia, to pewnie jego cena też będzie bardzo wysoka, prawda? Otóż okazuje się, że nie! Używając porównywarki ubezpieczeń turystycznych, można w łatwy sposób obliczyć koszty zakupu polisy i znaleźć ochronę najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, a przy tym mieć pewność, że nie przepłacamy.

Sprawdźmy zatem, ile za ubezpieczenie na podróż do Stanów Zjednoczonych zapłaci dorosła osoba, która wyjeżdża tam na 10-dniową wycieczkę. Podczas pobytu turysta chce zwiedzić największe atrakcje oraz wypocząć, nie przewiduje dodatkowych aktywności, nie jest także przewlekle chory. W porównywarce zaznaczyliśmy, że interesują nas oferty obejmujące ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) na sumę co najmniej 200 000 zł, NNW, OC prywatne i ubezpieczenie bagażu. Oto wybrane wyniki.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczeniaCena za dzień ochrony
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
153 zł15,31 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
156 zł15,60 zł
ProamaKL: 500 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 80 000 zł,
Bagaż: 1000 zł
196 zł19,60 zł
WienerKL: 646 740 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 431 160 zł,
Bagaż: 3000 zł
247 zł24,70 zł
GeneraliKL 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
260 zł26 zł
AXA PartnersKL: 40 000 000 zł,
NNW: 150 000 zł,
OC: 1 500 000 zł,
Bagaż: 6000 zł
285 zł28,50 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.02.2024).

Najtańsze polisy do USA to koszt już kilkunastu złotych dziennie, co nie tylko przy ewentualnych wydatkach na leczenie, ale nawet cenach biletów lotniczych jest bardzo niewielkim wydatkiem. Oczywiście koszt ubezpieczenia może wzrosnąć, jeśli wybierzemy wyższe sumy ubezpieczenia (nawet do 40 000 000 zł), a także gdy rozbudujemy polisę o dodatkową ochronę, m.in.:

  • rozszerzenie na wypadek skutków chorób przewlekłych – w standardowej wersji ubezpieczenia koszty leczenia nie obejmują skutków chorób przewlekłych, o których ubezpieczony wiedział przed wyjazdem,
  • ubezpieczenie sportowe – niezbędne, jeśli chcemy połączyć wyjazd z uprawianiem sportów, również amatorskich (np. jazdą na nartach),
  • klauzulę alkoholową – z nią ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie także w razie szkód powstałych po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego.

A o ile wzrośnie cena polisy, gdy do USA będziecie podróżować we dwójkę lub całą rodziną? Warunki ochrony w poszczególnych firmach pozostały bez zmian.

Towarzystwo ubezpieczenioweCena ubezpieczenia do USA dla 2 osóbCena ubezpieczenia do USA dla 4 osób
AXA Partners306 zł521 zł
UNIQA312 zł562 zł
Proama393 zł738 zł
Wiener493 zł
Generali519 zł919 zł
AXA Partners569 zł956 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi (28.02.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat ubezpieczenia wyjazdu do USA

Czy do USA potrzebna jest wiza?

Nie, ponieważ od listopada 2019 roku Polska dołączyła do programu ruchu bezwizowego. Od tego momentu obywatele naszego kraju podróżujący do Stanów Zjednoczonych w celach prywatnych lub służbowych mogą przebywać tam przez maksymalnie 90 dni na podstawie ważnego paszportu oraz zezwolenia na wjazd uzyskanego online w systemie ESTA.

Czy w USA obowiązują obostrzenia z powodu COVID-19?

Nie. W Stanach Zjednoczonych zostały zniesione restrykcje w podróżowaniu związane z COVID-19. Podróżni udający się do USA nie muszą przedstawiać negatywnego wyniku testu ani certyfikatów potwierdzających status wyszczepienia.

Czy EKUZ działa w USA?

Nie. Jak sama nazwa wskazuje, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego działa wyłącznie w krajach należących do Unii Europejskiej i EFTA. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych i chcąc zapewnić sobie ochronę ubezpieczeniową, trzeba nabyć prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Czy ubezpieczenie turystyczne do USA jest obowiązkowe?

Nie, ale byłoby bardzo nierozsądnym udać się w taką podróż bez niego. Wszystko przez bardzo wysokie koszty leczenia w USA, które w razie braku ubezpieczenia poszkodowany będzie musiał ponieść z własnej kieszeni, i które mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych.

Podsumowanie:

  • Podróżni z Polski mogą wjechać do USA bez wizy. Wystarczy paszport i rejestracja w systemie ESTA.
  • Koszty leczenia w USA są bardzo wysokie i pokrywane w całości przez pacjenta.
  • Aby uniknąć wysokich opłat za leczenie w USA, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne.
  • Ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych powinno obejmować koszty leczenia, NNW, OC w życiu prywatnym i ubezpieczenie bagażu.
  • Suma ubezpieczenia kosztów leczenia na podróż do USA powinna wynosić co najmniej 200 000 zł.
  • Ceny ubezpieczenia turystycznego na podróż do USA zaczynają się już od kilkunastu złotych za dzień ochrony.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!