Data dodania: 25 czerwca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Workation – co to jest? Wady i zalety rozwiązania

Pracujesz zdalnie i nie możesz się już doczekać urlopu, który pozwoli wyrwać się z czterech ścian? A co jeśli powiemy Ci, że możesz połączyć jedno z drugim i cieszyć się wakacjami, nie rezygnując jednocześnie z pracy? Taka opcja ma nawet nazwę – workation – i zyskuje coraz większą popularność wśród pracowników.
workation
W tym artykule przeczytasz:
  1. Na czym polega workation?
  2. Czy prawo pracy reguluje workation?
  3. Jak zorganizować workation?
  4. Jakie są zalety workationu?
  5. Jakie są wady workationu?
  6. Gdzie pojechać na workation?
  7. Jak ubezpieczyć się na workation?

Workation, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Praca zdalna to w dzisiejszych czasach już nie trend, lecz całkiem zwyczajna rzeczywistość ogromnej rzeszy pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki nie tyle spoza biura, co nawet w dużej odległości od miasta, w którym mieści się ich firma. A skoro miejsce pracy nie ma znaczenia, to dlaczego nie zamienić domowych czterech ścian na znacznie przyjemniejsze okoliczności przyrody?

Właśnie z takiego założenia wychodzi idea kryjąca się za workation. Powstałe z połączenia dwóch angielskich słów (work – praca, vacation – wakacje) pojęcie można przetłumaczyć jako pracowakacje lub pracowczasy, a oznacza ono ni mniej, ni więcej, tylko pracę zdalną połączoną z wypoczynkiem poza swoim stałym miejscem zamieszkania.

Innymi słowy, udając się na workation, wyjeżdżamy w dowolne miejsce w kraju lub na świecie, żeby tam pracować za pośrednictwem internetu, a czas po obowiązkach służbowych poświęcić na relaks, zwiedzanie, plażowanie, górskie wędrówki czy jakąkolwiek inną formę wypoczynku. Chociaż w Polsce idea nie jest jeszcze bardzo popularna, za granicą została już mocno rozwinięta. A że i u nas mnóstwo ludzi pracuje zdalnie, to kwestią czasu jest, gdy dostrzegą oni zalety, jakie posiada workation.

info
Czy wiesz, że…

Na workation nie mogą sobie oczywiście pozwolić wszyscy pracownicy, a jedynie ci, którzy swoje służbowe obowiązki wykonują za pośrednictwem komputera i telefonu, więc nie jest wymagana ich fizyczna obecność w miejscu pracy, np. graficy, redaktorzy, programiści, księgowi itp.

Workation a prawo pracy – co mówią przepisy?

Polskie prawo powoli, ale stopniowo przystosowuje się do zmian, do których dochodzi współcześnie na rynku pracy. Workation to co prawda idea, która nie jest mu jeszcze znana, przez co nie została uregulowana w przepisach, ale w Kodeksie pracy możemy spotkać się m.in. z definicją i warunkami pracy zdalnej.

Cytat

Praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).

—Art. 6718 Kodeksu pracy

Zgodnie z tym można więc przyjąć, że dopuszczalny jest również workation. Wszystko zależy po prostu od ustaleń między pracodawcą a pracownikiem. O zamiarze wyjazdu na workation przez pracownika etatowego trzeba bowiem poinformować przełożonego, który musi wyrazić na to zgodę. Jeśli ją uzyskamy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na świecie, o ile tylko odbywa się to z poszanowaniem innych przepisów prawa pracy.Co więcej, zdarzają się już sytuacje, w których to sam pracodawca wysyła pracownika lub pracowników na workation, nawet opłacając taki wyjazd. Wówczas jest to forma benefitu. Ale uwaga! Workation, choć wiąże się z wyjazdem do często atrakcyjnych lokalizacji, to wciąż praca – czas na nim spędzony nie wlicza się więc do zakresu przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

info
Czy wiesz, że…

Prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu jest zapisane w Kodeksie pracy (art. 152).

Workation – jak zorganizować pracowczasy?

Wiemy już, na czym polega workation. A jak tego rodzaju wyjazd zorganizować? Ta kwestia spoczywa najczęściej w gestii pracownika, który musi zadbać m.in. o:

  • znalezienie lokalizacji zapewniającej warunki zarówno do pracy (nie tylko pracy przy komputerze, ale też rozmów np. z pracodawcą, współpracownikami czy klientami), jak i wypoczynku,
  • wybranie hotelu (pensjonatu, apartamentu itp.) z dobrym zasięgiem i stabilnym dostępem do internetu,
  • zabranie ze sobą narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy, w tym laptopa, telefonu, powerbanku, dokumentów itp.

Po wybraniu odpowiedniego miejsca i zaplanowaniu wyjazdu dochodzą oczywiście takie sprawy, jak rezerwacja hotelu i zakup biletów lotniczych. Nie chcesz robić tego wszystkiego sam i wolałbyś, żeby ktoś inny zajął się kwestiami logistycznymi za Ciebie? Niektóre biura podróży (np. Itaka) mają już w swojej ofercie wyjazdy na workation. W takim przypadku nie musisz się niczym przejmować, bo to operator zajmuje się organizacją wyjazdu i pobytu w odpowiednich warunkach, Tobie pozostawiając tylko pracę i wypoczynek.

info
Czy wiesz, że…

W sieci istnieją serwisy zajmujące się wyszukiwaniem zakwaterowania odpowiedniego pod kątem pracy zdalnej, np. deskou.pl.

Workation – zalety pracy na wakacjach

Kusi Cię idea workation? Popularność, jaką zyskał ten trend na świecie, i jaką stopniowo zyskuje w Polsce, pokazuje, że zdecydowanie jest to pomysł wart rozważenia. Jakie są jego zalety?

  1. Możliwość zmiany otoczenia – wpływa korzystnie na codzienną rutynę, z którą do naszej pracy wkrada się znużenie i zniechęcenie.
  2. Redukcja stresu – ucieczka od zgiełku codzienności to często zbawienie dla cierpiących na wypalenie zawodowe.
  3. Zwiększenie motywacji i efektywności – dzięki pracy i wypoczynkowi w atrakcyjnym miejscu możemy zyskać nową energię i naładować baterie.
  4. Work-life balance – perspektywa wypoczynku po godzinach pozwala lepiej zarządzać czasem i wyrównać często zaburzoną równowagę między pracą a życiem prywatnym.
  5. Źródło inspiracji i świeżych pomysłów – nowe miejsce i okoliczności mają często pozytywny wpływ na kreatywne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów.
  6. Poznawanie nowych miejsc – zmiana otoczenia oznacza zetknięcie z nowymi kulturami, ludźmi, kuchnią itp.
  7. Wyjazd bez konieczności brania urlopu – wolne dni kumulują się i można wykorzystać je w innym terminie.

Workation – wady wakacji po pracy

Wygląda to wszystko naprawdę zachęcająco, więc pojawia się pytanie: gdzie jest haczyk? Workation oprócz zalet posiada też pewne wady. Z czym trzeba się liczyć, organizując taki wyjazd?

  1. Problemy z koncentracją na pracy – rozpraszać może nowe miejsce, dostępne atrakcje, turystyczny gwar, a nawet rodzina, jeśli zabierzemy ją ze sobą.
  2. Odkładanie obowiązków na później – mnogość i łatwa dostępność atrakcji mogą sprawiać, że zaczniemy je przedkładać nad obowiązki.
  3. Wypoczynek w ograniczonym zakresie – workation to mimo wszystko nie wakacje, więc czas i możliwości relaksu są ograniczone, nie da się też oderwać od codziennych obowiązków.
  4. Problemy techniczne – nie da się wykluczyć np. zerwania połączenia internetowego, co może być znacznie większym kłopotem niż w domu.
  5. Problemy z dostosowaniem godzin pracy – kłopotliwe zwłaszcza, jeśli wyjeżdżając, zmieniamy strefę czasową i musimy np. pracować wieczorami lub w nocy.
  6. Problemy z aklimatyzacją po powrocie – powrót do rzeczywistości i stałego miejsca pracy może być wyjątkowo trudny i wpływać negatywnie na produktywność.

Gdzie na workation – najlepsze kierunki w kraju i za granicą

Rozważając za i przeciw, warto pomyśleć nad tym, gdzie dokładnie chcielibyśmy spędzić nasz workation. Możliwości jest całe mnóstwo, zarówno w Polsce, jak i za granicą, a jedyne ograniczenie stanowi w gruncie rzeczy tylko Twoja wyobraźnia. Ciepłe kraje? Zaciszne miejsce w otoczeniu przyrody? A może tętniące życiem miasto za granicą? Oto kilka naszych propozycji.

  • Wyspy Kanaryjskie – kilka wysp do wyboru, a na nich piękne plaże, słońce i ciepła woda w oceanie przez niemal okrągły rok.
  • Madera – położona na Atlantyku górzysta wyspa, gdzie niemal z każdej strony otaczają Cię zielona roślinność i barwne kwiaty.
  • Bali – indonezyjska wyspa, która przyciąga odwiedzających tropikalnym klimatem, egzotyczną przyrodą i niezwykłą miejscową kulturą.
  • Santorini – bajeczna grecka wyspa słynąca z romantycznego widoku skąpanych w południowym słońcu białych domków z niebieskimi dachami.
  • Sardynia – perła Morza Śródziemnego, którą wyróżniają imponujące urwiste wybrzeże, malownicze miasteczka i zatoczki, oraz woda szmaragdowej barwy.
  • Lizbona – stolica Portugalii i miasto o jedynej w swoim rodzaju atmosferze, która sprzyja zarówno spokojnej pracy, jak i relaksowi po jej zakończeniu.
  • Praga – bliska nam geograficznie stolica Czech, której klimatyczne ulice i liczne zabytki nie pozwolą się nudzić po wypełnieniu służbowych obowiązków.
  • Turcja – kraj o bogatej i zupełnie odmiennej od polskiej kulturze, który zapewnia multum atrakcji dla tych chcących wypocząć i zanurzyć się w innej rzeczywistości.
info
Czy wiesz, że…

Workation można z powodzeniem zaplanować także w Polsce, co oszczędzi nam np. kosztów związanych z przelotem, czy problemów z aklimatyzacją w obcym kraju. Dobrym miejscem na pracę połączoną z wypoczynkiem są m.in. mniejsze, nie tak zatłoczone jak największe kurorty miejscowości nad Bałtykiem czy na Mazurach, mniej popularne pasma górskie jak Pieniny czy Gorce, lub gwarantujące ciszę, spokój i bliskość natury krainy w rodzaju Roztocza.

Ubezpieczenie turystyczne na workation – o czym pamiętać?

Jak każdy wyjazd, również workation wymaga odpowiedniego planowania, przewidywania i przygotowania na to, co może pójść nie tak. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku podróży za granicę, która w razie wypadku lub problemów ze zdrowiem może okazać się bardzo kłopotliwa i kosztowna z uwagi na wysokie ceny opieki medycznej.

Aby się przed tym zabezpieczyć, należy zadbać o ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia (KL) za granicą, a do tego może zagwarantować:

alert
Uwaga

Zakres ubezpieczenia dla podróżnych nie jest odgórnie ustalony i zależy od decyzji ubezpieczonego. Należy wybrać polisę jak najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb, nie kierując się w pierwszej kolejności jej ceną – tańsze oferty gwarantują ochronę o mniejszym zakresie i niższych sumach ubezpieczenia, które mogą nie wystarczyć na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków.

Na jaki wydatek należy się szykować, planując zakup ubezpieczenia turystycznego? Koszt polisy zależy od kilku czynników, w tym m.in. czasu i kierunku wyjazdu, liczby ubezpieczonych czy planowanych aktywności. Zwykle jednak nie jest on wysoki, zaczynając się już od kilku złotych na dzień.

W poniższej tabeli przedstawiamy przykładowe ceny ubezpieczenia turystycznego dla jednej dorosłej osoby, która planuje spędzić cały sierpień, pracując zdalnie z Portugalii. Wybraliśmy najtańsze oferty poszczególnych ubezpieczycieli bez dodatkowych rozszerzeń ochrony.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
ProamaKL: 100 000 zł99 zł
SIGNAL IDUNAKL: 86 662 zł,
NNW: 15 000 zł
113 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
143 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
145 zł
WienerKL: 173 324 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 108 327 zł
160 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
163 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (24.06.2024).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o workation

Co to jest workation?

Workation polega na połączeniu pracy zdalnej z pobytem poza miejscem zamieszkania, np. w ciepłych krajach. Po czasie spędzonym na wykonywaniu obowiązków służbowych można się wówczas skoncentrować na wypoczynku lub zwiedzaniu miejscowych atrakcji.

Czy workation wlicza się do urlopu?

Nie. Workation to wciąż praca, po prostu wykonywana poza miejscem zamieszkania, dlatego nie może się on wliczać do gwarantowanego pracownikowi urlopu. Należy pamiętać, że podczas workationu pracownik nie rezygnuje ani nie ogranicza wykonywania swoich obowiązków zawodowych.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na workation?

Tak. Workation nie jest w żaden sposób regulowany przez polski Kodeks pracy, dlatego możliwość takiego wyjazdu i jego warunki muszą zostać ustalone przez pracownika i pracodawcę, który może nie przychylić się do takiej prośby. Powodem może być np. obawa o rzetelne wykonywanie obowiązków czy problemy techniczne.

Podsumowanie

  • Workation to modny wśród pracowników za granicą sposób na połączenie pracy z wypoczynkiem.
  • Workation polega na pracy zdalnej w miejscu innym niż miejsce zamieszkania, dzięki czemu po godzinach można poświęcić czas na wypoczynek lub zwiedzanie.
  • Workation nie jest regulowany przez Kodeks pracy. Ustalenia w tym zakresie zależą od pracodawcy i pracownika.
  • Workation nie wlicza się do przysługującej pracownikowi puli urlopowej.
  • Miejsce, w którym spędzamy workation, powinno zapewniać odpowiednie warunki do pracy, m.in. dobre połączenie internetowe.
  • Niektóre biura podróży w Polsce organizują wyjazdy na workation.
  • Workation może sprzyjać zwiększeniu motywacji, kreatywności i efektywności pracownika, ale może też przyczynić się np. do problemów z koncentracją.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy:
    https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19740240141/U/D19740141Lj.pdf

    grafika
    Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

    Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

    Podziel się Udostępnij
    Wystaw ocenę

    Dołącz do dyskusji

    0 komentarzy

    avatar autora komentarza

    Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

    Skomentuj jako pierwszy!