Data dodania: 27 maja 2024 Autor: Rafał Gliński

Jakie ubezpieczenie do pracy sezonowej wybrać?

Wyjazd do pracy sezonowej za granicę to szansa na zarobek. Wiąże się także z pewnym ryzykiem. Co jeśli podczas pracy fizycznej lub na wysokościach dojdzie do wypadku? Sprawdź, jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie do pracy dorywczej!
praca sezonowa
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Czy ubezpieczenie do pracy sezonowej jest potrzebne?
  2. Jaką ochronę daje EKUZ? Czego nie zapewnia?
  3. Co powinno obejmować ubezpieczenie do pracy sezonowej?
  4. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy do pracy sezonowej?
  5. Ile kosztuje ubezpieczenie do pracy sezonowej za granicą?

Ubezpieczenie do pracy sezonowej – czy warto je mieć?

Praca sezonowa to popularny sposób, aby dorobić w czasie wolnym. Szczególnie interesują się nią nastolatkowie i dwudziestolatkowie, gdy mają wakacje, a pilnie potrzebna jest każda para rąk do pracy. Wśród zainteresowanych taką pracą liczne grono stanowią uczniowie szkół ponadpodstawowych (liceum lub technikum) oraz studenci. Młodzi ludzie w ten sposób zdobywają pierwsze doświadczenie z pracą zarobkową i są w stanie odłożyć zarobione pieniądze na później.

“Wszystko super, więc w czym problem?” – można zadać sobie pytanie. Otóż, nawet praca sezonowa obarczona jest ryzykiem. W tym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom ubezpieczeń, które obejmują rozmaite ryzyka i mogą być istotne dla osób pracujących tymczasowo. Podpowiemy również, jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie do wybranej przez Ciebie pracy sezonowej.

Kiedy przydaje się ubezpieczenie w pracy sezonowej?

  • Gdy doznasz udaru słonecznego podczas zbiorów.
  • Gdy dojdzie do wypadku na budowie.
  • Gdy doznasz poważnego urazu podczas pracy ze specjalistycznymi maszynami lub ciężkimi materiałami.

Wyjazd do pracy sezonowej a EKUZ

Osoby wyjeżdżające do innego kraju w Europie mogą zastanawiać się, czy do pracy zabrać ze sobą wykupioną samodzielnie polisę, czy może wystarczy EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza, że jej posiadacz jest ubezpieczony w swojej ojczyźnie i odprowadza tam składki do kasy chorych. Dzięki bezpłatnej karcie można nieodpłatnie korzystać z opieki medycznej w innym kraju na tych samych zasadach, co obywatele danego państwa.

EKUZ zapewnia m.in.:

  • opiekę medyczną w podstawowym i niezbędnym zakresie,
  • nieplanowaną pomoc lekarską,
  • dostęp do publicznej służby zdrowia w danym kraju europejskim.

Czego nie obejmuje EKUZ?

Z racji swoich ograniczeń EKUZ nie zapewnia kompleksowego leczenia medycznego, a także dostępu do prywatnych placówek. W zależności od kraju dodatkowo płatne mogą być również usługi wychodzące poza podstawowy zakres ubezpieczenia powszechnego w publicznych szpitalach.

EKUZ nie finansuje m.in.:

  • planowanych operacji i zabiegów,
  • transportu medycznego do kraju,
  • akcji ratunkowej w krajach UE/EFTA.
info
Czy wiesz, że…

Osoby udające się za granicę do pracy powinny złożyć pracowniczy wniosek o EKUZ. Wyjeżdżającym poza Europę EKUZ nie zapewni żadnego wsparcia.

Polisa indywidualna do pracy sezonowej – co powinna obejmować?

Indywidualne ubezpieczenie do pracy dorywczej zapewnia większą swobodę podczas pobytu za granicą. Przede wszystkim ma znacznie szerszy zakres ochrony od EKUZ. Zapewnia finansowanie zabiegów, jak choćby leczenie stomatologiczne (do wskazanej przez ubezpieczyciela kwoty), których nie pokrywa bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia?

Koszty prywatnego leczenia wychodzą poza EKUZ i są naprawdę wysokie za granicą. Już sama wizyta u lekarza pierwszego kontaktu słono kosztuje (np. w Norwegii – 152 korony norweskie), a specjalistyczna porada kosztuje kilka razy więcej (nawet 320-490 koron norweskich). Polisa osobista pokryje również leczenie chorego zęba lub kosztowną hospitalizację.

Ubezpieczyciel obejmuje ochroną także osoby przewlekle chore. Wymaga to zaznaczenia okienka “choroba przewlekła” podczas wyliczenia ofert w kalkulatorze ubezpieczeń. Bez tego należy upewnić się, czy choroby tego typu są uwzględnione w uzyskanej ofercie.

  • Assistance

Wsparcie assistance w podróży zagranicznej obejmuje rozmaite usługi. Podczas pobytu za granicą możesz potrzebować pomocy informacyjnej, językowej lub prawnej. Ubezpieczyciel za pośrednictwem swoich kanałów zapewni Ci dostęp zdalny do niezbędnych informacji logistycznych lub skontaktuje Cię ze specjalistami w zakresie tłumaczenia lub znajomości prawa. Przydaje się to np. po utracie dokumentów i środków do życia wskutek kradzieży.

W przypadku wezwania osoby do ubezpieczonego towarzystwo zapewnia jej pobyt. W razie konieczności organizuje i opłaca transport do kraju.

Wielogodzinna praca w ciężkich warunkach może prowadzić do nieszczęśliwych wypadków. Polisa turystyczna chroni również przed nimi. Jeśli jakieś zdarzenie doprowadzi do poważnego i trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczony otrzyma wsparcie adekwatnie do stwierdzonej szkody. Środki uzyskane w ten sposób mogą pokryć rehabilitację oraz powrót do zdrowia i sprawności zawodowej. Jeśli stracisz  możliwość dalszej pracy w zawodzie, dzięki uzyskanemu wsparciu będziesz mógł się przekwalifikować.

Podczas wykonywania pracy zarobkowej w skrajnych przypadkach może dojść do wypadku śmiertelnego. Jeśli ubezpieczonego to spotka, bliscy mają zapewnione zadośćuczynienie w wysokości 100% sumy polisy.

  • OC prywatne

Polisa osobista chroni także odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym. Przyda się na wypadek szkód, za które odpowiadałbyś z własnej kieszeni, gdyby nie wykupione ubezpieczenie. Dzięki niemu za szkody materialne lub osobowe zapłaci towarzystwo. Twoje oszczędności pozostaną nienaruszone, dzięki czemu będziesz w stanie więcej odłożyć, nie martwiąc się o finanse.

OC dodane do polisy turystycznej może nie chronić w sytuacjach związanych z pracą. Pomyśl o zakupie OC zawodowego, jeśli Twoje obowiązki wymagają takiego zabezpieczenia.

Wybór ubezpieczenia do pracy sezonowej – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze polisy turystycznej na wyjazd za granicę do pracy okresowej warto dopilnować, aby ochrona obejmowała nie tylko wykonywanie obowiązków zawodowych. W końcu po pracy przychodzi czas wolny. W trakcie wypoczynku również może przecież mieć miejsce niespodziewane zdarzenie. Z tego względu zadbaj o kompleksową ochronę również po pracy.

Co powinna obejmować kompleksowa polisa?

  • Aktywność sportowa

Jeśli lubisz uprawiać sport, to czemu się ograniczać i nie oddawać się mu po pracy za granicą? Ubezpieczenie standardowo obejmuje zwykłe dyscypliny sportu, które nie są specjalnie ryzykowne. W przypadku wybranych aktywności (jak np. narciarstwo, nurkowanie głębinowe lub po prostu sporty ekstremalne) konieczne jest wybranie konkretnego rozszerzenia podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Tylko wtedy uzyskasz pełne wsparcie po wypadku w trakcie preferowanej aktywności sportowej.

Zdarza Ci się spędzać czas po pracy, popijając napój wyskokowy? Jeśli tak, musisz wiedzieć, że zdarzenia powstałe pod wpływem alkoholu są standardowo wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Aby polisa zadziałała, gdy np. niefortunnie skręcisz kostkę po spożyciu procentów, wykup klauzulę alkoholową. To gwarancja wsparcia w opresji w stanie upojenia alkoholowego.

Ubezpieczenie do pracy sezonowej za granicą – jaki koszt?

Cena ubezpieczenia zdrowotnego do pracy okresowej zależy od różnych czynników. Wpływają na nią parametry wyjazdu (m.in. kraj i długość pobytu) oraz dodatkowe czynniki ryzyka (np. sporty ekstremalne, choroby przewlekłe). Polisa musi odpowiadać rzeczywistym okolicznościom, gdyż tylko wtedy zapewni wsparcie ubezpieczeniowe w sytuacji kryzysowej.

Ile kosztuje polisa do pracy za granicą?

Sprawdzę, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie do pracy sezonowej. Wyliczenie opiera się na konkretnym przykładzie.

Wojtek ma 24 lata i wybiera się na miesiąc (31 dni) do pracy w Holandii. Będzie pracownikiem fizycznym, który zatrudnił się sezonowo na plantacji gruszek. Wojtek odwiedził porównywarkę ubezpieczeń Mubi, aby sprawdzić, ile wyniesie go sama polisa do pracy w Niderlandach oraz wybrane rozszerzenia ochrony obejmujące aktywność dodatkową po pracy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe i zakres ochronyPolisa do pracy fizycznejPolisa do pracy fizycznej obejmująca zwiedzanie/wypoczynekPolisa do pracy fizycznej obejmująca sporty ekstremalne
SIGNAL IDUNA
KL: 20 000 euro
NNW: 15 000 zł
156 zł156 zł1013 zł
(KL: 40 000 euro NNW: 15 000 zł OC: 30 000 euro)
UNIQA
KL: 250 000 zł
NNW: 30 000 zł
167 zł167 zł667 zł
AXA Partners
KL: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
426 zł426 zł710 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (20.05.2024).

Ubezpieczenie tylko do pracy nie różni się ceną od polisy, która obejmuje również zwiedzanie i relaks po pracy. Jeśli jednak pracownik sezonowy, chce w wolnej chwili uprawiać ryzykowne dyscypliny sportowe (jak np. paralotniarstwo) musi liczyć się ze znacznie wyższą składką (nawet o 167-400 %).

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie do pracy sezonowej

Czy muszę mieć ubezpieczenie do pracy sezonowej?

To zależy. Niekiedy ubezpieczenie podczas pracy okresowej jest wymagane. Jest obowiązkowe np. w Holandii, gdzie każdy pełnoletni pracownik sezonowy musi posiadać ważną polisę zdrowotną. W okresie legalnej pracy na umowę cywilnoprawną ubezpieczenie okaże się zbawienne w razie urazów lub choroby za granicą, gdzie dostęp do lekarza jest utrudniony, a możliwości EKUZ są ograniczone.

Na czym polega praca sezonowa za granicą?

Praca sezonowa wiąże się przeważnie z wyjazdem z kraju. Według przepisów unijnych nie może trwać dłużej niż 8 miesięcy. Zazwyczaj odbywa się w branżach: rolniczej, hotelarskiej lub w handlu. Opiera się na ogół na zbieraniu lub sortowaniu warzyw i owoców w okresie zbiorów albo wsparciu stałej załogi w obiektach hotelowo-restauracyjnych w miejscowościach odwiedzanych przez turystów w czasie wakacji.

Gdzie Polacy wyjeżdżają do pracy sezonowej za granicę?

Pracownicy sezonowi z Polski najczęściej kierują się okresowo do pracy w Niemczech, Holandii lub we Francji. Polacy opuszczają czasem Europę i kraje wspólnoty – udają się na Bliski Wschód lub do Azji.

PODSUMOWANIE

  • Ubezpieczenie do pracy sezonowej jest przydatne, zwłaszcza jeśli wykonujesz niebezpieczne zadania. Gwarantuje wsparcie po wypadku w trakcie pracy za granicą.
  • Warto posiadać polisę do pracy sezonowej. Zapewnia kompleksową ochronę w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, jak i w czasie wolnym.
  • EKUZ oferuje wsparcie w mocno ograniczonym zakresie. Finansuje jedynie niezbędną pomoc medyczną w publicznych placówkach zdrowia.
  • Ubezpieczenie w pracy sezonowej może być obowiązkowe. Nieraz polisa jest zapewniona przez pracodawcę w umowie, jednak zawsze możesz ją samodzielnie zawrzeć z polskim ubezpieczycielem, który ma przedstawicielstwo w danym kraju.

Źródła:

  • https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/poradnik-pacjenta-planujesz-wakacje-za-granica-zabierz-ze-soba-ekuz,8424.html

    Autor artykułu: Rafal Glinski

    Redaktor z 5-letnim stażem pracy w mediach. Jest autorem kilkuset publikacji o charakterze informacyjnym i publicystycznym. W swoich tekstach na Mubi stara się wyjaśnić wszystkie zawiłości świata ubezpieczeń. Jako czynny użytkownik dróg opisuje realia drogowe kierowców.

    Podziel się Udostępnij
    Wystaw ocenę

    Dołącz do dyskusji

    0 komentarzy

    avatar autora komentarza

    Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

    Skomentuj jako pierwszy!