Data dodania: 02 sierpnia 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Ubezpieczenie turystyczne na Słowację nawet od 3 zł dziennie!

Słowacja to częsty kierunek krótkich, weekendowych lub nawet jednodniowych wypadów Polaków. Kraj naszych południowych sąsiadów nadaje się jednak również na dłuższy pobyt, oferując mnóstwo atrakcji zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku, jak i turystów preferujących podróżowanie śladami historii i zabytków. Sprawdź, jak dobrać ubezpieczenie turystyczne, aby ze spokojną głową cieszyć się słowackim urlopem.
ubezpieczenie na słowację
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Jakich dokumentów potrzebujesz, żeby wjechać na Słowację?
  2. Czy na Słowacji jest bezpiecznie?
  3. Jak zadbać o zdrowie i higienę na Słowacji?
  4. Jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Słowacji?
  5. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Słowację?
  6. Co przyciąga turystów do Słowacji?
  7. Które miejsca warto odwiedzić na Słowacji?

Słowacja – dokumenty wjazdowe

Słowacja to jeden z naszych najbliższych sąsiadów i kraj pod wieloma względami bardzo podobny do Polski. Również politycznie, bo także jest członkiem NATO, Unii Europejskiej i strefy Schengen, co sprawia, że podróżowanie między Słowacją a Polską jest bardzo proste. Do przekroczenia granicy wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport – nie trzeba martwić się kontrolą graniczną, o wizach nawet nie wspominając.

Czas pobytu na Słowacji, który nie wymaga spełnienia żadnych formalności, to 90 dni. W przypadku dłuższego pobytu trzeba zarejestrować się we właściwym Wydziale Policji ds. Cudzoziemców i uzyskać zaświadczenie lub kartę pobytu.

info
Czy wiesz, że…

Granica ze Słowacją liczy 541 km i jest drugą najdłuższą z polskich granic po polsko-czeskiej (796 km).

Bezpieczeństwo podróżnych na Słowacji

Słowacja jest bezpiecznym krajem. Atak terrorystyczny jest mało prawdopodobny, również zagrożenie pospolitą przestępczością nie jest duże. Największe niebezpieczeństwo dla turystów stanowi ukształtowanie terenu i nieodpowiednie przygotowanie na warunki panujące w górach. Oczywiście trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek w każdej sytuacji.

Rodzaj zagrożeniaCo zrobić, żeby zminimalizować ryzyko?
Wypadki w górachNie przeceniaj swoich możliwości – dopasuj trasę do własnego doświadczenia, kondycji i umiejętności.
Szczegółowo zaplanuj trasę przed wymarszem w góry.
Sprawdź prognozę pogody przed wyjściem na szlak.
Wybierz odpowiednią odzież, górskie buty i niezbędny ekwipunek.
Przed wyjściem na szlak poinformuj kogoś o swoich planach i planowanej godzinie powrotu, naładuj telefon i zapisz numery pogotowia górskiego.
Trzymaj się szlaku.
Wyrusz na szlak z samego rana.
Jeśli nie musisz, nie wędruj samotnie.
W zimie przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim.
Wykup ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia i ratownictwa.
Drobne kradzieżeZachowaj szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach, centrach turystycznych, na dworcach itp.
Nie trzymaj wszystkich dokumentów i pieniędzy w jednym miejscu.
Korzystaj z sejfów hotelowych.
Nie zostawiaj dokumentów, pieniędzy i kosztowności w samochodzie.
Wykup ubezpieczenie turystyczne z assistance i ubezpieczeniem bagażu.

Zdrowie podczas wyjazdu na Słowację

Wyjazd na Słowację nie wymaga szczególnych przygotowań pod względem profilaktyki zdrowotnej. Nie występują tam niespotykane w Polsce choroby ani inne zagrożenia dla zdrowia, których nie znalibyśmy z własnego podwórka. Nie trzeba więc przejmować się dodatkowymi szczepieniami, a zamiast tego lepiej zadbać o zabranie dobrze wyposażonej apteczki, w której powinny się znaleźć m.in.:

  • leki przeciwbólowe,
  • leki na przeziębienie, 
  • leki przeciwbiegunkowe,
  • żel na stłuczenia i skręcenia,
  • materiały opatrunkowe,
  • środki dezynfekcyjne,
  • środki na komary i kleszcze.
info
Czy wiesz, że…

Na Słowacji można pić wodę z kranu, ale jej jakość może być różna. Zaleca się raczej kupno wody butelkowanej.

Leczenie na Słowacji

Przed podróżą na Słowację warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Karta pozwala na uzyskanie niezbędnej pomocy publicznej służby zdrowia w tym kraju na takich samych zasadach, jakie dotyczą jego obywateli. Oznacza to, że bezpłatne są:

  • leczenie u lekarza pierwszego kontaktu,
  • ambulatoryjna opieka specjalistyczna,
  • leczenie szpitalne.

Częściowo opłacane przez pacjenta będą z kolei m.in. wizyta na pogotowiu czy transport medyczny. To jednak niewielkie koszty, w przeciwieństwie do leczenia prywatnego, transportu medycznego do Polski czy akcji ratowniczych, które na Słowacji są w całości finansowane przez poszkodowanego. Aby ustrzec się tych wydatków, należy posiadać prywatne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje wszystkie koszty mieszczące się w wybranej sumie ubezpieczenia.

info
Czy wiesz, że…

Słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe, czyli Horska zachranna služba, nie pobiera opłat za samą pomoc medyczną udzieloną poszkodowanemu w górach turyście lub narciarzowi. Płatne są jednak techniczne aspekty akcji ratowniczej, a więc m.in. przybycie ratowników na miejsce wypadku, użycie helikoptera, samochodu czy skuterów śnieżnych.

Jaką ochronę powinno zapewniać ubezpieczenie turystyczne na Słowacji?

Ograniczenia w ochronie gwarantowanej przez EKUZ sprawiają, że wybierając się na Słowację, warto mieć ubezpieczenie turystyczne. Zakres jego ochrony nie jest jednak z góry ustalony i może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb podróżnego. Te mogą być z kolei zupełnie inne w przypadku podróży mających różne cele.

W jakim celu Polacy wyjeżdżają na Słowację?Procent wyjeżdżających
Jazda na nartach i snowboardzie45,09%
Wypoczynek i zwiedzanie44,98%
Uprawianie sportów ekstremalnych8,56%
Wyczynowe uprawianie sportów1,33%
Praca fizyczna0,04%
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi (2024).

Jak wynika z danych porównywarki ubezpieczeń Mubi, Polacy wyjeżdżają na Słowację najczęściej w jednym z dwóch celów – albo żeby uprawiać sporty zimowe, albo wypoczywać i zwiedzać. W zależności od tego, co dokładnie planujesz robić podczas urlopu, powinno zostać dobrane ubezpieczenie podróżne.

Podstawowe elementy ubezpieczenia turystycznego na Słowację to:

  • ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) – pokrywa opłaty, których nie refunduje EKUZ, w tym koszty leczenia prywatnego, ratownictwa czy transportu do kraju, ale tylko do wysokości sumy ubezpieczenia (im wyższa, tym większa pewność, że wystarczy na pokrycie wszystkich wydatków),
  • ubezpieczenie NNW – umożliwia otrzymanie odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu powstały w wyniku nieszczęśliwego wypadku za granicą,
  • assistance turystyczne – dzięki któremu uzyskasz dodatkową pomoc o charakterze medycznym, informacyjnym czy prawnym,
  • ubezpieczenie sportowe – zapewniające pomoc ubezpieczyciela, jeśli do niefortunnego zdarzenia dojdzie w czasie rekreacyjnego uprawiania sportu.

Wyżej wymienione elementy są najczęściej zawarte już w najtańszym, podstawowym wariancie polisy. Im wyższy i droższy wariant wybierzemy, tym większe będą sumy ubezpieczenia, a także pojawią się dodatkowe elementy, jak m.in. ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

alert
Uwaga

W ubezpieczeniu kosztów leczenia należy zwrócić uwagę na podlimity, które mogą być mniejsze w przypadku niektórych usług. Przykładowo, koszty akcji ratowniczych i poszukiwawczych opiewają zwykle na niższą sumę ubezpieczenia niż ta dotycząca wszystkich kosztów leczenia.

Ubezpieczenie dla narciarzy i snowboardzistów na Słowację

Ubezpieczenie narciarskie to specjalny rodzaj ubezpieczenia sportowego, który obejmuje uprawianie zimowych dyscyplin. Ale czy wszystkich? Nie! Ubezpieczyciele dzielą sporty według stopnia ryzyka ubezpieczeniowego, które towarzyszy ich uprawianiu. Najmniej ryzykowne są sporty amatorskie/rekreacyjne i ich uprawianie najczęściej nie wymaga żadnych dopłat. Z kolei sporty wysokiego ryzyka, ekstremalne lub zimowe zwiększają prawdopodobieństwo wypadku, dlatego objęcie ich ochroną ubezpieczeniową wymaga zwykle dokupienia dodatkowego rozszerzenia.

alert
Uwaga

Klasyfikacja dyscyplin sportowych według poszczególnych kategorii różni się w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Należy to sprawdzić w OWU przed zakupem polisy.

Podstawowe elementy ubezpieczenia narciarskiego nie różnią się od zwykłej polisy turystycznej, obejmując koszty leczenia, NNW i assistance. Trzeba jednak pamiętać, że uprawianie sportów zimowych znacząco zwiększa ryzyko wypadku i odniesienia urazu, a także niesie ze sobą prawdopodobieństwo przeprowadzenia kosztownej akcji ratowniczej. To wszystko sprawia, że suma ubezpieczenia w polisie narciarskiej powinna być wyższa, aby mieć pewność, że ubezpieczenie pokryje wszystkie koszty.

Dodatkowo ubezpieczenie narciarskie na Słowację warto rozszerzyć o:

  • ubezpieczenie OC sportowe w razie przypadkowego wyrządzenia szkody innemu narciarzowi na stoku,
  • ubezpieczenie sprzętu sportowego chroniące zarówno nasz własny, jak i wypożyczony sprzęt,
  • ubezpieczenie kosztów rezygnacji, dzięki któremu otrzymamy zwrot kosztów wykupionych skipassów w razie np. zamknięcia stoku z uwagi na warunki atmosferyczne,
  • klauzulę alkoholową przydatną, jeśli go wyczerpującym dniu na stoku wypijemy drinka, a następnie przydarzy nam się nieszczęśliwy wypadek.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne na Słowację?

Sprawdźmy, ile może kosztować ubezpieczenie turystyczne dla osoby podróżującej na Słowację. Przykładowe wyliczenia przeprowadziliśmy dla dwóch osobnych przypadków – turysty wyjeżdżającego latem z zamiarem zwiedzania słowackich zabytków i uprawiania rekreacyjnego trekkingu, oraz narciarza wybierającego się zimą na słowackie stoki.

Cena ubezpieczenia turystycznego na Słowację

W tym przypadku 28-letni podróżny nie zakłada żadnych niebezpiecznych aktywności, dlatego szuka polisy wśród najtańszych opcji oferowanych przez poszczególne towarzystwa na tygodniowy wyjazd. Okazuje się, że może mieć ochronę już za nieco ponad 3 zł dziennie!

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 546 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł
ProamaKL: 100 000 zł28 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
33 zł
WienerKL: 171 092 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 106 932 zł
36 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
50 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (28.07.2024).

Cena ubezpieczenia narciarskiego na Słowację

Tym razem ten sam turysta wybiera się na tydzień na narty na Słowację w grudniu, szukając polisy o wyższej sumie ubezpieczenia i zwracając uwagę na podlimit dotyczący kosztów akcji ratowniczych. Uwaga – nasz podróżny nie zamierza uprawiać sportów ekstremalnych, trzymając się rekreacyjnego szusowania po wyznaczonych trasach.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaKoszty ratownictwaCena ubezpieczenia
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
600 000 zł64 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
750 000 zł79 zł
SIGNAL IDUNAKL: 641 595 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 128 319 zł,
Bagaż: 2000 zł
42 773 zł91 zł
ProamaKL: 300 000 zł,
NNW: 20 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
300 000 zł120 zł
GeneraliKL: 800 000 zł,
NNW: 60 000 zł,
OC: 200 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
800 000 zł168 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (28.07.2024).

Dlaczego warto wybrać się na Słowację?

Pierwszym skojarzeniem, które przychodzi do głowy na myśl o Słowacji, są z pewnością Tatry i tamtejsze szlaki turystyczne oraz narciarskie stoki. Ale czy na nich kończą się zalety kraju naszych południowych sąsiadów jako miejsca na urlop? Nic z tych rzeczy! Słowację warto odwiedzić m.in. dlatego, że:

  • jest blisko i łatwo dostać się tam samochodem – do tego wiele atrakcji znajduje się blisko granicy, dzięki czemu można tam wyskoczyć nawet na weekend,
  • zachwyca górskimi krajobrazami – ponad 60% powierzchni kraju zajmują góry, w tym Karpaty Zachodnie z Tatrami oraz Wielką i Małą Fatrą, a także Karpaty Wschodnie z Bieszczadami,
  • zapewnia bliski kontakt z naturą – nie tylko w górach, ale też licznych parkach narodowych, które obfitują w szlaki piesze i rowerowe,
  • słynie ze źródeł termalnych – które znajdują się na terenie całego kraju, m.in. w Termach Bešeňová, aquaparku Tatralandia czy w uzdrowisku Pieszczany,
  • oferuje świetne warunki dla narciarzy – tamtejsze kurorty takie jak np. Tatrzańska Łomnica, Szczyrbskie Jezioro czy Jasna Chopok nie odstają poziomem od alpejskich, za to cenami już jak najbardziej,
  • znajdują się tam liczne zabytki – w tym wiele zamków, średniowiecznych miasteczek i innych miejsc, także tych wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyć na Słowacji? [ATRAKCJE TURYSTYCZNE]

Znamy już ogólne turystyczne zalety Słowacji, pora więc przejść do konkretów. Jakie miejsca szczególnie warto tam odwiedzić? Co trzeba zobaczyć i jak zaplanować podróż, aby nie ominąć żadnego interesującego nas miejsca? Poniżej lista najciekawszych i najchętniej wybieranych przez turystów słowackich atrakcji.

Bratysława

Naszą podróż przez Słowację zaczynamy od jej stolicy, której największą atrakcją według niektórych jest… niewielka odległość dzieląca ją od Wiednia. Jest to jednak krzywdząca opinia, bo Bratysława, choć nie tak popularna jak stolica Austrii, ma sporo do zaoferowania. Przede wszystkim:

  • historyczne Staré Mesto z górującym nad nim zamkiem, z którego rozciąga się piękny widok na starówkę i Dunaj,
  • zbudowany w klasycystycznym stylu Pałac Prymasowski,
  • będący przykładem architektury okresu rokoka Pałac Prezydencki,
  • niebieski kościół św. Elżbiety, czyli Modrý kostolík,
  • ruiny średniowiecznego zamku Devin położonego na skale u ujścia Morawy do Dunaju,
  • dzielnicę Slavin z największym w Europie pomnikiem wojennym, 
  • współczesny most SNP z UFO na szczycie,
  • liczne pomniki na czele z kanalarzem Čumilem.
info
Czy wiesz, że…

Bratysławę dzieli od Wiednia zaledwie godzina drogi samochodem, więc warto połączyć zwiedzanie obydwu stolic w ramach jednej wycieczki.

Lewocza

Historyczne miasteczko w środkowej części kraju, w którym zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz liczne zabytki na wpisanym na listę UNESCO centrum. Wśród nich m.in. monumentalne mury miejskie, rynek zwany Placem Mistrza Pawła, gotycki kościół św. Jakuba z XIV wieku, ratusz w stylu renesansowym czy piękne kamieniczki.

Zamek Spiski

Położony w pobliżu miejscowości Spiskie Podgrodzie kompleks zamkowy z XI/XII wieku, który zajmuje teren o powierzchni ok. 25 ha, co czyni go jednym z największych w Europie. Sam stojący na wzgórzu zamek robi ogromne wrażenie na każdym zwiedzającym, nieważne czy jest fanem średniowiecznego budownictwa czy nie. Przy okazji oferuje wspaniałe widoki na przepiękną okolicę.

Bardejów

Położone rzut beretem od Polski miasteczko wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które słynie zwłaszcza z uroczego rynku otoczonego kamieniczkami ze spadzistymi dachami i znajdującej się tam XIV-wiecznej bazyliki św. Idziego. Warto zobaczyć też m.in. kościoły św. Jana Chrzciciela oraz Cyryla i Metodego, czy starą żydowską synagogę, a zwiedzanie miasta połączyć z wypadem w okoliczne góry.

Bańska Szczawnica

Jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miast górniczych w Europie, przez wieki znane z wydobycia surowców szlachetnych, zwłaszcza złota i srebra. Do dziś przetrwało tam mnóstwo zabytkowych zabudowań, które w połączeniu z bogatą historią miasta sprawiły, że zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam zobaczyć m.in. barokowe kolumny św. Trójcy i Mariańską, Stary i Nowy Zamek, liczne kościoły i kamienice, skansen techniczny czy sztolnię Glanzenberg pod centrum miasta.

Koszyce

Położone na wschodzie, drugie pod względem wielkości miasto Słowacji, którego historia sięga XIII wieku. Wśród jego licznych zabytków można wymienić m.in. piękny rynek z gotycką katedrą św. Elżbiety – największym kościołem na Słowacji, wolnostojącą dzwonnicę zwaną Wieżą św. Urbana czy XIX-wieczny teatr.

Vlkolinec

Wieś w pobliżu Rużomberka, w której zachowały się w niezmienionym od wieków stanie zabudowania wiejskie tworzące dziś żywy skansen. Osada jest częściowo zamieszkana, a częściowo oddana na użytek turystyczny, pozwalając przenieść się w czasie. Można tam trafić przy okazji wyprawy do Małej czy Wielkiej Fatry.

Parki narodowe

Choć nie brakuje tam zabytków, każdy powie, że to właśnie przyroda jest największą atrakcją Słowacji. Najlepiej jej walory podziwiać w jednym z parków narodowych, których jest tam 9 i zajmują one 6,5% powierzchni kraju. Największym jest Tatrzański Park Narodowy z najwyższym szczytem całego pasma i Słowacji – Gerlachem (2655 m n.p.m.), a warto odwiedzić też m.in. Słowacki Raj z Dobszyńską Jaskinią Lodowcową i bardzo ciekawie wytyczonymi szlakami pieszymi w tym jedną biegnącą Przełomem Hornadu, czy znane z dzikiej przyrody Połoniny zajmujące słowacką część Bieszczad.

info
Czy wiesz, że…

Przez Wysokie Tatry w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym przechodzi tzw. Magistrala Tatrzańska, która ma ok. 72 km długości i jest najdłuższym szlakiem w całych Tatrach.

Sekcja Q&A – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym na Słowację

Czy na Słowacji trzeba mieć ubezpieczenie?

Nie. Na Słowacji nie ma obowiązku posiadania ani ubezpieczenia turystycznego ani narciarskiego, jednak zaleca się jego wykupienie przed wyjazdem. Wszystko przez to, że karta EKUZ nie pokrywa wszystkich wydatków, w tym leczenia prywatnego czy kosztów akcji ratowniczych w górach, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy euro.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje akcje ratunkowe w Tatrach Słowackich?

Tak. Ubezpieczenie akcji ratowniczych i poszukiwawczych jest częścią ubezpieczenia kosztów leczenia, które z kolei stanowi podstawowy element każdej polisy turystycznej. Trzeba jednak pamiętać o sumie ubezpieczenia, która określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, i która może być niższa w przypadku ratownictwa.

Jakie ubezpieczenie na narty na Słowację?

W ubezpieczeniu narciarskim trzeba zwrócić uwagę na sumy ubezpieczenia, które powinny być wyższe niż w przypadku standardowej polisy dla turystów. Dotyczy to zwłaszcza ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa, które powinno pokryć zarówno wydatki związane z pomocą medyczną, jak i pracą ratowników górskiego pogotowia ratunkowego. Ponadto polisa powinna zawierać ubezpieczenie NNW, assistance, ochronę bagażu i ubezpieczenie OC sportowe.

Podsumowanie

  • Słowacja to południowy sąsiad Polski.
  • Na Słowację można wjechać na podstawie dowodu osobistego lub paszportu.
  • Słowacja jest bezpiecznym krajem dla turystów. Uważać trzeba przede wszystkim na warunki w górach – przed wyruszeniem na trasę lub na narty niezbędne jest dobre przygotowanie i odpowiednie wyposażenie.
  • Na Słowacji działa karta EKUZ, ale nie pokrywa ona wszystkich wydatków, w tym m.in. kosztów ratownictwa górskiego.
  • Wyjeżdżając na Słowację, warto mieć ubezpieczenie turystyczne lub narciarskie z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia i ratownictwa.
  • Słowacja słynie z pięknych gór, szlaków turystycznych i ośrodków narciarskich, ale także licznych zabytków, które można podziwiać w średniowiecznych miastach czy stolicy – Bratysławie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!