Data dodania: 16 lipca 2024 Autor: Mateusz Piesowicz

Wyjazd za granicę a ubezpieczenie – co trzeba wiedzieć i jak wybrać polisę?

W końcu wakacje, a wraz z nimi czas na długo oczekiwany urlop za granicą. Myśli o relaksie na plaży, kąpielach w morzu, górskich wędrówkach czy podziwianiu historycznych zabytków burzą Ci jednak obawy na temat tego, co może pójść nie tak. Co jeśli podczas podróży źle się poczujesz, trafisz do szpitala lub przydarzy Ci się nieszczęśliwy wypadek? Właśnie na takie okoliczności przyda się ubezpieczenie turystyczne – w artykule przeprowadzimy Cię przez wszystkie najważniejsze informacje na jego temat.
ubezpieczenie na wyjazd za granicę
Z tego artykułu dowiesz się:
  1. Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia na wyjazd za granicę?
  2. Czym różni się EKUZ od ubezpieczenia turystycznego?
  3. Co zawiera ubezpieczenie dla podróżnych?
  4. Jakie wybrać dodatki do ubezpieczenia turystycznego?
  5. Czego nie obejmuje ubezpieczenie turystyczne?
  6. Co wpływa na cenę ubezpieczenia dla podróżnych?
  7. Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – dlaczego jest takie ważne?

Ubezpieczenie turystyczne (podróżne) to nieobowiązkowa ochrona ubezpieczeniowa, którą można wykupić na każdy rodzaj wyjazdu. Obejmuje ona zarówno podróże zagraniczne, jak i wycieczki krajowe, ale znacznie częściej jest kupowana w tym pierwszym przypadku. Dlaczego? Ponieważ w Polsce jako płatnikom składek ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje nam bezpłatna opieka medyczna – za granicą jest inaczej i za wiele usług, które w kraju są dostępne za darmo, trzeba będzie niemało zapłacić.

info
Czy wiesz, że…

Ubezpieczenie na podróż po Polsce skupia się na innych elementach niż ochrona obowiązująca za granicą. Najważniejszą częścią polisy nie jest ubezpieczenie kosztów leczenia, lecz NNW.

Kupując polisę na zagraniczny wyjazd, zabezpieczamy się zatem przede wszystkim na wypadek niespodziewanych wydatków za granicą, które często opiewają na bardzo wysokie kwoty. Ubezpieczenie gwarantuje nam, że w razie potrzeby nie zostaniemy sami z kosmicznymi rachunkami, które trzeba by spłacać jeszcze długo po powrocie do domu.

Co więcej, wykupienie ochrony to gwarancja pokrycia różnego rodzaju kosztów, które mogą powstać podczas urlopu za granicą. Nie dotyczą więc one wyłącznie opłat za leczenie, ale też m.in. za transport czy spowodowane przez nas szkody. Poniżej wymieniamy przykładowe sytuacje, w których będzie można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela.

Kiedy przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne za granicą?

  • Gdy źle się poczujesz i będziesz musiał udać się do miejscowego lekarza.
  • Gdy przydarzy Ci nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego trafisz do szpitala.
  • Gdy z powodu wypadku będziesz musiał zostać przetransportowany do kraju.
  • Gdy będziesz potrzebować pomocy ratowników górskich lub wodnych.
  • Gdy po wypadku za granicą będziesz musiał poddać się rehabilitacji w Polsce.
  • Gdy doznasz kontuzji podczas uprawiania sportu.
  • Gdy doznasz urazu pod wpływem alkoholu.
  • Gdy zostanie Ci skradziony bagaż.
  • Gdy Twój lot się opóźni i utkniesz na lotnisku.
  • Gdy zgubisz dowód osobisty lub paszport.
  • Gdy przypadkiem uszkodzisz mienie hotelowe.
  • Gdy nieprzewidziane okoliczności przerwą Ci urlop i będziesz musiał pilnie wrócić do kraju.
kiedy przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne za granicą

Nie jest to oczywiście pełna lista, bo okoliczności, w których ubezpieczenie turystyczne okaże się przydatne, można mnożyć. Dokładny zakres ochrony zależy od wybranego wariantu polisy – im on wyższy, tym więcej usług przysługuje ubezpieczonemu i tym większa jest odpowiedzialność ubezpieczyciela.

info
Przykład

Krzysztof wybrał się na wakacje do Dubaju. Drugiego dnia pobytu poczuł ostry ból brzucha, któremu towarzyszyły nudności i gorączka. Zgłosił się do lekarza, a ten zdiagnozował u niego zapalenie wyrostka robaczkowego. Potrzebna była natychmiastowa operacja, która przebiegła bez problemów, jednak Krzysztof został zatrzymany na 2 dni w szpitalu na obserwację. Na koniec wystawiono mu rachunek na kwotę 10 000 zł. Na szczęście Krzysztof przed podróżą wykupił ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia kosztów leczenia, dzięki czemu nie wydał ani grosza – wszystkie koszty pokrył jego ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie turystyczne czy EKUZ? A może jedno i drugie?

Wyjeżdżającym na wakacje turystom często przypomina się o tym, żeby przed podróżą wyrobili sobie EKUZ. Co to takiego? Pod skrótem kryje się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokument potwierdzający prawo jego posiadacza do otrzymania bezpłatnej pomocy medycznej w kraju zamieszkania. Dzięki niemu możemy być pewni, że za granicą dostaniemy taką samą pomoc, jak obywatele kraju, w którym przebywamy.

info
Czy wiesz, że…

EKUZ na wyjazd turystyczny można wyrobić po złożeniu wniosku – osobiście w oddziale NFZ, wysyłając go pocztą tradycyjną lub online przez Internetowe Konto Pacjenta, aplikację mojeIKP lub ePUAP.

Brzmi zachęcająco, ale trzeba pamiętać, że EKUZ to nie jest zamiennik ubezpieczenia turystycznego. Ochrona gwarantowana przez kartę ma duże ograniczenia i wcale nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów leczenia za granicą!

Przede wszystkim, EKUZ nie działa poza Europą, więc jeśli przydarzy Ci się wypadek podczas wakacji np. w Egipcie, Tunezji, Tajlandii, Meksyku czy Japonii, będziesz musiał pokryć wszystkie koszty udzielonej Ci pomocy na własną rękę. Po drugie, EKUZ zapewnia tylko niezbędną pomoc publicznej służby zdrowia, więc nie pokryje np. kosztów leczenia prywatnego, ratownictwa czy transportu do kraju. Wreszcie, EKUZ działa na zasadach obowiązujących w danym kraju, zatem jeśli nie są tam refundowane potrzebne Ci usługi medyczne, będziesz musiał pokryć ich częściowy lub całościowy koszt.

EKUZUbezpieczenie turystyczne
Działa w państwach UE i EFTADziała na całym świecie
Obejmuje niezbędną pomoc medyczną w nagłych wypadkachObejmuje wszystkie koszty leczenia za granicą
Obejmuje leczenie w placówkach publicznej służby zdrowiaObejmuje leczenie w publicznych i prywatnych placówkach medycznych
Nie obejmuje ratownictwaObejmuje akcje ratownicze i poszukiwawcze
Nie obejmuje transportu medycznego do krajuObejmuje transport medyczny do kraju
Zasady odpłatności za leczenie reguluje prawo krajoweNie regulują go przepisy prawa krajowego
Pacjent pokrywa część lub całość kosztów leczenia, jeśli takie są zasady w danym krajuPacjent pokrywa koszty leczenia, które przekraczają sumę ubezpieczenia określoną w polisie
Nie obejmuje dodatkowych świadczeńW zależności od wariantu polisy może obejmować m.in. ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, assistance czy ubezpieczenie bagażu
Opracowanie własne.

Jak widać, ograniczenia ochrony gwarantowanej przez EKUZ są znaczące. Trzeba o nich koniecznie pamiętać przy podróżowaniu poza Europę, gdzie ubezpieczenie turystyczne wydaje się praktycznie koniecznością. Jednak nawet przy wyjeździe kontynentalnym opieranie się wyłącznie na NFZ-owskiej karcie jest ryzykowne i niemal na pewno nie uchroni nas przed wydatkami w razie wypadku. Nie znaczy to, że z EKUZ można zrezygnować – przeciwnie, kartę warto wyrobić i zabrać ze sobą, ale lepiej traktować ją jako uzupełnienie, a nie zamiennik ubezpieczenia turystycznego.

info
Przykład

Katarzyna wybrała się na wycieczkę na Islandię, gdzie podczas trekkingu doznała skręcenia kostki. Konieczny był transport do szpitala, gdzie turystce udzielono specjalistycznej pomocy i założono specjalne usztywnienie na nogę, dzięki któremu mogła się swobodnie poruszać. Po wszystkim Katarzyna otrzymała rachunek na kwotę 15 000 koron islandzkich. Kobieta wiedziała, że na Islandii działa EKUZ, więc była przekonana, że otrzyma z NFZ zwrot kosztów leczenia. Zdziwiła się, otrzymawszy informację, że poniesione przez nią wydatki obejmują transport medyczny i leczenie specjalistyczne, które na Islandii nie są refundowane, dlatego nie przysługuje jej prawo do zwrotu.

Ubezpieczenie turystyczne, czyli koszty leczenia i co jeszcze?

Wiedząc już, dlaczego ubezpieczenie turystyczne jest takie ważne, możemy przejść do szczegółowych informacji na jego temat. Zacząć trzeba od zakresu ubezpieczenia, który nie jest z góry ustalony. Decyduje o nim klient, wybierając jeden z oferowanych przez ubezpieczyciela wariantów polisy i ewentualnie dobierając do niego dodatki. O tych jednak za chwilę, w pierwszej kolejności zajmijmy się tym, co stanowi podstawę każdego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Najważniejszy element każdej polisy ubezpieczenia turystycznego, ponieważ to właśnie koszty leczenia za granicą są zwykle najbardziej odczuwalne dla naszego portfela. Jak bardzo, widać po przykładowych cenach podanych w tabeli.

Ile kosztuje leczenie za granicą?

KrajRodzaj wypadkuKoszt leczenia
MeksykZatrucie pokarmowe4300 zł
TurcjaSkręcona kostka5800 zł
DominikanaOparzenie słoneczne i odwodnienie16 000 zł
WłochyWypadek na nartach75 000 zł
TajlandiaWypadek na skuterze102 000 zł
ZanzibarChoroba dekompresyjna120 000 zł
USAOperacyjne złamanie ręki590 000 zł
Przykłady za: axa-assistance.pl, r.pl, itaka.pl.

Ubezpieczenie kosztów leczenia pokrywa wszystkie opłaty związane z otrzymaniem pomocy medycznej za granicą. Ubezpieczyciel zapłaci więc m.in. za:

  • wizyty lekarskie,
  • leczenie ambulatoryjne,
  • leczenie specjalistyczne,
  • hospitalizację,
  • badania diagnostyczne i laboratoryjne,
  • zabiegi i operacje,
  • leki i środki pomocnicze.

Ponadto ubezpieczenie kosztów leczenia obejmuje także akcje ratownicze i poszukiwawcze, transport medyczny i transport powrotny do kraju, czy transport zwłok w razie śmierci ubezpieczonego. Wszystko to generuje naprawdę gigantyczne koszty, dlatego bardzo ważne jest, żeby ubezpieczenie KL opiewało na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia, która wyznacza górny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Pamiętaj, że jeśli koszty leczenia będą wyższe niż suma ubezpieczenia wpisana w polisie, różnicę pokryjesz z własnej kieszeni.

Zaleca się, aby suma ubezpieczenia kosztów leczenia w ubezpieczeniu turystycznym wynosiła ona co najmniej:

  • 30 000 euro – w przypadku podróży w Europie,
  • 100 000 euro – w przypadku podróży poza Europę,
  • 120 000 euro – w przypadku podróży do USA i Japonii.
alert
Uwaga

Niektóre usługi w ramach ubezpieczenia kosztów leczenia (np. akcje ratownicze, leczenie stomatologiczne) mogą być objęte mniejszym podlimitem – informacje na ten temat znajdziesz w OWU.

Ubezpieczenie NNW

Kolejnym kluczowym elementem polisy dla podróżnych jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Samo pokrycie kosztów leczenia to jedno, ale przecież trzeba pamiętać o tym, że trwały uszczerbek na zdrowiu powstały za granicą może mieć dalsze konsekwencje, np. w postaci długiej rehabilitacji czy niezdolności do pracy, nie wspominając o doznanym bólu – zarówno fizycznym, jak i psychicznym z powodu brutalnie przerwanego urlopu. Poszkodowanemu turyście bez wątpienia należy się odszkodowanie za krzywdy i właśnie to gwarantuje mu NNW.

Ile wynosi odszkodowanie z NNW w ubezpieczeniu turystycznym?

Wysokość rekompensaty, jaką wypłaci podróżnemu ubezpieczyciel w ramach NNW, zależy od dwóch czynników:

  • stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu,
  • sumy ubezpieczenia.

Dokładna kwota jest wyliczana na podstawie dołączonej do OWU tabeli, w której wymienione są poszczególne urazy. Do każdego z nich przypisany jest odpowiedni procent, jaki należy się ubezpieczonemu z sumy gwarantowanej w razie odniesienia danego urazu. Stąd łatwo więc wyciągnąć wniosek, że im wyższą sumę ubezpieczenia NNW wybierzemy, na tym większe odszkodowanie będziemy mogli liczyć.

info
Przykład

Marcin spędzał wraz z żoną i dwójką dzieci wakacje w Chorwacji. Pewnego dnia postanowili całą rodziną udać się na wycieczkę rowerową. Niestety w jej trakcie doszło do wypadku. Marcin przy dużej prędkości stracił panowanie nad rowerem i przewrócił się, w wyniku czego złamał żebro, stracił jednego zęba i doznał wstrząśnienia mózgu. Na szczęście przed wyjazdem kupił ubezpieczenie turystyczne z NNW w wysokości 30 000 zł. Na podstawie doznanych przez niego obrażeń, ubezpieczyciel wypłacił Marcinowi odszkodowanie w wysokości 3600 zł (2% sumy ubezpieczenia za utraconego zęba i po 5% za złamane żebro oraz wstrząs mózgu).

Ubezpieczenie assistance

Assistance podróżne często występuje w ubezpieczeniu turystycznym razem z ubezpieczeniem kosztów leczenia, jednak oznacza innego rodzaju ochronę. W jej ramach ubezpieczyciel zapewnia podróżnym pomoc w różnych kłopotliwych okolicznościach podczas wyjazdu, niekoniecznie dotyczących tylko leczenia. Zakres dostępnych w ramach assistance usług jest różny i zależy od wybranego wariantu polisy – im wyższy, tym szersza będzie oferowana przez ubezpieczyciela pomoc.

Co może zawierać assistance podróżne?

  • Zakwaterowanie, wyżywienie i transport osoby towarzyszącej ubezpieczonemu.
  • Transport i pobyt osoby wezwanej do towarzyszenia ubezpieczonemu.
  • Transport i opieka nad niepełnoletnimi dziećmi.
  • Przedłużony pobyt.
  • Kontynuacja zaplanowanej podróży.
  • Kierowca zastępczy.
  • Pomoc w razie utraty dokumentów.
  • Pomoc finansowa.
  • Pomoc prawna.
  • Usługi tłumacza.
  • Koszty leczenia zwierzęcia.
  • Całodobowa infolinia.
alert
Uwaga

Assistance podróżnego nie należy mylić z assistance samochodowym, które często jest oferowane jako płatny dodatek do ubezpieczenia podróżnego lub dostępne w wersji krótkoterminowej na 15 lub 30 dni.

Ubezpieczenie sportowe

Jeżeli podczas wakacyjnego wyjazdu zamierzasz nie tylko wylegiwać się na plaży, ale także uprawiać jakiegoś rodzaju aktywność fizyczną, musisz zdawać sobie sprawę, że w jej trakcie nietrudno o kontuzję. Ubezpieczenie sportowe zapewnia ochronę na taką okoliczność, gwarantując pokrycie kosztów leczenia i wypłatę odszkodowania z NNW pechowego sportowca.

Planując zakup ubezpieczenia turystycznego pod kątem uprawiania sportów, pamiętaj jednak, że ubezpieczyciele różnie je klasyfikują. Podstawowa polisa turystyczna zawiera najczęściej ochronę amatorskiego uprawiania sportu, która dotyczy tylko niektórych dyscyplin. Inne mogą wymagać dodatkowego rozszerzenia ubezpieczenia o sporty ekstremalne, wysokiego ryzyka czy zimowe.

info
Czy wiesz, że…

Klasyfikację dyscyplin sportowych z podziałem stosowanym przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe znajdziesz w OWU.

Gdy podstawa to za mało – jak wybrać dodatki do ubezpieczenia za granicę?

Zakres zarówno podstawowej, jak i dodatkowej ochrony w ubezpieczeniu turystycznym nie jest z góry narzucony, co oznacza, że polisę można w dowolny sposób kształtować, aby jak najlepiej odpowiadała naszym potrzebom. Wymienione poniżej elementy ubezpieczenia dla podróżnych są najczęściej dostępne za dodatkową opłatą – pamiętaj, że nie musisz kupować ich wszystkich! Zastanów się, co będziesz robić podczas wyjazdu, co ze sobą zabierasz i jakie ewentualne niebezpieczeństwa Ci grożą, a następnie skonstruuj taką polisę, która zapewni Ci komfort.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ochrona odpowiedzialności cywilnej w ubezpieczeniu turystycznym dotyczy sytuacji, w których z winy ubezpieczonego szkody dozna osoba trzecia. Może to dotyczyć zarówno szkód osobowych (tzn. na zdrowiu), jak i rzeczowych (np. uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu sportowego innej osoby), a także sytuacji, w których szkodę wyrządzi dziecko lub zwierzę ubezpieczonego.

Posiadając ochronę OC w życiu prywatnym, można więc być spokojnym np. o uszkodzone przypadkiem mienie hotelowe. W razie niefortunnego zdarzenia, w wyniku którego poszkodowany będzie domagał się od turysty rekompensaty, jej koszt poniesie ubezpieczyciel.

alert
Uwaga

OC w życiu prywatnym nie obejmuje szkód, które powstaną w trakcie uprawiania przez ubezpieczonego sportu. W tym przypadku należy dokupić OC sportowe.

Ubezpieczenie bagażu

W czasie podróży bagaż to największy skarb każdego turysty, więc nic dziwnego, że wielu chce objąć go ochroną ubezpieczeniową. Ta w ramach ubezpieczenia bagażu zapewnia wypłatę odszkodowania w razie:

  • uszkodzenia bagażu,
  • zniszczenia bagażu,
  • zgubienia bagażu,
  • kradzieży bagażu,
  • opóźnienia bagażu przez linie lotnicze.

Kwota wypłaconego odszkodowania zależy od wartości utraconych lub zniszczonych rzeczy i nie może przekroczyć sumy gwarantowanej. Ochrona nie obejmuje niektórych elementów bagażu (np. dokumentów, środków pieniężnych, biżuterii), które są wymienione w OWU. Wykupienia dodatkowego rozszerzenia wymaga także sprzęt sportowy.

alert
Uwaga

Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za utracony bagaż, jeśli ubezpieczony nie zadbał należycie o jego bezpieczeństwo, np. zostawił walizkę na widoku bez opieki lub nie zamknął na klucz pokoju hotelowego ze swoimi rzeczami w środku.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji

Jest to nie tyle dodatek do ubezpieczenia turystycznego, co zupełnie oddzielne ubezpieczenie, które najlepiej jest wykupić razem lub zaraz po zakupie wycieczki w biurze podróży czy biletów lotniczych na podróż. Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży chroni bowiem turystę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń z przyszłości, które mogą uniemożliwić mu udanie się na zaplanowany wypoczynek.

Jak to działa? Przede wszystkim musi być spełniony warunek nadzwyczajności wydarzeń, z powodu których trzeba zrezygnować z wyjazdu. Nie może to być więc choćby znalezienie innej, korzystniejszej oferty wakacyjnej, ale np. choroba, wypadek, śmierć bliskiej osoby, kradzież dokumentów, utrata pracy itp. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, ubezpieczyciel zwróci niedoszłemu turyście koszty zaplanowanej wycieczki, wykupionych noclegów czy biletów lotniczych.

info
Czy wiesz, że…

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji można wykupić najczęściej nie później niż na 30 dni przed planowanym wyjazdem. Jeśli samą wycieczkę kupujemy na krótko przed jej rozpoczęciem, polisę można nabyć zwykle tylko w tym samym dniu lub krótko po tym terminie.

Klauzula chorób przewlekłych

Niezbędne rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej dla osób, które cierpią na chorobę przewlekłą zdiagnozowaną przed planowanym wyjazdem. Bez niego ubezpieczyciel może im bowiem odmówić pokrycia kosztów pomocy w razie gdyby podczas podróży doszło u nich do pogorszenia się stanu zdrowia wynikającego ze znanej im kondycji.

Jeżeli więc cierpisz na przewlekłą chorobę, pamiętaj, aby wybierając ubezpieczenie, zaznaczyć w kalkulatorze odpowiednią opcję. Może, ale nie musi się to wiązać z dodatkową opłatą – niektórzy ubezpieczyciele obejmują choroby przewlekłe ochroną już w standardowym wariancie ubezpieczenia turystycznego.

Klauzula alkoholowa

Kolejne rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego, które dziś jest już w większości towarzystw standardem. Jeszcze do niedawna było jednak zupełnie inaczej i za klauzulę alkoholową trzeba było dodatkowo zapłacić. A co ona właściwie oznacza?

Dzięki tego rodzaju zapisowi w polisie, ubezpieczony zapewnia sobie ochronę ubezpieczenia turystycznego w razie, gdyby do wypadku do zagranicą doszło pod wpływem alkoholu. Nie musi to być wielka ilość – wystarczy nawet kieliszek wina czy jedno piwo, a bez klauzuli alkoholowej ubezpieczyciel będzie miał podstawę, żeby odmówić pokrycia kosztów leczenia czy wypłaty odszkodowania z NNW.

alert
Uwaga

Rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o szkody pod wpływem alkoholu nie dotyczy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Klauzula sportów ekstremalnych/wysokiego ryzyka

Niektóre aktywności fizyczne są bardziej niebezpieczne od innych, co wiąże się z tym, że ich uprawianie zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe. W takim przypadku wymagane jest dokupienie rozszerzenia do polisy, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia i wypłaci odszkodowanie w razie urazu doznanego podczas uprawiania sportu.

Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe klasyfikują różne dyscypliny sportowe jako sporty rekreacyjne (amatorskie) i ekstremalne (wysokiego ryzyka), niekiedy pojawia się też osobna kategoria dla aktywności zimowych. Co dokładnie zalicza się do konkretnych grup? W tabeli prezentujemy wybrane dyscypliny według podziału przyjętego przez TU UNIQA.

Sporty amatorskieSporty wysokiego ryzykaSporty ekstremalne
Aerobik i aqua aerobik,
fitness,
jazda konna,
jazda na hulajnodze,
jazda na rowerze,
jogging,
kitesurfing,
koszykówka,
narciarstwo,
nordic walking,
piłka nożna,
pływanie,
kajakarstwo,
siatkówka i siatkówka plażowa,
snowboarding,
surfing,
tenis i tenis stołowy,
trekking bez użycia sprzętu do wysokości 3500 m n.p.m.,
windsurfing,
żeglarstwo jako załogant.
Gimnastyka artystyczna i sportowa,
jazda na nartach i snowboardzie poza trasami,
kolarstwo górskie,
łucznictwo,
maratony amatorskie powyżej 10 km,
myślistwo,
nurkowanie z aparatem powietrznym powyżej 30 m głębokości,
pole dance,
rafting,
skituring,
strzelectwo,
trekking z użyciem sprzętu i wspinaczka do wysokości 3500 m n.p.m.,
żeglarstwo jako sternik.
Downhill,
freediving,
heliskiing,
heliboarding,
paralotniarstwo,
pilotowanie samolotów,
skoki do wody,
skoki na bungee,
skoki spadochronowe,
sporty motorowe,
sporty obronne i sztuki walki,
trekking i wspinaczka powyżej wysokości 3500 m n.p.m.,
żeglarstwo oceaniczne i powyżej 12 mil morskich od brzegu.
Źródło: Ogólne warunki ubezpieczenia podróży UNIQA Supertravel.

Wyłączenia ochrony – kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała?

Ubezpieczenie turystyczne, tak jak każda inna ochrona ubezpieczeniowa, podlega różnego rodzaju wyłączeniom i ograniczeniom odpowiedzialności. Co to znaczy? Pod tą nazwą kryją się wymienione konkretnie w zapisach OWU okoliczności, w których mimo wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego ochrona nie zadziała. Ubezpieczyciel będzie więc mógł odmówić pokrycia kosztów leczenia, wypłaty odszkodowania z NNW lub ubezpieczenia bagażu, czy zapłaty za szkody z OC w życiu prywatnym.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może ustalić własne wyłączenia odpowiedzialności, ale najczęściej są one do siebie podobne. Obejmują m.in. sytuacje związane z:

  • działaniem umyślnym,
  • rażącym niedbalstwem,
  • popełnieniem przestępstwa,
  • udziałem w bójce,
  • udziałem w demonstracji lub strajku,
  • prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości,
  • byciem pod wpływem substancji psychoaktywnych,
  • działaniem wbrew zaleceniom lekarza,
  • niepoinformowaniem ubezpieczyciela o zdarzeniu w wyznaczonym terminie,
  • brakiem rachunków lub faktur za leczenie,
  • chorobami przenoszonymi drogą płciową,
  • zaburzeniami psychicznymi,
  • wykonywaniem operacji plastycznych,
  • działaniami wojennymi, zamieszkami, protestami lub atakami terrorystycznymi,
  • klęskami żywiołowymi,
  • samobójstwem, próbą samobójczą lub samookaleczeniem.
info
Czy wiesz, że…

Wyłączenia ochrony mogą dotyczyć także konkretnych państw określonych przez ubezpieczyciela lub krajów, do których podróżowania odradza MSZ.

Polisa dla turystów – od czego zależy jej cena?

Pora przejść do kwestii, która w przypadku ubezpieczenia turystycznego nie ma największego znaczenia, ale jest oczywiście bardzo istotna, a mianowicie ceny polisy. Ta zależy od kilku czynników, wśród których można wymienić:

  • kraj wyjazdu,
  • długość wyjazdu,
  • liczbę ubezpieczonych,
  • wiek ubezpieczonych,
  • stan zdrowia ubezpieczonych,
  • cel wyjazdu,
  • zakres ubezpieczenia.

Największy wpływ na koszt polisy ma jej zakres. Każdy ubezpieczyciel przygotowuje kilka wariantów ochrony, które różnią się warunkami i dostępnymi usługami. Im wyższy i droższy pakiet, tym szersza ochrona, co jednak nie oznacza, że na pewno będzie ona najlepsza w naszym przypadku. Trzeba wziąć pod uwagę okoliczności wyjazdu i dopasować ochronę do indywidualnych potrzeb.

info
Czy wiesz, że…

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, należy określić cel wyjazdu. Ubezpieczenie na podróż, podczas której planujemy wypoczynek i zwiedzanie będzie tańsze, niż polisa na wyjazd do pracy fizycznej lub wyprawę związaną z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Ubezpieczenie turystyczne już od kilku złotych dziennie!

Skoro wiemy już, co wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego, sprawdźmy, jakie dokładnie mogą być jej koszty. W przykładowym wyliczeniu wykorzystaliśmy 29-letniego turystę, który wybiera się na tygodniowy wypoczynek do Turcji. W tabeli przedstawiamy najtańsze oferty zaproponowane przez poszczególne firmy.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena polisyCena ochrony na dzień
mtu24.plKL: 80 000 zł,
OC: 50 000 zł
22 zł3,14 zł
SIGNAL IDUNAKL: 85 058 zł,
NNW: 15 000 zł
25 zł3,57 zł
You Can DriveKL: 100 000 zł,
OC: 50 000 zł
29 zł4,14 zł
UNIQAKL: 250 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
32 zł4,57 zł
AXA PartnersKL: 200 000 zł,
NNW: 20 000 zł
33 zł4,71 zł
ProamaKL: 100 000 zł33 zł4,71 zł
WienerKL: 170 116 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 106 322 zł
36 zł5,14 zł
GeneraliKL: 300 000 zł,
NNW: 15 000 zł,
OC: 50 000 zł
54 zł7,71 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (11.07.2024).

Jak widać, koszt ubezpieczenia turystycznego może być bardzo niski i wynieść nawet ok. 3 zł za dzień ochrony. Warto się jednak dobrze zastanowić, czy taka oszczędność na pewno będzie się opłacać. Pamiętaj, że tania polisa zawiera niskie sumy ubezpieczenia, które mogą okazać się niewystarczające w razie wypadku za granicą, a wówczas będziesz musiał wydać znacznie więcej niż kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych, które zaoszczędziłeś na ochronie.

Na koniec sprawdźmy jeszcze, jak wzrosną ceny ubezpieczenia turystycznego, gdy zwiększymy liczbę ubezpieczonych. W wyliczeniu uwzględniliśmy parę podróżnych oraz 4-osobową rodzinę (dwoje dorosłych, dwoje dzieci), którzy spędzają 10-dniowy urlop w Bułgarii. Tym razem wybraliśmy nieco wyższe pakiety ubezpieczeń.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres ubezpieczeniaCena ubezpieczenia dla 2 osóbCena ubezpieczenia dla 4 osób
mu24.plKL: 150 000 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 50 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
114 zł228 zł
ProamaKL: 200 000 zł,
NNW: 10 000 zł,
OC: 50 000 zł
121 zł231 zł
SIGNAL IDUNAKL: 255 174 zł,
NNW: 30 000 zł,
OC: 127 857 zł,
Bagaż: 1000 zł
161 zł289 zł
AXA PartnersKL: 600 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
183 zł308 zł
GeneraliKL: 500 000 zł,
NNW: 40 000 zł,
OC: 100 000 zł,
Bagaż: 2000 zł
201 zł348 zł
UNIQAKL: 750 000 zł,
NNW: 50 000 zł,
OC: 250 000 zł,
Bagaż: 3000 zł
224 zł404 zł
Dane na podstawie obliczeń w kalkulatorze ubezpieczenia turystycznego Mubi (11.07.2024).

Sekcja Q&A – dowiedz się więcej o ubezpieczeniu na zagraniczną podróż

Czy ubezpieczenie turystyczne jest obowiązkowe?

Nie. W większości krajów na świecie turyści nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale to nie znaczy, że nie warto go mieć. Wręcz przeciwnie, jest to zalecane, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę koszty leczenia, które za granicą są najczęściej znacznie wyższe niż w Polsce. Ponadto ubezpieczenie turystyczne gwarantuje szereg innych usług, w tym choćby wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu czy pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez turystę za granicą.

Mam EKUZ. Czy potrzebuję też ubezpieczenia?

Tak. Panuje błędne przekonanie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to bezpłatny zamiennik ubezpieczenia turystycznego, tymczasem w rzeczywistości gwarantują one innego rodzaju ochronę. EKUZ pokrywa tylko koszty niezbędnej pomocy udzielanej podróżnym za granicą w placówkach publicznej służby zdrowia – nie obejmuje on leczenia prywatnego, ratownictwa czy transportu do Polski, a za niektóre usługi i tak trzeba będzie dodatkowo zapłacić w zależności od przepisów w danym kraju. Ubezpieczenie turystyczne nie ma takich ograniczeń i pokrywa wszystkie koszty leczenia do ustalonej w polisie kwoty, a dodatkowo może obejmować m.in. ubezpieczenie NNW, bagażu czy OC w życiu prywatnym.

Jakie jest najlepsze ubezpieczenie dla turysty?

Nie da się odpowiedzieć ogólnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy turysta powinien dobrać ubezpieczenie do swoich potrzeb, uwzględniając przy tym m.in. kierunek wyjazdu, charakter planowanych aktywności czy wiek i stan zdrowia ubezpieczonych. Przy zakupie należy się kierować w pierwszej kolejności zakresem gwarantowanej ochrony, a dopiero później ceną – tania polisa może nie wystarczyć w razie problemów za granicą, z kolei droga obejmować usługi, których nie będziemy potrzebować.

Czy warto czytać OWU?

Zdecydowanie tak, ale spokojnie, nie musisz wertować całego, rozbudowanego dokumentu. Wystarczy, że przejrzysz najważniejsze zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, w tym definicje, zakresy i wyłączenia ochrony. Dzięki temu zyskasz pewność, w jakich sytuacjach będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela, a kiedy może Ci on jej odmówić.

Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Możesz to zrobić stacjonarnie w siedzibie firmy ubezpieczeniowej lub u agenta, a także telefonicznie lub online. Najprościej i najwygodniej będzie jednak skorzystać z porównywarki ubezpieczeń turystycznych, dzięki której w jednym miejscu znajdziesz i zestawisz ze sobą oferty różnych ubezpieczycieli. W formularzu wystarczy podać kraj i cel wyjazdu oraz liczbę i wiek ubezpieczonych, a następnie wybrać ofertę, która Ci najbardziej odpowiada. Ubezpieczenie opłacisz online, a polisę wraz z potwierdzeniem zakupu otrzymasz na maila.

Podsumowanie:

  • Ubezpieczenie turystyczne to polisa, którą można wykupić na zagraniczny lub krajowy wyjazd. Chroni ono turystę m.in. w razie chorób lub nieszczęśliwych wypadków podczas podróży.
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma węższy zakres ochrony niż ubezpieczenie turystyczne i nie jest jego zamiennikiem.
  • Zakres ubezpieczenia turystycznego nie jest z góry ustalony i zależy od decyzji klienta.
  • Podstawowy pakiet ubezpieczenia turystycznego zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, assistance i ubezpieczenie amatorskiego uprawiania sportów.
  • Ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć m.in. o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu czy klauzulę alkoholową.
  • Ubezpieczyciel określa sytuacje, w których ochrona ubezpieczeniowa nie działa – są to tzw. wyłączenia odpowiedzialności i można je znaleźć w OWU.
  • Cena ubezpieczenia turystycznego zależy w głównej mierze od zakresu ochrony, liczby ubezpieczonych i celu wyjazdu.
  • Najtańsze ubezpieczenie turystyczne można mieć już za kilka złotych dziennie.
grafika
Autor artykułu: Mateusz Piesowicz

Ekspert i doradca w dziedzinie ubezpieczeń oraz autor ponad 100 poradników dotyczących polis komunikacyjnych i turystycznych. W swoich tekstach zwraca uwagę na trudne zagadnienia ubezpieczeniowe, aby przedstawiając je w zrozumiały sposób, ustrzec klienta przed niepotrzebnymi wydatkami i ułatwić mu dopasowanie rodzaju ochrony do indywidualnych potrzeb.

Podziel się Udostępnij
Wystaw ocenę

Dołącz do dyskusji

0 komentarzy

avatar autora komentarza

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub informacje niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Skomentuj jako pierwszy!